Tip na článok
Tomáš Hudec je predsedom strany, ktorá má logo podobné odstraňovaču škvŕn.

Na Slovensku vznikla ďalšia politická strana. Nepomýľte si ju s pracím práškom

Novovzniknutá stočlenná politická strana TIP sa dá podľa loga veľmi ľahko popliesť s pracím prostriedkom. Prezentuje sa liberálnym smerovaním.

Galéria k článku (4 fotografie )
Skoro rovnaké: Strana sa inšpirovala farbami, tvarom a ešte aj ružovou bodkou nad i.
300: Čerstvá čistiaca strana má po Slovensku 300 bilbordov. Vraj si ich zaplatili členovia zo svojho.
Nádejný: Jednotka Michal Bubán, vľavo s manželkou, sa v regionálnych novinách pochválil svojim známym strýkom Milošom Bubánom.

Zdá sa, že je to tu opäť. Ďalšia nová strana sa snaží zaujať zbavením sa škvŕn, rovnako ako v roku 2002 Robert Fico. Ten sa stal tvárou reklamy z dielne Fedora Flašíka ako Majster poriadok.

Ružový TIP, teda Tvoríme inú politiku, vytiahol ešte silnejší kaliber. Ich logo až priveľmi pripomína známy prací prostriedok, ktorý má reklamný slogan „škvŕn a špiny sa zbavíš“. A podobne ako Ficov Smer spred dvanástich rokov, chce aj TIP zmeniť slovenskú politiku.

Kde sa vzali

Založiť stranu vraj napadlo predsedovi Tomášovi Hudecovi a ďalším terajším funkcionárom TIP-u pred poslednými parlamentnými voľbami, lebo ich sklamal politický vývoj. Podľa našich informácií sa okolo nich mal údajne pohybovať podnikateľ Marcel Záhradár.

Ten figuruje v spoločnosti vydávajúcej regionálny dvojtýždenník Naše novinky.A v ňom sa spomedzi celoslovenských politikov objavujú predovšetkým predstavitelia Smeru a najnovšie aj TIP-u.

Okrem inzerátov novej strany bol napríklad v trenčianskom vydaní rozhovor s nádejným kandidátom strany TIP na europoslanca Michalom Bubánom 6. februára a v bratislavskom 20. februára. Záhradár tvrdí, že nie je podporovateľom ani sponzorom žiadnej politickej strany.

„Keďže píšete o strane TIP, predpokladám, že zaujala v prvom rade vás. Naša spoločnosť spolupracuje s rôznymi mediálnymi agentúrami, jedna z nich si v našom periodiku objednala inzerciu pre stranu TIP,“ odpovedá na otázku, čím ho strana TIP zaujala.

Nezabudol však doplniť, že ak pozmeníme jeho odpovede, zažaluje nás.

Stretli sa na akcii

To, že by bol sponzorom strany, odmieta aj nádejný kandidát Bubán. „S pánom Záhradárom som sa stretol na jednej spoločenskej akcii minulý rok. Zaujímal sa o moju prácu v zahraničí a môj developérsky projekt v Moskve. Povedal, že pracuje v novinách Novinky a že ak budem súhlasiť, ozve sa mi ich redaktor a spraví so mnou rozhovor. Ten sa uskutočnil a môžete si ho prečítať,“ vysvetľuje Bubán, ktorý je, mimochodom, synovcom známeho moderátora Miloša Bubána.

Pochybnosti o novej liberálnej strane však majú aj politici. „Počul som, že je to projekt strany Smer, financujú to sponzori Smeru na to, aby odlákali pravicových voličov od pravicových strán."

"Napovedá tomu i to, že v médiu, kde inzeruje iba Smer, zrazu dostane obrovské miesto pravicová strana,“ myslí si o TIP-e šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič. Predseda Hudec tieto úvahy odmieta. „Nie je to pravda. Nemáme s nimi nič spoločné.“

Inšpirovali sa

Na novej strane, ktorá má zatiaľ sto členov, zaujme asi najviac práve logo. Každého, kto ho vidí, okamžite napadne známy prací prostriedok. Podľa grafika Martina, ktorého sme oslovili, museli mať pri jeho tvorbe známy výrobok ako vzor. „Písmo majú obe kurzívou a tučným, farba je podobná, obrys je spojený a biely. Niektoré prvky vyzerajú rovnako, napríklad ružová bodka nad i,“ ukazuje na logá Martin. Inšpiráciu nepopiera ani predseda TIP-u Hudec. „Logo nám navrhli šikovní grafici a cielene sme si vybrali takúto výraznú farebnosť, ktorá nie je doteraz zaplnená v politickom spektre farieb. Navyše, fialová je farba liberálov. Ideme do politiky s čistým a nepoškvrneným štítom, a teda s TIP-om škvŕn a špiny zbavíš,“ tvrdí.

Liberáli

Hudecova strana sa chváli liberálnym smerovaním. Chce zabojovať vo voľbách do europarlamentu, kde si trúfajú aspoň na jedného poslanca. Po Slovensku už majú aj bilbordy. „Momentálne ich máme tristo,“ vraví Hudec. Podľa našich informácií sú práve na miestach, kde v minulosti bodovala Sulíkova SaS. A podobne ako SaS-ka sa dušujú, že nemajú v tíme žiadnych vyslúžilých politikov a sú financovaní z vlastných zdrojov. Podľa Hudeca považujú transparentnosť vo financovaní politickej strany za najdôležitejšiu súčasť boja proti korupcii. „Preto priebežne zverejňujeme všetky zdroje financovania strany - členské príspevky, ako aj dary od členov a sympatizantov,“ tvrdí. Na ich stránke sme však zoznam darcov nenašli. Bez šance?: Nadšenie TIP-u, očakávajúho úspech, však neakceptuje politológ Miroslav Kusý. „To sú také pitoreskné záležitosti. Chcú byť zaujímaví, veď sme mali rôzne strany, aj Stranu priateľov piva. Chcú upútať záujem verejnosti,“ myslí si o logu TIP-u. Dodáva, že úspech SaS či OĽaNO ohromne láka, a preto sa objavujú ďalší, ktorí by ich chceli napodobniť. „Ja som presvedčený, že nebudú mať šancu. Aj keď ľudia veria tomu, že klasické politické strany sú skorumpované a začínajú hľadať spásu kdekade pri všelijakých šarlatánoch a prorokoch,“ dopĺňa politológ.

VIDEO Plus 7 Dní