Je to neuveriteľné, ale tigrov je na Slovensku v prepočte na obyvateľov viac ako hocikde inde v Európskej únii, s výnimkou Česka. Nejde pritom o žiadne "záchrany" týchto zvierat, ale častokrát o tvrdý biznis.
„Podobná tragédia ako sa udiala v Žiline, keď lev dotrhal majiteľa, sa môže stať kedykoľvek aj tigrami. Tí ľudia čo ich chovajú, nie sú tak odborne zdatní, ako by mali byť, nie je to, ako chovať mačiatko. Často počúvam argument, že my ich zachraňujeme, vychovávame, aby sa vrátili do prírody, ale to je vedecký nonsens. Nikdy sa do prírody nevrátia, lebo by tam neprežili" - hovorí Ján Vozárik, ktorý sa venuje záchrane šeliem aj cez iniciatívu Klietka nie je záchrana a prišli s návrhom zákona, ktorý už rok neumožňuje nové chovy šeliem na Slovensku.
Chovy tigrov "na čierno" sú lukratívnou záležitosťou.
Cena tigra sa v EÚ pohybuje od 4- do 22-tisíc eur.
V rokoch 1999 až 2016 bolo z krajín EÚ vyvezených 1 412 tigrov chovaných v zajatí.
V rovnakom období bolo zaistených 8 278 nelegálnych výrobkov z tigrov (vrátane bujónu tigrej polievky, tigrích zubov či pazúrov).
Cena kilogramu tigrích kostí na čiernom trhu je 1 700 eur.
Do ZOO šelmy od súkromníkov? Isto nie
A prečo napríklad nie je možné umiestniť šelmy zo súkromných chovov do zoo? Podľa riaditeľa ZOO Bojnice Tomáša Hulíka by tak nemohli urobiť, ani keby veľmi chceli zvieratám pomôcť. Ich "nastavenia" v systéme totiž nepustia: "Jedno z najdôležitejších poslaní ZOO je koordinovaný chov ohrozených druhov zvierat a tým pádom snaha vytvárať a udržiavať geneticky zdravé populácie zvierat a to ako zálohu pre zachovanie ohrozených druhov do budúcnosti. Zvieratá zo súkromných veľkochovov majú vo väčšine prípadov nejasný genetický povôd a tým pádom pre zachovanie druhu sú absolútne nevhodné. Je to spôsobené najmä nekoordinovaným rozmnožovaním v týchto chovoch. A to je veľmi veľký problém nielen na Slovensku. Situácia nás veľmi mrzí, tie zvieratá samé o sebe za to nemôžu."