Peter Tóth, bývalý novinár a neskôr funkcionár SIS, po vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice svedčil proti Marianovi Kočnerovi. Dovtedy bol Kočnerov veľmi blízky človek. Zabezpečoval preňho kompromitujúce materiály na novinárov, radil mu pri vstupe do politiky. A ten istý Peter Tóth bol v nadštandardnom vzťahu s ministerkou kultúry Natáliou Milanovou. Celé Slovensko si už pár dní číta mailovú komunikáciu Tótha a Milanovej, ktorá prebiehala v rokoch 2012 až 2016. Tóth jej pomáhal aj s vizitkou, s ktorou chcela pôsobiť na voličov.

„Tak, Peťo, nadišla chvíľa, keď sa môžeš vyjadriť k mojej tvorbe s nádychom politiky… očakávam vlnu konštruktívnej kritiky,“ písala Milanová, vtedy ešte slobodná žena s menom Gálisová, Tóthovi. O niečo neskôr jej on strategicky radil, že si treba vybrať oblasť, v ktorej sa bude blogovo profilovať.

Vytváral za ňu závery blogu a ona sa ani nesnažila stáť za svojím. „Posledná veta je na môj vkus príliš nactiútrhačná. Ale ak ju tam chceš mať, máš ju tam mať,“ napísala mu na margo blogu, pri ktorom je ako autorka uvedená ona.

Pri konverzácii z roku 2013 má človek pocit, že sleduje scénku z filmu Denník Bridget Jonesovej, kde záletný šéf Daniel Clea­ver laškuje s Bridget z presklenej kancelárie pomocou mailov.

Už sme si zvykli na únik súk­romných konverzácií. Práve v Kočnerovom prípade ich bolo nekonečné množstvo… Milanová navyše na rozdiel od zástancov ochrany súkromia v minulosti ako blogerka vyzývala ľudí, nech čítajú uniknutú komunikáciu dnešného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

V roku 2014 začala Milanová spolupracovať s OĽaNO a v roku 2016 skončila aj s kritizovaným Lipšicom na kandidátke OĽaNO-NOVA do parlamentu. Bola číslo 12, ale do národnej rady sa dostala až ako náhradníčka za Jozefa Viskupiča.

Jej stranícky šéf Matovič bol v jej očiach pred vstupom na kandidátku „šašo“. Ešte v roku 2016 posielala fotografie z protestov pred Bonaparte Petrovi Tóthovi.

Zatĺkala

Ministerka Milanová sa pre PLUS 7 DNÍ vyjadrila k vzťahu s Petrom Tóthom už po nástupe do funkcie v roku 2020.

„Spoznala som sa s ním, keď sme robili kampaň strany 99 % v roku 2012. Mala som vtedy na starosti regióny a on fungoval v kampani tiež. Keďže sme boli obaja súčasťou volebného tímu, tak sa stalo, že sme spolu boli na obede. Človek nemôže tušiť, čo sa stane z jeho kolegu o pár rokov,“ uviedla v spomínanom rozhovore.

Aktuálne vyšlo najavo, že vzťah vôbec nebol len pracovný a nestál len na kampani jednej strany. Trval kontinuálne niekoľko rokov, počas ktorých Tóth Milanovú aj politicky navigoval. Ministerka Milanová sa k týmto zisteniam vyjadruje stroho. Upozornila, že ide o súkromnú komunikáciu dvoch súkromných ľudí spred desiatich rokov.

„Osobne som netušila nejaké prepojenia na odsúdeného Mariana Kočnera,“ uviedla ministerka. Dôvod na odstúpenie nevidí. Na brífingu na úrade vlády situáciu bagatelizovala: „Ak niekoho baví hrabať sa v mojej súkromnej komunikácii pred vstupom do politiky, prajem mu príjemné čítanie.“  

Formálne sa o ministerke vyjadruje aj Peter Tóth. „Spolu s niektorými kolegami som jej pomáhal kontrolovať blogy tak, ako som opravoval blogy mnohým iným ľuďom,“ uviedol.

Predseda OĽaNO Igor Matovič nevidí dôvod na jej odstúpenie. Milanová podľa neho verila Tóthovi. „Niekto sa doslova vyžíva v tom, aby sa hrabal v súkromnej komunikácii,“ skonštatoval Matovič.

Premiér Heger vyjadril ministerke dôveru. Vo vzduchu je však teraz otázka, do akej miery je Milanová samostatne uvažujúcou ministerkou a do akej je ovládateľná niekým iným. Stačí sa pozrieť na komunikáciu. U ministerky Natálie Milanovej odhalila pozadie, riziká a hlavne nie také dávne úbohé zatĺkanie skutočnosti.