"Dnes naše rady rozšíril nový člen tímu - legenda boja proti organizovanému zločinu na Slovensku. Do PS vstupuje bývalý policajný prezident a viceprezident, Jaroslav Spišiak," ohlásila dnes (29. marca) mimoparlamentná progresívna strana. "Prináša skoro 30 rokov skúsenosti, rozvahu a jasný morálny kredit, odbornosť v rezorte vnútra a boja proti organizovanému zločinu," dodali progresívci.
My vieme, že oni vedia
Spišiak sa kedysi stal najmladším policajným viceprezidentom. Mal len 37 rokov, keď tú funkciu získal. Dostal potom prezývku "slovenský Catanni", podľa hlavnej postavy z talianskeho seriálu Chobotnica z osemdesiatych rokov. Hlavný hrdina bojoval ako policajný komisár na Sicílii s mafiou. Mnohí si Spišiaka pamätajú z jeho tlačových konferencií, na ktorých vždy rozprával pomaly, skôr kostrbato. Preslávil sa najmä výrokom: "Oni vedia, že prečo, aj my vieme, že prečo. Toľko stačí povedať, že my vieme, že oni vedia."
Spišiak šéfoval dunajskostredskej polícii v čase, keď sa tam odohrala najmasovejšia vražda v dejinách Slovenska. Pre novinára a spisovateľa Dávida Baraka, ktorý sa téme mafie na južnom Slovensku dlhodobo venuje opísal v knihe aj to, ako prežíval streľbu v bare Fontána. Najprv si vraj myslel, že tam strieľajú práve Pápayovci a trápil sa tým, že ich nezavrel skôr. Keď však došiel na miesto zistil, že práve oni tam ležia v kalužiach krvi.
Do politiky ísť nechcel
Ešte vlani v lete pritom Spišiak o politickej kariére nechcel ani počuť. „Ja do politiky? Vidíte, aká je komplikovaná, ako sa tam vydiera, a nazýva sa to, že politické kompromisy. Už teraz som niečo povedal k politike a aj z toho mi je zle, že som sa do toho zamiešal,“ povedal vtedy v rozhovore pre Denník N.
A dnes už stál vedľa predsedu PS Michala Šimečku s tým, že chce, aby tu veci "fungovali normálne, odborne, podľa zákona". A dojato dodal: "Toto je pre mňa veľmi významný deň, lebo musím zmeniť celý svoj život."
Radil Mikulcovi, ale politicky s ním nesúhlasí
Jaroslav Spišiak pôsobil ešre donedávna ako poradca súčasného ministra vnútra Romana Mikulca. "Myslel som si, že to bola tá chvíľa, kedy môžem dokončiť prácu," hovorí s tým, že Mikulec ho oslovil, lebo sa v policajných štruktúrach až tak neorientoval. Výsledky práce je podľa neho vidieť. No napriek tomu, že politici veľa hovorili, že majú rozviazané ruky, nastal chaos a policajti boli politikmi označovaní za mafiánov. "Aj preto som sa rozhodol vstúpiť do politiky, aby tí policajti mali politické a morálne krytie," dodal.
Mikulec podľa neho sklamaný z toho, že ide do Progresívneho Slovenska nie je. "Nebol som jeho politický poradca, tam sme sa nezhodli. Ja som mal na starosti zreformovať policajný zbor, to bola moja parketa, o nič iné som sa tam veľmi nestaral," tvrdí Spišiak.
Liberál
S Mikulcom sa nezhodol aj preto, lebo ako hovorí, sám je liberálom. Hlasoval by za registrované partnerstvá, jazdí na hybride a za určitých podmienok je aj za legalizáciu marihuany. "PS je strana prevažne mladých ľudí, ktorí chcú zastaviť chaos. Ponúkajú cieľavedomosť a pokoj, nie sváry a útoky. A keď som sa s nimi stretol, videl som im na očiach, že to myslia vážne," vysvetľoval Spišiak na tlačovke.
Pracoval pre Világiho
Jaroslav Spišiak však nebol len policajtom. Už po prvom odchode zo zboru v roku 2006 pôsobil v Slovnafte, ktorému šéfuje Oszkár Világi, niektorými politikmi označovaný za oligarchu. Vrátil sa tam, aj keď z polície odišiel druhýkrát v roku 2012. Pred pár dňami, keď vyšla najavo informácia, že Spišiak by mal ísť do PS, vyhlásil Robert Fico, že práve Világi ho tam posiela.
"Keď na vás útočí Robert Fico, je to pre mňa signál, že niečo robíme dobre. Naopak, keby začal chváliť pána Spišiaka alebo mňa, bol by to signál, že niečo robíme zle," reagoval na to šéf PS Šimečka. Spišiak hovorí, že má s Világim vzťah ako zamestnanec so zamestnávateľom. "Znamená to, že celý svoj život, celú svoju kariéru som zrejme robil niečo dobre, keď práve takéto sily si myslia, že ja som ich nepriateľ," dodal Spišiak neskôr pre Denník N. Prízvukoval, že rozhodnutie ísť do politiky je jeho vlastné a nie nikoho iného.
Krok vedľa?
Kým v PS sa tešia, že nabrali odborníka na políciu a organizovaný zločin, politológovia sa na ich nadšenie pozerajú oveľa striedmejšie. "Progresívne Slovensko sa zjavne snaží vymaniť z toho, že je vnímané ako monotematická strana bez odborníkov na témy, ktoré trápia spoločnosť, resp. ktoré boli nosnými témami minulých volieb a čiastočne aj volieb v roku 2023. Angažovanie "Cataniho" z Dunajskej Stredy bez komunikačných zručností, ktorý bol v minulosti spájaný s konzervatívnymi politikmi Danielom Lipsicom a Vladimírom Palko je veľkým krokom vedľa," myslí si však politológ Jozef Lenč.
Podľa neho bude Spišiak "v kontexte liberálneho, progresívneho a ľavicového voliča pôsobiť kontraproduktívne a konkurenti Progresívneho Slovenska sa už dnes tešia z toho, aký kus dobrej roboty pre nich angažovaním Spišiaka, urobili".
Veľa voličov neprinesie
Jeho kolega Radoslav Štefančík nie je až tak tvrdý, no nemyslí si, že bývalý policajný prezident bude extra lákadlom na hlasy. "Podľa mňa veľa vody nenamúti, čo sa týka mobilizácie nových alebo nepresvedčených voličov. Pán Spišiak je jedným z tých, ktorí komunikujú veľmi kostrbato, až neohrabane," vraví Štefančík. A dodáva, že tým, že voliči sa rozhodujú vzťahom k lídrom, ktorí vedia ľudí osloviť britkosťou svojho jazyka. Na druhej strane, pokiaľ potrebuje PS človeka, ktorý vie niečo o bezpečnosti, tak si viem predstaviť, že bude prínosom," hovorí Štefančík. Jemu však na myseľ zrovna Paľko či Lipšic prví neprídu. "Skôr to, že bol zamestnancom Slovnaftu, ktorý má oligarcha Világi, ktorý mal v minulosti skôr blízko k Smeru," vraví Štefančík.