Tip na článok
Po bitke: Fanúšik Tatrana Prešov po zásahu polície na zápase v Michalovciach.

Do slovenského futbalu sa lejú milióny eur, divákom ide o život

Ľudia sa boja chodiť na futbalové štadióny, napriek tomu štát len tento rok priklepol na tento šport 75 miliónov eur.

Galéria k článku (4 fotografie )
Horúco: Anglického chuligána odvádza belgická polícia počas nepokojov v Charleroi pred zápasom Anglicko - Nemecko.
Fungujú?: Na Pasienkoch sú kamery namontované, ale Slovan aj polícia odmietajú zverejniť záznam.
O život: Počas futbalových zápasov ide o zdravie, ale aj o život. Silný delobuch môže vážne zraniť kohokoľvek.

Polícia aj bratislavský futbalový klub Slovan už vyše týždňa vyzývajú verejnosť, aby im pomohla pri pátraní po páchateľoch nevídaného skutku. Počas prvoligového zápasu hodili chuligáni na bratislavských Pasienkoch medzi fanúšikov hosťujúceho Ružomberka vojenský delobuch, ktorý zranil niekoľko ľudí, medzi nimi aj dve deti.

Šokujúci útok na hrane s terorizmom prebral z letargie futbalových funkcionárov. Príkaz vypnúť sa k heroickým výkonom dostali aj policajné zložky. A hoci sa všetci zainteresovaní tvária, že pre dolapenie páchateľov robia, čo môžu, širokú verejnosť napriek žiadosti o pomoc z pátrania akosi vylúčili.

Do dnešného dňa futbalový klub ani polícia napriek opakovanej žiadosti zo strany týždenníka PLUS 7 DNÍ záznam bezpečnostných kamier zo spomínanej udalosti nezverejnili. Otázka je prečo.

Veľkorysá podpora

Sumou neuveriteľných 75 miliónov eur, čo je v prepočte na bývalú menu 2,2 miliardy korún, sa štát len tento rok rozhodol z peňazí daňových poplatníkov podporiť slovenský futbal. Ide o prostriedky určené na zmodernizovanie štadiónov, na výstavbu národného futbalového stánku i podporu Slovenského futbalového zväzu.

Milióny nalievajú vládni predstavitelia do tohto športu v období, keď ministerstvo školstva pre nedostatok financií ruší centrá voľného času pre deti, zásadne redukuje počty škôl a kašle na finančne podhodnotených učiteľov. Vďaka popularite futbalu zostali veľkorysé dotácie bez väčšej pozornosti.

Otázka však je, prečo podporovať futbal miliónmi eur, keď divákom pri ňom ide o život. A nielen na zápasoch Slovana Bratislava. Už sa dokonca objavili hlasy, že zobrať dieťa na zápas môže mať pre rodiča ďalekosiahle dôsledky. Úradom by sa totiž nemuselo páčiť, že takýmto hrubým spôsobom ohrozil zdravie svojej ratolesti.

Fungujú?: Na Pasienkoch sú kamery namontované, ale Slovan aj polícia odmietajú zverejniť záznam. Foto: Martin Domok

Deti na futbal? Nebláznite!

Svoje o tom vie matka z Ružomberka, ktorá pred vyše týždňom chcela urobiť radosť svojej 9-ročnej dcérke a 13-ročnému synovi. Keďže obidvaja trénujú futbal, zobrala ich na výlet do hlavného mesta, aby si za odmenu pozreli dospelácky profesionálny futbal. Veď kde inde by deťúrence mali vidieť svoje idoly v plnom nasadení, ak nie počas zápasu najvyššej ligy?

Výjazd do Bratislavy sa však skončil tragicky. Obidve deti sa stali obeťami útoku zatiaľ neznámeho chuligána s vojenským delobuchom. Pri udalosti boli zranené tri osoby, z toho jeden muž takmer prišiel o oko. Ďalší piati vyhľadali lekársku pomoc deň po zápase. Nešťastná matka priznala, že vlna kritiky sa zniesla aj na jej hlavu. Vraj prečo, preboha, vôbec brala deti na futbal!

Nešťastie na bratislavských Pasienkoch nebolo v tom čase jedinou smutnou udalosťou. Počas zápasu Slovenský Grob - Inter Bratislava zaútočil chlap na divákov rovno mačetou. „Veselo“ bolo aj na ihrisku v Michalovciach počas zápasu s Tatranom Prešov. Tam dokonca zasahovali policajní kukláči, ktorí obuškami do krvi zbili pár Prešovčanov. Následne zasahovali aj záchranári.

„Na zápase bol aj môj 11-ročný vnuk. Jeho matka od strachu takmer zošalela. Teraz je celá rodina rozhádaná, lebo ženská časť vytýka mužskej, že chce malého pripraviť o život tým, že ho zoberie na futbal,“ krúti hlavou pán Dušan z Michaloviec, ktorý zobral vnúčika na futbal v dobrej viere, že uvidí niečo viac ako obrazovku počítača.

Niektoré zdroje uvádzajú, že počas čierneho futbalového víkendu bolo zranených až 15 fanúšikov. Byť divákom na futbale je na Slovensku rizikovejšie, ako si sadnúť do pretekárskeho auta na divokej rely.

Taktické dôvody

Či sa však podarí páchateľov, minimálne tých z bratislavských Pasienkov, vypátrať, je otázne. Polícia, ktorá začala prípad vyšetrovať ako zločin ublíženia na zdraví v štádiu pokusu, je napriek maximálnemu nasadeniu zatiaľ neúspešná a hoci vyzýva na pomoc verejnosť, tá môže len tápať. Bez kamerového záznamu, na ktorom by útočníkov možno spoznali aj ľudia, čo zápas nenavštívili, sa pomáha ťažko.

Pre políciu je pritom úplná samozrejmosť, že ak žiada pri pátraní po páchateľoch o spoluprácu, verejnosti poskytne čo najviac informácií. Ak prepadnú banku alebo záložňu, kamerový záznam polícia zverejní prakticky okamžite. Nie raz sa už práve vďaka tomu podarilo nájsť páchateľov. V prípade útoku na futbalovom štadióne na Pasienkoch, kde museli záchranári ratovať dve deti, však polícia zvolila úplne iný postup. Hoci kamerový záznam podľa všetkých zainteresovaných vyhotovený bol, pre verejnosť je zatiaľ neprístupný.

Policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová to odôvodnila taktikou. „Polícia disponuje určitými kamerovými záznamami, ktoré v súčasnosti analyzuje a vyhodnocuje. K ich obsahu sa s poukazom na veľmi intenzívne vyšetrovanie nie je možné z taktického hľadiska vyjadriť,“ dala nám vedieť.

Logika je pre policajné vyšetrovanie asi neznámy pojem. Ak by bol záznam zverejnený, možno by na ňom niekto spoznal podozrivé osoby. Podľa odborníka na bezpečnostnú techniku Daniela Štubniaka môže postup polície naznačovať, že nie celý kamerový systém na štadióne pracoval tak, ako mal. „Dôvodov môže byť, samozrejme, viac. Polícia často postupuje strategicky pri vyšetrovaní a odkladanie zverejnenia môže byť súčasťou stratégie. Aj keď osobne nerozumiem, prečo by to v tomto prípade tak bolo. Medializácia incidentu môže byť na prospech konkrétnej veci...“ vysvetľuje Daniel Štubniak.

Otázky okolo záznamu z bezpečnostných kamier vyvolávajú aj reakcie funkcionárov futbalového klubu Slovan. Bezpečnostný manažér Zdeno Roman sa k tomu, či by jeho prípadné zverejnenie pomohlo dolapiť páchateľov, vyjadriť odmietol. Umiestniť záznam na svoju stránku však očividne neplánuje ani samotný klub.

„My podľa zákona môžeme uchovávať záznamy len sedem dní, potom ich musíme zlikvidovať. My sme ho preto poskytli polícii, ktorá má právomoci a môže s týmto materiálom pracovať,“ vysvetlil Zdeno Roman. Klub dokonca vypísal odmenu päťtisíc eur za informácie o chuligánoch, ale video s krvavým útokom zverejniť nechce. Tak ako má verejnosť pomôcť?

Mimochodom, kamerový záznam mal slúžiť aj disciplinárnej komisii Slovenského futbalového zväzu, ktorá rozhodovala o treste pre Slovan za nezvládnutý zápas. Aký záznam však mala k dispozícii, keď originál bol na polícii a výroba kópie nie je dovolená, zostáva záhadou.

Najvyššie vedenie Slovenského futbalového zväzu, mimochodom, na jeho činnosť štát tento rok pridelil dotáciu takmer tri milióny eur, sa doteraz nepostavilo oficiálne pred verejnosť, aby jej vysvetlilo, čo plánuje pre bezpečnosť na štadiónoch podniknúť. A to sa dokonca hovorilo o možnom teroristickom útoku. Pýtať sa z očí do očí neumožnilo. Odkazy necháva len prostredníctvom svojej internetovej stránky, kde, samozrejme, zverejní len to, čo mu vyhovuje, ako napríklad hlboké znepokojenie a ľútosť nad udalosťami posledných dní.

Zbytočne sme volali aj prezidentovi futbalového zväzu Jánovi Kováčikovi. Nereagoval ani na SMS. Priamo od neho sme napríklad chceli počuť, prečo by rodičia s deťmi vôbec mali futbalové zápasy navštevovať i aké opatrenia plánuje futbalový zväz prijať, aby sa ľudia nebáli na štadióny chodiť. Zaujímal nás tiež jeho pohľad na to, prečo by mala mať verejnosť pochopenie pre štedré štátne dotácie určené na futbal, keď návšteva štadiónov sa stáva veľmi rizikovou.

Dostatočné vybavenie?

Napokon aj špecialista Daniel Štubniak pripustil, že z pohľadu bezpečnosti je napríklad v porovnaní s hokejovým štadiónom Ondreja Nepelu futbalový štadión na Pasienkoch malá katastrofa. Najväčšie riziko vidí v tom, že je otvorený a hoci sú tam namontované pomerne kvalitné kamery, nemajú šancu pokryť celý priestor za tribúnami. Podstatné tiež je, aby boli nastavené správnymi smermi. A prečo je kvalitný bezpečnostný kamerový systém na štadiónoch dôležitý?

„Má slúžiť najmä ako prevencia kriminality a na odhaľovanie trestnej činnosti a páchateľov. Po nainštalovaní kamerových systémov v objektoch sa tam kriminalita znižuje,“ vysvetľuje Štubniak. Potenciálni páchatelia si podľa neho uvedomia skutočnosť, že sú snímaní, pričom nevedia, v akom rozsahu a v akej kvalite je záznam urobený.

„Táto nevedomosť vlastne prispieva k prevencii. Tí, čo porušujú zákon napriek kamerám, sú najrizikovejší. Najčastejšie vidno snahu o zamaskovanie tváre,“ hovorí Štubniak.

Masky preč

A práve maskovanie tvárí má zo štadiónov úplne vymiznúť. Mal by sa o to postarať nový zákon o športových podujatiach, ktorý má zaviesť niekoľko zásadných noviniek. Okrem iného aj tvrdšie tresty pre výtržníkov, ktorým sa napríklad môže zakázať vstup na športové podujatia až na päť rokov. Rovnako povinnosť obvineného a odsúdeného dostaviť sa v čase zápasu na príslušný policajný útvar.

Mimochodom, tvrdé fanúšikovské jadro futbalového Slovana sa už vyjadrilo, že za výbuchom môže úplne pokojne stáť niekto, v čom záujme je, aby bol spomínaný tvrdší zákon schválený. Zatiaľ však nevedno, kedy vláda a následne parlament zákon schvália. Nuž, a daňoví poplatníci budú aj naďalej okrem všelijakých dotácií platiť aj výjazdy policajných ťažkoodencov, ktorí jediní si zatiaľ vedia s chuligánmi na štadiónoch poradiť.

VIDEO Plus 7 Dní