Slovensko nemá vlastnú protivzdušnú obranu - pre PLUS 7 DNÍ to uviedlo tlačové oddelenie ministerstva obrany. Žijeme pritom v dramatických časoch vojny medzi Ukrajinou a Ruskom. Paradoxne, práve po vypuknutí tohoto konfliktu - ešte za čias vlády Eduarda Hegera a Igora Matoviča - sa Slovenská republika obranného systému vzdala. Darovali sme ho Ukrajine.
Galéria k článku
Ukrajinci zaútočili v tisíci deň vojny - po prvý raz - americkými raketami ATACMS na ciele na ruskom území. Umožnil im to svojím súhlasom americký exprezident Joe Biden. Svet s napätím pozerá, čo z tohoto vzíde...
Putin urobil v ten deň zmeny v jadrovej doktríne krajiny.
Švédi a Fíni rozdávajú obyvateľom brožúru s pokynmi a radami Ak príde kríza alebo vojna.
A Slovensko? Nemáme ani len základnú obranu, nechránime si vlastný vzdušný priestor svojimi silami.
“Keďže predošlé vlády Matoviča, Hegera a Ódora darovali systém protivzdušnej obrany S-300, odpaľovacie protilietadlové zariadenia KUB i 13 stíhačiek MIG-29 na Ukrajinu, aktuálne sme v rámci ochrany nášho vzdušného priestoru odkázaní na pomoc iných krajín,” uviedlo tlačové oddelenie Ministerstva obrany SR.
Je toto možné? Darovali sme systém ochrany bez toho aby sme mali iný?
Vtedajší minister obrany Jaroslav Naď v tom problém nevidel. Dar vtedy označil za "zodpovedné rozhodnutie". Vláda, ktorá o darovaní systému rozhodla na utajenom rokovaní, podľa neho postupovala v rámci Charty OSN. "Tento systém Ukrajinci vedia použiť a predstavuje pre nich veľkú možnosť bránenia sa," uviedol Naď.
Kto však bráni Slovenský vzdušný priestor?
"Súčasné vedenie ministerstva však dokázalo urýchlene vybudovať infraštruktúru, aby sme mohli prijať prvé kusy nových stíhacích lietadiel F-16 Block 70. Aj vďaka tomu sa od budúceho roka postupne vrátime k suverenite a prevezmeme ochranu nášho vzdušného priestoru. Zároveň sme intenzívne zapracovali na nákupe našich vlastných systémov protivzdušnej obrany.
Ochrana vzdušného priestoru SR je v súčasnosti zabezpečená bilaterálne našimi partnermi z V4, či širším integrovaným systémom NATO NATINAMDS," uviedlo ministerstvo obrany.
Súčasný systém by SR v prípade problému veľmi neochránil, myslí si český bezpečnostný analytik Andor Šándor. "Pokiaľ viem, tak Česko, myslím, že s Maďarskom vám dohliada na vzdušný priestor. To, čo zaisťujú je záležitosť pre bežný život, keď by mohol byť vzdušný priestor narušený nejakým lietadlom, ktoré sa z nejakého dôvodu nehlási… Ale v prípade hromadného útoku proti Slovensku, ktorý je, samozrejme, veľmi málo pravdepodobný, tak si nie som istý, že tá reakcia by bola dostačujúca. Pretože také rýchle posilnenie, ak by došlo k nepredpokladanému útoku, také rýchle posilnenie zo strany Severoatlantickej aliancie, je možné predpokladať len veľmi obtiažne. Česká republika, ktorá má sama 14 grippenov, by mala sama čo robiť so svojim vzdušným priestorom a obranou," vysvetľuje realitu Šándor.
Odovzdanie obranného systému považuje za nerozumné riešenie. "Takto odhaliť obranu vzdušného priestoru ako sa stalo, nepovažujem za rozumné z pohľadu vlastnej bezpečnosti, hoci chápem, že Slovensko chcelo byť nápomocné ale odhalilo sa veľmi a vždy je dobré spoliehať sa sám na seba. Taktické letectvo na protivzdušnú obranu a raketová protivzdušná obrana sú podľa mňa symbolom skutočnej nezávislosti z pohľadu štátu. S tou pomocou to nie je také jednoduché ako sa hovorí," hovorí Šándor.
Po voľbách v USA Sándor predpokladá, že vojna na Ukrajine sa skončí. "Donald Trump je človek, ktorý nechce vojny. Má základný cieľ a tým je prestavba americkej spoločnosti a obnovenie ekonomickej sily, chce zásadným spôsobom prebudovať USA a má na to štyri roky, čo je doba veľmi krátka. Trump nepotrebuje trieštiť sily podporovaním vojny na Ukrajine, podporovaním vojny na Blízkom východe. Trump bude tlačiť, aby sa horúci konflikt ukončil čo najskôr a potom tú Ukrajinu prenechá Európe, ale určite nechce byť videný ako niekto, kto prehral s Putinom. Bude sa snažiť, aby konflikt skončil čo najskôr a nie fiaskom pre USA. Ako to spravia, neviem," prognózuje Šándor.