Tip na článok

Slovenskí extrémisti sa potichu vyzbrojujú. Varovanie odborníkov naháňa hrôzu!

Neonacisti sa ozbrojujú, trénujú a zhromažďujú zbrane, zodpovední hrozbu roky podceňovali

Galéria k článku (6 fotografií )
Maslo na hlave: Minister s premiérom ohlásili vznik Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu pod NAKA, podľa kritikov sú zodpovední za dnešný kritický stav.
Ozbrojení: Naši neonacisti v akcii – presne, ako to poznáme z fotografií psychopatických teroristov z púšte.

Neonacisti sa dnes z ulíc dostali do parlamentu a miesto kanád a holých hláv robia propagandu na Facebooku vytvorenom židovským študentom. Ibaže nejde len o reči na webe - ale o veľmi reálne plány a veľmi reálne zbrane. Podľa interných informácií sa náckovia nielen cvičia v streľbe po lesoch a so školáckymi gramatickými chybami volajú k sebe nových členov, ale zhromažďujú hotové arzenály zbraní.

Fanatici, ktorí chcú odstrániť „nepriateľov národa“ a demokraciu, dostávajú milióny eur zo štátneho rozpočtu a snažia sa prenikať do polície. Pod Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) najnovšie vznikla Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu. Je zaistená bezpečnosť občanov a vôbec samotná existencia tohto štátu?

Čítajte viac

archív

Ovládnuť silové rezorty

„Bratia Slováci... vyzývame všetkých odvážnych, duševne a fyzicky zdatných nacionalistov, aby sa v rámci svojich možností pokúsili infiltrovať do armády, prípadne polície.“ Túto výzvu zverejnili neonacisti pred časom na internete. Nešlo o prvý apel, napríklad Slovenská pospolitosť agitovala: „Páni policajti, vy sami máte možnosť vybrať si cestu, ktorou pôjdete... Nezabúdajte, že náš boj je tiež vaším bojom…“ Ovládnuť kľúčové silové rezorty potrebovala nacistická SS aj komunisti v roku 1948.

Naši dnešní extrémisti už podľa kuloárnych informácií sondujú priamo v silových zložkách, kto bude stáť na „ich“ strane, keď k „tomu“ dôjde. „Počul som o tom od kolegu z iného obvodu, ale myslím si, že oni tých ,svojich‘ beztak dávno poznajú,“ povedal nám policajt zo západného Slovenska pod podmienkou, že nezverejníme jeho meno.

Od zverejnenia výzvy na infiltráciu do Policajného zboru sa pri vstupných psychotestoch údajne skúmajú ideologické pohnútky uchádzača, ale dovtedy sa skutočná motivácia nijako hlbšie neskúmala a za posledných 15 rokov sa vyskytli zo tri obdobia, keď sa k polícií bralo prakticky všetko, čo malo ruky, nohy a maturitu. Teraz nastáva ďalšie takéto náborové obdobie, lebo pod vplyvom frustrácie a vyhorenia odchádza prakticky celá osádka základných útvarov.

Po chodbách nášho krajského riaditeľstva sa povráva, že služobný psychológ dal výpoveď, keď naňho začali zhora tlačiť, aby znížil nároky na uchádzačov, lebo neprešlo okolo deväťdesiat percent.„​Nový psychológ má asi vyššiu priepustnosť." Dodáva, že podľa jeho skúseností sa náckovia tlačia do polície pre svoju ideológiu, volanie po „poriadku“, ďalšia skupina sú „jednoduchí, ľahko manipulovateľní ľudia a bolo im to vštepené cez rôzne konšpiračné portály a sociálne siete“.

„Prípad, keď by sa takémuto uchádzačovi úspešne podarilo vstúpiť do Policajného zboru, sme nezaznamenali,“ odpovedali nám z ministerstva vnútra na otázku, koľko prienikov neonacistov zaznamenali za posledný kalendárny rok z celého Slovenska. „Ani jediný prípad? Túto istotu nášho prezídia by som chcel mať,“ komentoval to ďalší policajt z mesta na východe, ktorého sme oslovili takisto pod zárukou anonymity.

Dodal: „Na našom malom obvodnom oddelení názory policajtov reprezentujú celé politické spektrum vrátane jedného sympatizanta neonacistov a jedného komunistu, ďalšieho politická orientácia závisí od toho, ako sa pred službou vyspí.“

archív

Nová SS?

Nacisti aj boľševici si okrem ovládnutia polície vytvorili vlastné ozbrojené zbory, či už to bola Hlinkova garda, alebo Ľudové milície – a, zdá sa, že rovnaký plán majú aj naši extrémisti. „Sú čoraz drzejší, lebo vidia, že nič sa im nestane, vzorový príklad neschopnosti politikov zakročiť proti extrémistom je najnovšie kabaretné vystúpenie na tému ,kotlebovské hliadky‘,“ hovorí policajt. Opisuje, čo zažíva na vlastnej koži.

„Riešenie extrémizmu je tak žalostne deravé, že extrémisti si navzájom vymieňajú frázy, ktoré majú používať v prípade policajného zákroku. Zachádzajú tak ďaleko, že bez problémov sa zastavia pri policajnej hliadke a začnú s monológom na svoje témy, policajtovi vyčítajú, že je spoluzodpovedný za to, že svet ovládajú Židia, a Rómovia sú paraziti.“

Zlyhávanie potvrdzujú aj experti na problematiku. „Dnešná situácia svedčí o rastúcej drzosti extrémistov a o strate strachu z postihu,“ myslí si Daniel Milo, ktorý bol expertom na extrémizmus na ministerstve vnútra, dnes pôsobí ako analytik Globsec Policy Institute. „Problém vidím v nedostatkoch vyplývajúcich zo zle nastavených štruktúr v polícii, v bagatelizovaní závažnosti extrémizmu, nedostatočné je preverovanie motívov páchateľa, ale nízka je aj dôvera obetí v políciu, problém so znalcami a dlhodobé podcenenie tejto problematiky zo strany vedenia polície.“

Ozbrojení: Naši neonacisti v akcii – presne, ako to poznáme z fotografií psychopatických teroristov z púšte.
Ozbrojení: Naši neonacisti v akcii – presne, ako to poznáme z fotografií psychopatických teroristov z púšte.
archív

Samopaly a zhromažďovanie arzenálu

Ešte vážnejšie je podozrenie, že neonacisti sa vyzbrojujú. Psychopatických teroristov mávajúcich so samopalmi totiž vôbec netreba hľadať kdesi v sýrskej púšti, ale rovno v krajine pod Tatrami. Nejde len o reči na webe - zbrane sú až príliš reálne. Kritická situácia sa týka všemožných spolkov, nech sa už momentálne nazývajú Ľudová strana Naše Slovensko, Slovenská pospolitosť, Akčná skupina Vzdor či Slovenské hnutie obrody.

Spája ich vzývanie Tisovho režimu, rasizmus a snaha odstrániť demokraciu.Kotlebovci sa hrdia tým, že sú legálni držitelia zbrane, bárs viacerí z nich boli súdne trestaní alebo sa opití pobili v bare. Ľudová strana Naše Slovensko nedávno predložila do parlamentu návrh zákona, podľa ktorého by občania mali právo používať nielen krátke, ale aj dlhé guľové zbrane. Ich kysuckí kolegovia z Akčnej skupiny Vzdor trénujú so zbraňami po lesoch a šéf Slovenského hnutia obrody volá po „optimalizácii“ škodcov Slovenska.

„V každom okrese majú nastrčeného ,zberateľa‘, ktorý má zbroják na zberateľské účely a plný trezor dlhých zbraní upravených na expanzné. A potom majú jedného ,inštalatéra‘, ktorý má k dispozícii diely na ich sprevádzkovanie,“ vysvetľuje náš zdroj z polície.

„Prípadne sa jeden z členov skupiny vydáva za milovníka historických zbraní alebo sa stane členom poľovného združenia. Takíto ,zberatelia‘ a ,poľovníci‘ sa od reálnych líšia len tým, že vlastnia napríklad päť rovnakých zbraní s rovnakým strelivom. U jedného takéhoto ,zberateľa‘ sme našli napríklad desať samopalov po tom, ako zbil svoju priateľku.“

Prepojení: Dlhé zbrane majú radi aj ľudia okolo Kotlebu, na fotke jeho kontrolór na VÚC, viackrát súdne trestaný zlodej a bitkár Róbert Martinák.
Prepojení: Dlhé zbrane majú radi aj ľudia okolo Kotlebu, na fotke jeho kontrolór na VÚC, viackrát súdne trestaný zlodej a bitkár Róbert Martinák.
INTERNET

Od slov k činom

Zrejme nejde o ojedinelé prípady. K dispozícii sú fotografie, kde neonacisti machrujú so samopalmi alebo sa fotia v kuklách so zbraňami pri služobnom policajnom aute, ktoré evidentne patrí jednému z nich. Ďalšie fotky ich zachytávajú pri streľbe, inokedy zasa partia neonacistov s bývalým mestským policajtom Mariánom Mišúnom máva zbraňami vo vztýčených rukách. Kysučan Marián Magát, známy velebením Adolfa Hitlera, sa otvorene chváli zbraňou v ruke, hoci nemá zbrojný preukaz, ba sám zverejnil status o tom, že držba zbrane je v poriadku, aj keď je nelegálna.

Detinské machrovanie na Facebooku je pritom len vrchol ľadovca. Ako je vôbec možné, že už dávno nezasiahli bezpečnostné zložky? Ministerstva vnútra sme sa opýtali, koľko bezpečnostných akcií zameraných na odhalenie neoprávnene držaných zbraní v prostredí extrémistických skupín polícia uskutočnila - žiadali sme o údaje o konkrétnych prípadoch aj o počtoch zbraní za celý posledný kalendárny rok.

„Napriek tomu, že polícia prijíma bezpečnostné opatrenia neustále, túto činnosť polície podľa vami zadaných kritérií osobitne štatisticky nevykazuje,“ dozvedeli sme sa s tým, že údaje o celkovom počte zaistených zbraní v súvislosti s trestným činom nedovoleného ozbrojovania neevidujú.

Pokoj našej polície nechápu experti. „Snahy extrémistov o prístup k legálne držaným zbraniam i informácie o údajnom budovaní zásob zbraní vnímam ako veľmi nebezpečné,“ podotýka Daniel Milo.

„Extrémisti sú charakteristickí svojím nepriateľským postojom k demokratickému zriadeniu a vlastníctvo zbraní im uľahčí prejsť od slov k činom. Akokoľvek nepravdepodobný sa nám môže takýto scenár zdať, v prípade závažnejšej bezpečnostnej alebo spoločenskej krízy bude práve prístup k zbraniam jazýčkom na váhach. Odhliadnuc od takýchto krízových scenárov je tu aj fenomén osamelých vlkov - prípad Breivika z Nórska dokazuje, že pravicoví extrémisti sú schopní zabíjať v mene svojej zvrátenej ideológie.“

Ozbrojení: Naši neonacisti v akcii – presne, ako to poznáme z fotografií psychopatických teroristov z púšte.
Ozbrojení: Naši neonacisti v akcii – presne, ako to poznáme z fotografií psychopatických teroristov z púšte.
archív

Neschopnosť a dojem činnosti

Je verejné tajomstvo, že boj s pravicovým extrémizmom fungoval za šéfovania Roberta Kaliňáka len na papieri. Počet oficiálne zaznamenaných prípadov extrémizmu od roku 2011 dlhodobo klesal, až sa zastavil na neuveriteľnom čísle tridsať prípadov za rok 2015. Polícia sa zmohla nanajvýš na buzeráciu školákov čarbajúcich z nudy hákové kríže - na zlepšenie policajných štatistík to síce stačí, ťažko však na rozloženie neonacistických bánd. „Oddelenia na boj proti extrémizmu nám pritom závideli aj okolité krajiny,“ povedal nám bývalý člen protiextrémistického útvaru, takisto pod podmienkou anonymity.

„Potom však z nepochopiteľného dôvodu zrušili všetky oddelenia na krajských riaditeľstvách, takže zostalo len na prezídiu. Dnes absolútne chýbajú systémové riešenia a stav je kritický. Bolo by ľahké povedať, že je to preto, že minister Kaliňák osobne pozná najznámejšieho slovenského neonacistu Rastislava Rogela - to je síce fakt, ale oveľa väčšiu rolu hrá absolútna neschopnosť, nekompetentnosť, neochota riešiť problém.“

Expolicajt zažil ešte časy pred Kaliňákovým príchodom na čelo rezortu. „Nám na oddelení oznámili ako dôvod zrušenia, že extrémizmus tu nemáme. Presne takto. Všetky prípady, od útoku na americkú basketbalistku cez vraždu Daniela Tupého či útok v nitrianskom klube, akoby ani neexistovali. To, ako dopadli voľby, nie je chyba novinárov, ako sa nám niekto snažil vysvetliť, ale nečinnosť, nepochopenie a ignorovanie vývoja, strašné zanedbanie reality. Ťažko zastavíš vlak, ktorý už nabral rýchlosť a po staniciach ešte berie ďalších cestujúcich.“

Najnovšie minister ohlásil zriadenie Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu. Takáto jednotka pritom podľa expolicajta existovala už v roku 2004 a o pár rokov za Kaliňáka ju zrušili ako nepotrebnú, potom zasa zriadili protiextrémistické oddelenia na krajoch a neskôr ich zasa zrušili.

„Medzitým extrémizmus narastal, odborníci varovali a Kaliňákovo ministerstvo zakladalo a rušilo, aby vyvolávalo aspoň dojem činnosti. Tu nejde len o stíhanie za statusy na Facebooku, ale o rozkladné opatrenia s výsledkom, že extrémizmus začne miznúť. Extrémisti dnes navyše dostávajú milióny eur za účasť v parlamente. Pri totálnej nečinnosti zo strany kompetentných latentná podpora fašistických názorov v spoločnosti stále rastie a ak sa nič nezmení, tak si treba začať hľadať krajinu, do ktorej odídete prv, ako to tu buchne.“

Maslo na hlave: Minister s premiérom ohlásili vznik Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu pod NAKA, podľa kritikov sú zodpovední za dnešný kritický stav.
Maslo na hlave: Minister s premiérom ohlásili vznik Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu pod NAKA, podľa kritikov sú zodpovední za dnešný kritický stav.
TASR
VIDEO Plus 7 Dní