Vyhradzujú sa voči establishmentu, odmietajú politickú korektnosť, hovoria bežným jazykom v prvej osobe. A funguje to - sú nám bližší ako kedykoľvek predtým. Už aj slovenskí politici naplno objavili čaro Facebooku. „Niektorí ľudia si o mne myslia, že som mešuge, ale to je jedno,“ bez škrupúľ sa prihovára Marian Kotleba svojim priaznivcom. Video ho zachytáva na stretnutí s vernými, smejú sa na jeho vtipoch o novinároch a freneticky mu tlieskajú.

Pár dní nato sa vodca posťažuje - médiá mu vraj nedávajú priestor, a tak využíva sociálne siete. Fakt však je, že médiá odmieta on sám, obáva sa konfrontácie a na sociálnej sieti sa prezentuje len pred svojimi vlastnými fanúšikmi, bez reálneho oponenta - tak ako väčšina politikov. Sledovať jeho myšlienkové pochody, komentáre a vystúpenia v parlamente sa na Facebooku rozhodlo 74-tisíc ľudí.

Peter Pellegrini: Na Facebooku má viac pracovných aktivít, sem-tam sa však pochváli fotkou v kokpite lietadla.
Peter Pellegrini: Na Facebooku má viac pracovných aktivít, sem-tam sa však pochváli fotkou v kokpite lietadla.
Zdroj: FACEBOOK

Peter Pellegrini: Na Facebooku má viac pracovných aktivít, sem-tam sa však pochváli fotkou v kokpite lietadla. Foto: facebook

Kotleba nie je jediný

Verejní činitelia zanechávajú voličom odkazy na sociálnych sieťach, komunikujú s nimi prostredníctvom nich, neustále sú online. Odborníci však varujú - vytvárajú tak len ilúziu priamej demokracie. Ak si otvoríte facebookový profil premiéra, objaví sa nová fotografia, na ktorej sa Fico - ako často predtým - prezentuje so psom Lerrym a knihou v ruke.

Europoslankyňa Beňová zas informuje o rannom behu, Lucia Ďuriš Nicholsonová hádže na Facebook fotky priamo z nemocnice po pôrode. Vo voličoch vzbudzujú dojem, že im ponúkajú možnosť nazrieť až do obývačky. A často ich do nej aj pozvú. Fotografie z dovoleniek, zo spoločenských akcií, športovania, dámy získavajú lajky za nové účesy či outfity - na emócie stále zaberajú aj fotky s domácimi miláčikmi.

Andrej Danko: Zväčša má pracovné fotky, našla sa však aj z futbalového zápasu a z návštevy pápeža.
Andrej Danko: Zväčša má pracovné fotky, našla sa však aj z futbalového zápasu a z návštevy pápeža.
Zdroj: FACEBOOK

Andrej Danko: Zväčša má pracovné fotky, našla sa však aj z futbalového zápasu a z návštevy pápeža. Foto: facebook

Pokračovanie na ďalšej strane