Tip na článok

Slovenskí mafiáni: Róbert Holub mal kontakty v najvyššej politike, expartnerka Róberta Diniča dnes sedí v parlamente

Na ktorých ctihodných mužov mal prepojenie košický mafiánsky bos?

Galéria k článku (22 fotografií )
Róbert Holub: Vládca košického podsvetia mal blízko aj k rodine Rezešovcov.
DVD s 3. a 4. dielom seriálu Mafiáni si môžete kúpiť v limitovanej edícii PLUS 7 DNÍ č. 43 počas dvoch týždňov.
Róbert Holub: Vládca košického podsvetia mal blízko aj k rodine Rezešovcov.

V deväťdesiatych rokoch na Slovensku neexistovala mafia, ako sa tento pojem u nás nepresne používa. V našich reáliách skôr hovoríme o jednoduchých zločineckých skupinách. Tretí a štvrtý diel úspešného seriálu Mafiáni sa venuje osudom bratov Diničovcov a košického bosa Róberta Holuba.

Bratia Diničovci

Rýchly a brutálny život, ešte brutálnejšia smrť. Takto sa v skratke dá zhrnúť pôsobenie rodinnej mafiánskej dvojice - bratov Eduarda a Róberta Diničovcov.

Títo dvaja muži stáli na čele jednej zo skupín bratislavského podsvetia. Do biznisu sa dostali hneď po Nežnej revolúcii, ich hlavný stan bol v hoteli Junior v mestskej časti Ružinov. Výpalné, podvody v dražbách, prevádzkovanie diskotéky a bordelu tvorili základ ich príjmov. Bola len otázka času, kedy začnú byť nepohodlní pre ďalšie veľké ryby v podsvetí.

V roku 1998 už bolo pre Eda Diniča v Bratislave priveľmi horúco. Mal v pláne stiahnuť sa a odísť do Francúzska, kde mal na Azúrovom pobreží pripravenú vilu. Tesne pred odchodom na juh prijal pozvanie na tenisové kurty na Zlatých pieskoch.

Keď odtiaľ v sobotu 9. mája 1998 krátko pred ôsmou hodinou večer odchádzal, pod nohami mu vybuchol chodník. Výbušninu nastražili pod dlažbu. Niekoľko kíl trhaviny po výbuchu zanechalo v chodníku kráter, Diničovo telo explózia roztrhala na márne kúsky, jeho časti viseli na okolitých stromoch.

Viac šťastia nemal ani jeho brat Róbert. Eda prežil iba o päť mesiacov. Vrahovia si na neho počkali na sídlisku Dlhé diely. Róbert tesne predtým priviedol domov dve malé dcéry. Pri odchode od exmanželky do neho a do jeho ochrankára vypálili najatí strelci vyše tridsať výstrelov zo samopalov vybavených tlmičmi.

Z miesta činu vrahovia ušli, polícia našla iba obhorené auto a zbrane odhodené v lese na Záhorí. Kto stál za objednávkou vraždy Eda a Róberta Diničovcov, akú úlohu pri nej zohrala tajná služba, kto zdedil majetky a čo má s nebohými mafiánmi spoločné súčasná poslankyňa slovenského parlamentu za stranu Sme rodina Petra Krištúfková? Odpovede na otázky v dokumente Mafiáni dávajú očití svedkovia onej divokej doby.

Pouličný grázel a autičkár

Vládca košického podsvetia Róbert Holub mal odlišnú štartovaciu dráhu - do organizovaného zločinu prišiel rovno z väzenia po amnestii, ktorú vyhlásil v januári 1990 nový československý prezident Václav Havel. Holub bol násilník. Popri kradnutých autách sa hlavným zdrojom jeho príjmov stalo výpalné. Táto vydieračská činnosť bola prikrytá súkromnou bezpečnostnou službou Secura.

Róbert Holub: Vládca košického podsvetia mal blízko aj k rodine Rezešovcov. Foto: Marián Kunc

Vlastnil aj erotický salón. Jeho klub Evelyn navštevovali v 90. rokoch miestne špičky podnikania i politiky. Spišský Róm s chabým vzdelaním sa odrazu dostal do prostredia „elity“, ktorá by za iných politických okolností patrila rovnako na okraj spoločnosti, ako tam patril Holub.

Tak sa v Holubovom portfóliu ocitla aj rodina Rezešovcov, ktorá v 90. rokoch ovládla prostredníctvom Alexandra Rezeša, ministra v Mečiarovej vláde, na istý čas Východoslovenské železiarne v Košiciach. VSŽ boli a dodnes - už ako U. S. Steel - sú najväčším zamestnávateľom v regióne, preto Holub prejavil záujem, aby Secura podnik strážila, samozrejme, za výhodných finančných podmienok.

Holub si pri svojich aktivitách našiel chodník aj do Slovenskej informačnej služby. Jeho kontaktom bol hlavne námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota. Ponuky, ktoré Holub dostával od Starého, ako Svěchotu volal, sa týkali možností privatizácie podnikov v regióne i za jeho hranicami. Preto mu bezbreho veril a spoliehal sa, tak ako iní slovenskí gangstri, s ktorými sa Svěchota stýkal, na jeho ochranné krídla.

Zlikvidovaný

Úmrtný list si Holub podpísal vo chvíli, keď neprijal od Svěchotu „objednávku“ na likvidáciu Mikuláša Černáka. Po tom, ako ho Černák vylákal do Bratislavy, aby v hoteli Danube urovnali spor, došlo v hotelovom loby bare k streľbe, v ktorej zahynul Holubov „ekonóm“ Štefan Fabian. Holub skončil v nemocnici na Kramároch, kde ho dorazil Jozef Roháč samopalom z náprotivnej budovy. Strelec presne vedel, kde Holub leží a odkiaľ je do jeho izby výhľad. Odpoveď, odkiaľ mohol strelec dostať tip, hľadá aj seriál Mafiáni.

DVD s 3. a 4. dielom seriálu Mafiáni si môžete kúpiť v limitovanej edícii PLUS 7 DNÍ č. 43 počas dvoch týždňov.

VIDEO Plus 7 Dní