Bývalé vedenie spoločnosti Juraja Širokého Váhostav-SK malo podľa obvinení zvýhodňovať niektorých veriteľov. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ v období, keď už spoločnosť mala finančné problémy, si vyberalo, komu faktúry uhradí a komu nie.

Údajne tak konali traja vysokopostavení funkcionári stavebného gigantu a mali tým spôsobiť škody vo výške sedem miliónov eur. Podľa našich zistení ide konkrétne o bývalého generálneho riaditeľa Váhostavu Jána Kata, ktorý bol v tom čase aj predsedom predstavenstva. Ďalší obvinený je bývalý člen predstavenstva Martin Buňák a bývalá ekonomická riaditeľka Váhostavu Oľga Kmecíková.

Čítajte viac:

ŠIROKÝ obchvat Bratislavy: Na výstavbe sa bude podieľať Váhostav!

Vyberali si

Národná kriminálna agentúra (NAKA) sa k prípadu oficiálne vyjadrovať nechce. „Môžeme len zopakovať, že vyšetrovateľ doposiaľ obvinil tri osoby, a to zo zločinu zvýhodňovania veriteľa, no vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie žiadne bližšie informácie nemožno poskytnúť,“ uviedol hovorca prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Obvinení v čase, keď Váhostav už nebol schopný plniť si svoje záväzky, zvýhodnili pri vyplácaní pohľadávok niektorých veriteľov na úkor ďalších. Ak by sa preukázalo, že tým spôsobili škodu veľkého rozsahu, hrozí im väzenie na tri až osem rokov. Či Kato, Buňák a Kmecíková skončia pred súdom, alebo sa k nim pridá ešte ďalší obvinený, ukáže podľa Slivku až vyšetrovanie.

„Vyšetrovanie v prípade naďalej prebieha, vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony a priebežne vyhodnocuje doposiaľ zabezpečené dôkazy,“ dodal hovorca. Váhostav-SK sa k vyšetrovaniu vyjadrovať nechce, keďže ešte nebolo ukončené. „Váhostav poskytol polícii maximálnu súčinnosť a všetky vyžiadané informácie a dokumentácie. V prípade, že si Národná kriminálna agentúra vyžiada od Váhostavu ďalšie informácie, spoločnosť jej ich, samozrejme, poskytne,“ reagoval hovorca spoločnosti Tomáš Halán.

Čítajte viac:

Kým sa politici hádajú, veritelia Váhostavu si berú pôžičky a živoria!

Za štátne

Pripomeňme si, že stavebný gigant, ktorý na Slovensku stavia diaľnice či rekonštruuje Bratislavský hrad, musel vlani vstúpiť do reštrukturalizácie. Váhostav-SK prestal vyplácať svojich dodávateľov, živnostníkov i drobných podnikateľov, ktorí mu poskytovali služby. Firma im chcela vyplatiť len 15 percent hodnoty pohľadávok. Po medializácii nespokojnosti veriteľov vstúpil do riešenia problému štát. Súd firme v máji 2015 odklepol reštrukturalizačný plán.

Vláda Roberta Fica dokonca pre hroziaci úpadok firmy menila zákony. Navyše dala prísľub veriteľom, že štát odkúpi ich pohľadávky za 50 percent ich hodnoty, pričom však jeden veriteľ môže dostať od štátu maximálne 200-tisíc eur. Aby to bolo možné, museli pozmeniť Obchodný zákonník, kde zahrnuli okrem iného zmenu použitia peňazí z bankového odvodu určeného pôvodne na prípadnú záchranu bánk.

Odkupovanie pohľadávok spustil štát prostredníctvom Slovenskej reštrukturalizačnej koncom septembra 2015 a ukončil tento rok v marci. O odkúpenie pohľadávok požiadalo 470 veriteľov. Koľko budú problémy Širokého firmy krajinu stáť, zatiaľ nie je jasné. Štát na to vyčlenil z bankového odvodu 20 miliónov eur, na ich využitie dohliadajú až z Bruselu. Tých, ktorí nevyužili ponuku štátu, vyplatí Váhostav sčasti v peniazoch a sčasti vo forme akcií spoločnosti.

„Váhostav počká na konečné čísla o hodnote odkúpených pohľadávok. Z nich bude zrejmé, koľko veriteľov predalo svoje pohľadávky štátu a koľkí si pohľadávky ponechali. Slovenská reštrukturalizačná musí ešte posúdiť a schváliť zmluvy, ktoré ku koncu marca dostala a musí s veriteľmi podpísať príslušné zmluvy,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ Halán. Finálny zoznam veriteľov by mal byť hotový v júni tohto roka.

Veriteľ aj obvinený

Medzi veriteľmi sa dokonca ocitol aj jeden z obvinených. Bývalý člen predstavenstva Martin Buňák sa domáha odmeny vo výške 15-tisíc eur, ktorá mu údajne nebola vyplatená na základe dohody po jeho odchode. Vo Váhostave figuroval podľa výpisu z Obchodného registra v rovnakých rokoch ako Kato, teda od roku 2001 do roku 2014.

Do reštrukturalizačného plánu ho zaradila reštrukturalizačná správkyňa spoločnosti Petra Gabrišová. Zoznam veriteľov, ktorý dala mladá správkyňa dokopy, vyvoláva viacero otáznikov. Medzi veriteľmi sa totiž objavilo až sedem schránkových firiem. Podľa doposiaľ zverejnených informácií poskytli Váhostavu takmer 40 miliónov eur v pôžičkách bez akejkoľvek záruky.

Čítajte viac:

Ruskova vila zmenila majiteľa: Získal ju syn známeho oligarchu