Čím bol rok 2018 zaujímavý, dôležitý a možno i výnimočný? Zrejme sa zhodneme, že taký určite bol. Zmenilo sa veľa. Tie najdôležitejšie udalosti vám ponúkame v krátkom sumáre.

Vražda, ktorá veľa zmenila

Dňa 26. februára 2018 narušila pokojné ráno šokujúca správa. V jednom z domov v obci Veľká Mača vraj našla polícia telo mŕtveho investigatívneho novinára pracujúceho pre portál Aktuality.sk Jána Kuciaka. Bolo to neuveriteľné. Človeku sa veriť nechcelo. V prvých momentoch, keď ešte neboli známe bližšie informácie, sa, samozrejme, mnohým točilo v hlave kadečo, ale pravdupovediac, myšlienka, že by 27-ročného novinára zavraždili na objednávku… Ťažko pomyslieť, že by sa čosi také na Slovensku, v demokratickej krajine mohlo naozaj stať. O pár minút vysvitlo, že v dome polícia neobjavila len telo mŕtveho Jána Kuciaka, ale aj jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Národ bol zhrozený. S napätím čakal na prvé oficiálne informácie naznačujúce, čo by mohlo stáť za týmto hrozným skutkom, ktorý, ako sa napokon ukázalo, spáchali už 21. februára.

Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar síce po niekoľkých hodinách vyrukoval s verziou, že vylúčená nie je ani drogová stopa, napokon však musel svoje tvrdenia ustáliť na tom, že motívom dvojnásobnej vraždy je práca Jána Kuciaka. Jeho snúbenica bola podľa všetkého v nesprávnom čase na nesprávnom mieste.

Práve táto brutálna udalosť odštartovala dianie, ktoré otriaslo základmi všetkého možného. Do pozornosti verejnosti sa totiž dostali mnohé osoby, ktoré si Ján Kuciak vo svojich článkoch bral na paškál. Aj tie, ktorým sa už naplno venovať nestihol. Lebo ho zavraždili. Práve na tieto persóny sa upriamila pozornosť, minimálne mediálna, hneď na začiatku vyšetrovania. Ukázalo sa, že Ján Kuciak mal aj s istou českou kolegyňou rozpísaný rozsiahly text o pôsobení členov talianskej mafie ’Ndrangheta na východnom Slovensku. Išlo o rodiny Rodovcov a Vadalovcov, ktoré sa pred niekoľkými rokmi usadili v okresoch Michalovce a Trebišov, kde začali úspešne podnikať. Darilo sa im aj v získavaní eurodotácií. Nuž a pomedzi to vraj stihli vykonávať činnosť pre svojich blízkych v talianskej Kalábrii.

A keby len to, Jánovi Kuciakovi sa podarilo potvrdiť informácie, že ľudia blízki Vadalovcom sa dostali na Úrad vlády SR, ba dokonca priamo k vtedajšiemu premiérovi Robertovi Ficovi. V minulosti s nimi podnikal nielen bývalý smerácky poslanec NR SR a neskôr šéf odboru bezpečnosti na Úrade vlády Viliam Jasaň, ale aj Ficova poradkyňa Mária Trošková. O tej sa dokonca špekulovalo, že k jednému z Vadalovcov mala kedysi blízko nielen profesijne, ale aj osobne. Robertovi Ficovi sa, samozrejme, zistené informácie nepozdávali a svojich ľudí bránil ako lev, napokon však obaja menovaní, teda Jasaň aj Trošková, z Úradu vlády odišli.

Protesty: Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej odštartovala veľké celospoločenské zmeny. Do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí, ktorí volali po výmene vlády.
Zdroj: EMIL VAŠKO

Ich bývalý šéf vystúpil s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a policajným prezidentom Gašparom na pamätnej tlačovej besede, na ktorú si dal špeciálne cvičenou jednotkou priviezť milión eur v hotovosti. Tie sľúbil tomu, kto poskytne vyšetrovateľom relevantné informácie smerujúce k dolapeniu brutálneho vraha či vrahov mladej dvojice. S vyšetrovaním to však bolo kadejaké, minimálne na začiatku. Ukázalo sa totiž, že na mieste činu sa objavili aj ľudia, ktorí tam nemali čo hľadať. Okrem iných vtedajší šéf Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško či šéf protikorupčnej jednotky Róbert Krajmer. Ten mal cez svoju manželku blízko k nitrianskym podnikateľom Bödörovcom, o ktorých Ján Kuciak písal. Nuž a, ako je známe, blízko k nim má tiež cez manželku aj Tibor Gašpar. Dokonca rodinne.

Všetko toto zmobilizovalo národ. Lepšie povedané, zmobilizovať sa ho podarilo mladým ľuďom, ktorí neskôr založili iniciatívu Za slušné Slovensko. Zorganizovali protesty, ktoré do ulíc vytiahli desaťtisíce nespokojných občanov. Dav požadoval nové voľby a zmeny na významných postoch, čo sa nie tak celkom podarilo. Pod tlakom verejnosti síce svoju funkciu napokon opustili premiér Fico, minister vnútra Kaliňák i policajný prezident Gašpar, krajine však naďalej zostala vládnuť garnitúra v zložení Smer, SNS a Most-Híd. Koalíciu od 22. marca minulého roka vedie premiér Peter Pelleg­rini, ale zdá sa, že len naoko. Hlavou je vraj stále Robert Fico, ktorý akoby sa so stratou významnej štátnickej pozície nevedel zmieriť. Možno práve preto ho ešte aj dnes stráži policajná ochranka.

Dobrá správa je aspoň to, že začiatkom jesene sa výrazným spôsobom pohlo vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Stalo sa tak po výmene niektorých ľudí vo vedení polície. Kaliňákova nástupkyňa Denisa Saková najskôr na post policajného prezidenta vymenovala Milana Lučanského, ktorý vymenil osoby vo vedení Národnej kriminálnej agentúry. Po týchto zmenách sa 27. septembra 2018 uskutočnila veľká akcia, počas ktorej zadržali ľudí podozrivých z vraždy novinára a jeho snúbenice. Štyroch z nich polícia obvinila. Strelcom mal byť Tomáš Szabó, pomocníkom vodičom Miroslav Marček, sprostredkovateľom Zoltán Andruskó. Objednávateľkou úkladnej vraždy by mala byť Alena Zsuzsová, informovali kompetentní verejnosť. Neskôr vyplávalo na povrch, že práve Alena Zsuzsová má blízko ku kontroverznému podnikateľovi Mariá­novi Kočnerovi, o ktorom Ján Kuciak tiež veľa písal. Kočner sa zas kamarátil s Bödörovcami, a tak nejako spoločne si vraj najali bývalých siskárkov na sledovanie nepohodlných novinárov. Aj to odhalilo vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy z 21. februára minulého roka, ktoré ešte stále nie je na konci.