Tip na článok

Na Slovensku máme špeciálny vyhľadávač – na ženy

Na špeciálnom vyhľadávači je už dokopy viac ako sto žien a stále pribúdajú. Medzi nimi je známa meteorologička, dermatologička, Paťa z Kuka či političky.

Galéria k článku (23 fotografií )
Vyhľadávač expertiek: Možno v ňom nájsť 119 odborníčok v 20 oblastiach.
Miriam Jarošová: Vo vyhľadávači žien je aj známa meteorologička.
Podpredsedníčka parlamentu: Lucia Nicholsonová.

Hlas žien ako odborníčok v médiách nepočuť, zmeniť to chce vyhľadávač expertiek. Spustený bol v januári a aktuálnej je v ňom už 119 žien a stále majú pribúdať.

„Neplatí tak argument, ktorý často používajú naši kolegovia a kolegyne v médiách, že žien-expertiek máme málo,“ povedala pre TASR Miriam Zsilleová, ktorá za vyhľadávačom stojí.

Matky a partnerky

Ženy sú podľa jej slov v médiách stále zobrazované stereotypne, väčšinou ako osoby, ktoré sa starajú o deti a rodinu. Vyplýva to aj z prieskumu Európskeho inštitútu pre rodovú rovnosť (EIGE) z roku 2013, podľa ktorého vystupujú ženy v médiách predovšetkým ako matky či partnerky významných mužov.

Vyhľadávač expertiek: Možno v ňom nájsť 119 odborníčok v 20 oblastiach.
Vyhľadávač expertiek: Možno v ňom nájsť 119 odborníčok v 20 oblastiach.
Foto: screenshot zenyinak.sk

Vyhľadávač expertiek: Možno v ňom nájsť 119 odborníčok v 20 oblastiach. Foto: screenshot zenyinak.sk

Podľa analýzy obsahu na českom internete sa žena najčastejšie objaví v spojení štyroch slov: stará, mladá, matka, práca. Najčastejšie vystupujú ženy v médiách v úlohách očitých svedkýň a obetí. Muži vystupujú ako experti v 80 percentách správ.

„V menšej miere ich novinári a novinárky oslovujú ako expertky k danej téme. Keď sa hľadá odborník či analytik, je to väčšinou muž,“ skonštatovala Zsilleová s tým, že nielen do článkov médií, ale aj do televíznych diskusií sa ženy dostávajú veľmi málo.

Golfistka aj podpredsedníčka NR SR

Vo vyhľadávači zenyinak.sk možno nájsť odborníčky v dvadsiatich oblastiach ako právo, médiá, IT, politika, architektúra, šport či veda. Len pri oblasti technika sa nám po rozkliknutí neobjavilo žiadne meno. Nefungovalo nám ani vyhľadávanie podľa začiatočného písma priezviska. Expertky však možno nájsť napísaním mena do vyhľadávača na stránke. Pri odborníčkach je zverejnená fotka, kontakty, krátky profil a publikácie.

Vo vyhľadávači sme našli Paťu z Kuka, čiže Patrícia Garajovú Jarjabkovú, ktorá je pod sociálnou a mediálnou oblasťou. Ďalšími známymi menami v zozname sú meteorologička Miriam Jarošová, dermatologička Alexandra Novotná, golfistka Zuzana Kamasová, europoslankyňa Monika Flašíková Beňová, podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová či poslankyne národnej rady.

Celebritná dermatologička Alexandra Novotná.
Celebritná dermatologička Alexandra Novotná.
Foto: Emil Vaško

Celebritná dermatologička Alexandra Novotná. Foto: Emil Vaško

Výber na YouTube

Podobné vyhľadávače možno nájsť aj v zahraničí. Príkladom je Women Also Know Stuff (ženy tiež vedia veci), ktorá je, ako uvádza stránka, určená na podporu odborníčok – politologičiek. Poslaním stránky je bojovať proti zaujatosti voči ženám v odbore politológie prostredníctvom ich propagácie. Stránka tiež uľahčuje akademikom a novinárom vyhľadať odborníčku v rôznych oblastiach. V súčasnosti stránka zoskupuje 1147 politologičiek. Aktuálne tu možno nájsť osobitný zoznam expertiek na prezidentské debaty.

Televízia BBC vytvorila pred tromi rokmi databázu úspešných odborníčok na YouTube kanáli, ako cenný zdroj expertiek pre tvorcov rôznych televíznych a rozhlasových programov. Reagovala tak na nedostatok žien vo vážnych spravodajských a publicistických reláciách.

Expertky prešli mediálnym tréningom a v krátkych klipoch predstavujú, čomu sa venujú. Medzi nimi je napríklad historička, kurátorka múzea, astrofyzička či expertka na závislosti.

Zoznam vedkýň sme našli aj na stránke academia-net, kde možno nájsť ich životopisy. Kontakty sú sprístupnené po zaregistrovaní sa.

VIDEO Plus 7 Dní