Voči zmrdovi sa treba brániť

„Som držiteľom zbrojného pasu na krátku guľovú zbraň. V rámci platného zákona som pripravený chrániť svoju rodinu, seba a majetok,“ reagoval Boris Kollár. A či by ju teda naozaj použil? „No, rozhodne áno,“neváhal ani chvíľu líder Sme rodina.

Vlastníctvo niekoľkých zbraní pripustil aj Zsolt Simon. „V prípade ohrozenia a nutnej obrany by som ich použil,“ dodal nezávislý poslanec.

Poslanec Juraj Droba vzdal hercovi - aj vzhľadom na jeho vek - verejne poklonu. Ak sa ma pýtate na názor na paragrafy o krajnej núdzi a nutnej obrane, som jednoznačne za to, aby sa človek voči zmrdovi, ktorý ohrozuje vašu rodinu, mohol adekvátne brániť,“ uviedol na svojej facebookovej stránke.

Exminister obrany Ľubo Galko priznal, že zbraň vlastnil, ale keď mu skončil zbrojný pas, už si ho neobnovil a zbraň predal. „Teraz po incidente, ktorý sa stal pánovi Kňažkovi, nad obnovením zbrojného preukazu a opätovným zaobstaraním zbrane vážne uvažujem,“ uviedol Galko a dodal, že v prípade núdze by ju aj použil.

Danko zbraň nemá

Predseda parlamentu a bývalý advokát Andrej Danko zbraň nevlastní. Či by sa v prípade ohrozenia bránil, netuší. „Ťažko sa objektívne vyjadriť k niečomu, čo som ešte nezažil,“ dodal líder SNS.

Podľa právnikov sa však brániť strelnou zbraňou môže aj ten, kto nie je jej držiteľ. Napríklad ak manželka vlastníka zbrane - bez toho aby bola držiteľkou zbrojného preukazu - napadnutá vo vlastnom dome postrelí zlodeja, má na to právo.

Pravačkou alebo ľavačkou

Líder OľaNO Igor Matovič na otázku, či vlastní zbraň, neodpovedal, bránil by sa vraj „pravačkou alebo ľavačkou“.

Vtipne odpovedala aj poslankyňa SaS Jana Cigániková: „Áno, mám doma zbraň, volá sa Blue Ivy a je to nemecká doga. A áno, použila by som ju v prípade ohrozenia bezpečnosti mojej rodiny bez váhania.“

Čo sa v osudnú noc stalo

Milan Kňažko na zlodeja, ktorý sa zakrádal v noci po jeho dome, v sebaobrane trikrát vystrelil legálne držanou zbraňou. Jedna guľka skončila v útočníkovom stehne. Podľa denníka Plus JEDEN DEŇ to nebolo prvýkrát, čo niekdajší riaditeľ TV JOJ musel zo svojho pozemku vyháňať zlodejov! „Bolo to však prvýkrát, čo som musel vystreliť," podotkol Kňažko s tým, že páchateľovi mieril na nohy.

Na zlodeja podal trestné oznámenie a vypovedať na polícii bude v piatok.

Budú stíhať oboch - zlodeja, aj strelca

Keďže Kňažko použil pri obrane zbraň, podľa odborníkov na trestné právo začne polícia trestne stíhať nielen lupiča, ale aj strelca. Ak sa preukáže, že jeho obrana bola primeraná, jeho trestné stíhanie zastavia.

Kto má v legálnej držbe zbraň, môže ju použiť v súvislosti s tým, že niekto mu vnikol do obydlia a je ohrozený na živote, na zdraví alebo je ohrozený jeho majetok. Za neprimeranú obranu sa v takomto prípade považuje, ak obeť útočníka úmyselne zastrelí. To znamená, že mu namieri na hlavu či na srdce. V trestnom konaní sa však prihliada aj na konanie obete pod stresom.

Bašternákov sused

Natíska sa však aj otázka, či nemal zlodej namierené skôr k jeho susedovi a či tak herca nevylúpili omylom. Za jeho plotom býva totiž kontroverzný podnikateľ Ladislav Bašternák.

Ich luxusné vily pod Slavínom boli v ostatnom čase značne medializované. Je tiež pomerne známe, že ich susedské vzťahy neboli práve najlepšie - Bašternák sa s Kňažkom súdil. Známy herec súd prehral a tak musel vyrúbať stromy a zbúrať plot, ktoré vraj boli na pozemku podnikateľa.

Herec nám však na otázky neodpovedal, na svojej facebookovej stránke informoval, že vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa už k incidentu v jeho dome nebude vyjadrovať.