Opatrenia prijímané zo dňa na deň, ich chaotické nasadzovanie plošne po celom Slovensku a hlavne ich neočakávané oznamovanie bez poriadnej komunikácie s verejnosťou. Tak zhruba vyzerá boj s pandémiou koronavírusu na Slovensku bez konkrétneho plánu s jasnými pravidlami. To sa malo zmeniť práve dnes, kedy malo Slovensko spoznať svoj plán ako relatívne bez väčších škôd prežijeme najťažšie chvíle boja s neviditeľným vírusom Covid-19.

Nakoniec sa ale schyľuje k fiasku a ďalšej slovnej prestrelke vo vládnej koalícii. Vlastnú predstavu plánu nazvaného Semafor zdravia totiž predstavil šéf SaS Richard Sulík. Predbehol ním ministra zdravotníctva Mareka Krajíčho z OĽaNO, ktorý vlastný plán napokon verejnosti ani neukázal. Krajčí povedal, že najprv si počká, ako Sulíkov semafor obstojí pred odborníkmi. O tom svojom, ktorý unikol do médií, naopak povedal, že ide o pracovnú verziu vychádzajúcu zo starších dát, ktoré sa budú dopĺňať a meniť.

Na každý región iný meter

Najzásadnejší rozdiel medzi obomi semaformi je hneď na začiatku. Sulíkov semafor hovorí o tom, že „prijaté opatrenia musia byť jednoduché, zrozumiteľné, predvídateľné, vykonateľné, bezpečné a v súlade s platnou legíslatívou“. V preklade – SaS-ka nepočíta s naplnením celoštátnych kritérií uvoľňovania opatrení, ale odporúča rôzne opatrenia „prípad od prípadu“ pre jednotlivé okresy v krajine.

Plán pamätá na osem oblastí života - od všeobecných opatrení, pravidiel a odporúčaní platných pre celé Slovensko, cez špecifické opatrenia, cezhraničný režim, plán testovania, komunikáciu, evidenciu a trasovanie pozitívnych prípadov, odškodnenia podnikateľov až po organizačné zabezpečenie protiepidemiologického plánu.

„Ak majú by opatrenia účinné, je nevyhnutné, aby sa opierali o vedecké dôkazy, kvalitné a aktuálne dáta a skúsenosti z praxe. Zároveň musia zohľadňovať lokálnu pandemickú situáciu. Nie je efektívne uplatňovať rovnaký rozsah opatrení na celom území Slovenska, bez ohľadu na mieru a rýchlosť šírenia Covid-19,“ píše sa v Semafore zdravia z dielne SaS.

Najprv celoplošne, potom jednotlivo

Celoštátne kritériá uvoľňovania opatrení pritom schvaľuje krízový štáb. Aktuálne platia dve pravidlá. V nemocniciach po celom Slovensku nesmie ležať viac ako 2-tisíc ľudí s potvrdeným ochorením Covid-19 respektíve s podozrením naň. Druhé kľúčové číslo hovorí o priemernom počte nových prípadov za sedem dní, ktoré znamená najviac 750 nových prípadov za deň.

Ak sa obe pravidlá splnia, opatrenia sa riadia regionálnou situáciou. Ak nie, platia celoplošné opatrenia pre celú krajinu. Práve z toho vychádza Krajčího semafor. Ten má šesť stupňov označených farbami. Sivá znamená situáciu bez pandémie, čierna naopak signalizuje kritickú situáciu s najtvrdšími opatreniami – napríklad nosením rúšok vonku aj dnu.

Plán rezortu zdravotníctva nezabúda ani na školy, reštaurácie, hotely obchody, svadby, sporty, úrady, kiná či divadlá. Presne v ňom popisuje, kedy a aké prevádzky zatvoriť, otvoriť či nastavovať alebo uvoľňovať jednotlivé obmedzenia.

Kritika od Matoviča

Sulíkov semafor poriadne rozčertil premiéra Igora Matoviča. „Figu borovú máme plán,“ reagoval Matovič s tým, že plán SaS nazval „cestou do pekla“. Premiér semaforu koaličného partnera vyčíta, že nečaká na naplnenie celoštátnych kritérií uvoľňovania opatrení schválených krízovým štábom.

„Hovorí, že si Slovensko môžeme rozdeliť na 36 nezávislých štátov, kde sa každý správa podľa seba a v podstate ho vôbec nezaujíma, ako máme zaplnené nemocnice,“ dodal Matovič.