Takmer tisíc študentov sa zapojilo do online prieskumu portálu Študentské financie. Zhodnotili vyučovanie, kvalitu ubytovania a stravovania na svojich vysokých školách.

Okná, cez ktoré nefúka

U študentov najlepšie skončila Katolícka univerzita v Ružomberku, ktorej dali B-éčko, čiže veľmi dobré hodnotenie. Vysokoškoláci pozitívne hodnotili prístup vyučujúcich, ich ochotu pomôcť študentom zvládnuť štúdium, možnosť slobodne diskutovať o témach, množstvo mimoškolských aktivít, celkovú atmosféru na škole a dobré vybavenie univerzitnej knižnice.

„Atmosféra univerzity je niečo neuveriteľné,“ nadchla sa pre svoju almu mater prváčka na Pedagogickej fakulte.

Jej rovesníčka z Filozofickej fakulty dala Katolíckej univerzite zas mínus za povinné navštevovanie náboženských predmetov - no iní študenti naopak duchovné zázemie univerzity ocenili.

„Takmer všetko je dokonalé, jediné, čo ma zarmucuje je jednotvárnosť názorov prednášajúcich,“ cituje portál Študentské financie študentku druhého ročníka Filozofickej fakulty.

U študentov najlepšie skončila Katolícka univerzita v Ružomberku, ktorej dali B-éčko, čiže veľmi dobré hodnotenie. Vysokoškoláci pozitívne hodnotili prístup vyučujúcich, ich ochotu pomôcť študentom zvládnuť štúdium, možnosť slobodne diskutovať o témach, množstvo mimoškolských aktivít, celkovú atmosféru na škole a dobré vybavenie univerzitnej knižnice.
Zdroj: Plus Jeden Deň

V tesnom závese za Katolíckou univerzitou sa ocitli Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Technická univerzita v Košiciach. Obe to vytiahli na „dobré“ hodnotenie. Prístup vyučujúcich k žiakom, plastové okná cez ktoré nefúka, rýchly internet, wifi dostupné v celej fakulte,“ vypočítava pozitíva školy študentka druhého ročníka Ekonomickej fakulty na banskobystrickej UMB. Poslucháčka Filozofickej fakulty sa však posťažovala na veľa teórie a málo praxe.

Študenti Technickej univerzity v Košiciach boli o čosi ostrejší. „Na prednáškach sa zabíja čas prepisovaním namiesto toho, aby sa viedla rozumná debate na danú problematiku – v 21. storočí je to hanba,“ skritizoval prvák na druhom stupni Strojníckej fakulty, ale za to ocenil snahu zlepšovať vybavenie a „držať krok s požiadavkami budúcich zamestnávateľov“.

Kritickí študenti: Ohodnotili univerzity, ubytovanie aj stravovanie. Kritikou často nešetrili.
Zdroj: Nexteria

Chýba toaleťák

Najhoršie hodnotenou školou sa podľa študentov stala Ekonomická univerzita v Bratislave, s priemerným hodnotením D. „Študenti sa často sťažujú na množstvo teoretických prednášok, ktoré podľa nich nemajú prepojenie s praxou, nutnosť memorovania poznámok z prednášok, obmedzená možnosť slobodne vyjadriť svoj názor a dokonca aj na neférový prístup niektorých vyučujúcich pri skúškach,“ vyplynulo podľa Patrika Lučana z internetového prieskumu.

„Komunistický štýl výučby na slovenských školách, skoro nič do praxe len samé nepoužiteľné bezvýznamné poučky, niektorí veľmi zakomplexovaní učitelia,“ nešetril kritikou študent tretieho ročníka Fakulty hospodárskej informatiky.

Najhoršie hodnotenou školou sa podľa študentov stala Ekonomická univerzita v Bratislave, s priemerným hodnotením za D. Študenti sa často sťažujú na množstvo teoretických prednášok, ktoré podľa nich nemajú prepojenie s praxou, nutnosť memorovania poznámok z prednášok, obmedzená možnosť slobodne vyjadriť svoj názor a dokonca aj na neférový prístup niektorých vyučujúcich pri skúškach.
Zdroj: Matej Jankovič

Niektorí profesori nechodia učiť, ale bojovať so študentmi namiesto toho, aby im pomohli, česť výnimkám. Ak sa náhodou niekto ozve a povie svoj názor alebo kritiku, profesor ešte viac pritvrdí. Je to jeden z dôvodov, prečo strácajú študenti motiváciu,“ opisuje študentka prvého ročníka inžinierskeho štúdia na Fakulte hospodárskej informatiky.

„Nepáči sa mi, že na poschodiach na záchodoch nie je toaletný papier. Veľakrát zo 7. poschodia musím ísť dole na prízemie. Je to veľmi nepríjemné,“ opísal svoje skúsenosti študent tretieho ročníka Fakulty podnikového manažmentu, nuž, keď to na človeka príde, pohľad na prázdnu rolku od toaletného papiera veru nepoteší.

„Nepáči sa mi, že na poschodiach na záchodoch nie je toaletný papier. Veľakrát so 7. poschodia musím ísť dole na prízemie. Je to veľmi nepríjemné,“ opísal svoje skúsenosti študent tretieho ročníka Fakulty podnikového manažmentu, nuž, keď to na človeka príde, pohľad na prázdnu rolku od toaletného papiera veru nepoteší.
Zdroj: Matej Kalina

Jedna dvojplatnička

Najlepšie hodnotenie v oblasti ubytovania získala Žilinská univerzita v Žiline. Študenti pozitívne hodnotia najmä stav budovy, jednoduchosť procesu získania ubytovania, dostupnosť do školy aj do mesta.

Celý komplex Internátov Hliny tvoria viaceré budovy jednotlivých blokov s parkoviskami, zeleňou a oplotením, čo sa mi páči. Vyzerá to ako malé mestečko, príjemná komunita,“ ocenila študentka záverečného ročníka druhého vysokoškolského štúdia. Napriek tomu, že v hodnotení ubytovania získala Žilinská univerzita najviac bodov, podľa študentov to v ubytovacom komplexe Hliny V. vôbec nie je dokonalé.

Internáty: Mnohí študenti môžu o nových izbách len snívať.
Zdroj: Robo Homola

„Správanie na internáte Hliny k študentom ako ku chovnej zveri (malý priestor, slabé podmienky na študovanie, nepríjemní a povyšujúci sa zamestnanci),“ rozhorčuje sa jedna z ubytovaných, druhá dodáva, že je na izbe zima a v kuchyne pre celé poschodie je len jedna dvojplatnička.

Hluk a pokazené výťahy

V hodnotení ubytovania najhoršie dopadli internáty Prešovskej univerzity v Prešove. Študenti sa sťažujú najmä na zlý stav budov internátov, nedostatočne zariadené izby, starý nábytok a zlú hygienu sociálnych zariadení.

Nedodržiavanie nočného pokoja, hluční študenti na vedľajšej bunke, zlý stav WC a kúpeľne, internet iba cez kábel, zničená podlaha na izbe, staré a netesniace drevené okná, starý a zničený nábytok, špinavé steny,“ vymenúva študentka bývajúca v študentskom domove na 17. novembra 13. „V trojposteľovej izbe je len jeden stôl, takmer denne sa pokazia výťahy,“ dodáva študentka, ktorý býva na 11-poschodovom internáte hneď oproti.

Najhoršie dopadli internáty Prešovskej univerzity v Prešove. Študenti sa sťažujú najmä na celkovo zlý stav budov internátov, nedostatočne zariadené izby, starý nábytok a zlú hygienu sociálnych zariadení.
Zdroj: TASR

Vyprážaný syr? To je snáď vtip!

Študenti popri učení potrebujú aj výživnú stravu. Najlepšie sa podľa nich varí na Univerzite Cyrila a Metoda v Trnave. Študenti pozitívne hodnotia chuť ponúkaných jedál, krátke čakanie v rade a hygienu v jedálni. Neskutočne úžasné jedlo. Lepšie som nejedol na žiadnej inej škole. Lepšie varí už len babka a mama. Pekná, čistá, moderná jedáleň,“ prihrial polievočku stravovaciemu zariadeniu Relax Team jeden zo študujúcich stravníkov.

Podpriemernú kvalitu stravovania poskytujú podľa študentov jedálne na Technickej univerzite vo Zvolene. Tu sa zastavil čas, človek má pocit, že je tu ešte stále hlboký socializmus. Nevedia, čo je to zdravé jedlo. Nevedia, čo je to vegetariánstvo, o vegánstve ani nehovorím. Takže niekedy sa človeku ujde len suchá ryža. Vyprážaný syr s tými umelými hranolkami považujem za vtip. Človek čaká na jedlo v rade približne pol hodinu,“ sťažuje sa študent na Jedáleň ŠD Ľudovíta Štúra.

Dlhé čakanie v rade na výdaj stravy, neochotný prístup personálu a slabý výber jedál. To všetko študentom prekáža.
Zdroj: Július Dubravay

Miesto ryže dostávame permanentne zrno. Nechutné omáčky ktoré pokrývajú tie kury na antibiotikách. Príbory ako keby sa niekto na ne predtým vyvracal. Ráno na raňajkách, keď dostanete bagetu "so šalátom" tak tam nikdy nie je šalát, ale iba stonka a zvyšok si tlačia kuchárky do montérok,“ opísal svoje skúsenosti doktorand.

Prieskum bol realizovaný online na portáli Študentské financie v priebehu januára 2017 a zúčastnilo sa ho 992 respondentov. Do rebríčka boli zaradené iba tie školy, ktoré získali v jednotlivých kategóriách minimálne 30 hodnotení. Celkové výsledky prieskumu spolu s komentármi študentov sú uverejnené na webe Študentské financie.