Vyhraj voľby, môžeš všetko - zachytili pred pár rokmi mikrofóny v parlamente slová smeráka Pavla Pašku. Do mesiaca padla jeho politická hlava, no jeho veta zľudovela. Správanie politikov však naznačuje, že v nej bolo dosť pravdy - urážajú nielen médiá, ale aj svojich kolegov, povyšujú sa a myslia si, že im všetko prejde. Skrátka, menia sa na papalášov. Tak sa voľakedy hovorilo vysokým štátnym úradníkom a komunistickým funkcionárom, ktorí svoju moc arogantne preukazovali na každom kroku.

Rovnaký občan ako my

Velikášstvo nedávno prezentoval aj premiér Robert Fico. Redaktorovi RTVS počas rozhovoru naložil slovami: „Neskáčte mi do reči, rešpektujte to... Nie sme tu na rovnakej úrovni.“ Šéf parlamentu Andrej Danko zas počas rokovania parlamentu verbálne urážal svoje kolegyne. Na poslankyňu Blahovú sa oboril: „Kto ste vy, pani poslankyňa? Ja som právnik, vy ste len učiteľka zo škôlky.“ Lídrovi národniarov sa tak jednou vetou podarilo nielen uraziť všetky učiteľky na Slovensku, ale aj poukázal na svoje pozoruhodné ego.

Parlament: Sedí v ňom množstvo rozdielnych pováh, poniektoré však spája arogantné a povýšenecké správanie
Parlament: Sedí v ňom množstvo rozdielnych pováh, poniektoré však spája arogantné a povýšenecké správanie
Zdroj: Vlado Benko jr.

Parlament: Sedí v ňom množstvo rozdielnych pováh, poniektoré však spája arogantné a povýšenecké správanie. Foto: Vlado Benko jr.

Politici nami pohŕdajú

Podľa psychológa je povýšenecké správanie jednoznačne prejavom nezrelej osobnosti. Majú politici vôbec morálne právo takto kohokoľvek urážať? „Králi kedysi mali svojho šaša, ktorý beztrestne nastavoval zrkadlo ich vládnutiu a správaniu. Aj naši politici by mali mať takýchto šašov vo svojich tímoch, pretože inak tých šašov zastupujú napríklad médiá. No tie si politici nevybrali a nestoja o to, aby im skladali účty,“ myslí si psychológ Ľudovít Dobšovič.

Výsledkom je podľa neho pohŕdanie - „a to, čo napríklad naposledy predviedol premiér Fico, ktorý si vôbec neuvedomuje, že jediný rozdiel medzi ním a redaktorom je v tom, že ako premiér má inú zodpovednosť a iné kompetencie. Nič viac“. Podľa Dobšoviča je premiér rovnaký občan ako redaktor. „Ak by bol viac, tak aj v čase, keď nebude zvolený, by mal zostať niekým ,viac‘. No nezostane. Bude úplne rovnaký ako ktorýkoľvek iný občan Slovenska.“ Ako psychológ hovorí, pohŕdanie politika inými ľuďmi je hrubé povýšenectvo a naznačuje poruchy v správaní, v sebaobraze, v sebareflexii a v sebaúcte - pomýlené vnímanie seba samého a svojej „ceny“.

Už v minulosti útočili

Podobných príkladov máme v politike viac ako dosť. Jeden za všetky keď vo februári 1999 vtedajší poslanec Ďuračka narazil do auta bratislavskej taxislužby, jeho správanie pobavilo a neskôr aj znechutilo celé Slovensko. Ďuračka fyzicky zaútočil na taxikára i jeho kolegu a neostal nič dlžný ani privolanej policajnej hliadke: „Môžete mi fajčiť môj ctený poslanecký k…t,“ povedal im, vedomý si poslaneckej imunity. Jeho politická kariéra sa po tomto extempore skončila. Naznačila však, že čosi u nás nie je v poriadku, ak sa politici verbálne odbavujú na svojich voličoch. Nemali by Ďuračku s jeho odchodom nasledovať viacerí verbálni akrobati? Psychológ Dobšovič v tom má jasno: „Takýto politik si nezaslúži byť verejne činný a ovplyvňovať život ostatných.“