Ako zatiaľ zvláda vašimi očami Slovensko bruselské európske rokovania? Premiér Matovič nešiel na rokovanie o migrácii len preto, že v Bratislave prijal ukrajinského prezidenta, ministra Mičovského tiež kritizovali, že viaceré stretnutia vynechal...
Nie je problém ak nejaký minister vynechá niektoré zasadnutie rady. Čo sa týka necestovania premiéra na to konkrétne rokovanie, to dokonca hodnotím paradoxne pozitívne. Boli tam ďalší lídri V4, aby kritizovali nový, kompromisný návrh Európskej komisie o migrácii. To, že tam nebol Igor Matovič je dobré, lebo lídri V4 nie sú ľudia, s ktorými chceme byť veľmi často videní.
Takže vás vlastne tešia kroky vlády v Bruseli?
Celkovo si myslím, že čo sa týka európskej a zahraničnej politiky je táto vláda krok vpred. Je proeurópska a má správne hodnoty v zahraničnej politike: je jednoznačné, kto sú naši partneri. Táto vláda nemá Andreja Danka, ktorý sa klania v Moskve. Špeciálne by som pochválil postoj Slovenska k Bielorusku.
Tak, čo je problém?
Na môj vkus by premiér mohol byť trochu ambicióznejší, najmä v oblasti klimatických cieľov alebo v oblasti ochrany právneho štátu. Čím slovenské meno v Bruseli trpí je asociácia s krajinami V4. Čakal by som väčšie vyhranenie sa premiéra aj ministra zahraničných vecí voči politike Viktora Orbána či PiS v Poľsku. To je vnímané v EÚ toxicky. No a Slovensko je s nimi v jednej skupine, čo nás trochu s nimi hádže do jedného vreca.
Máte na starosti správu o dodržiavaní právneho štátu, tak rozumiem, že máte tento názor, ale nedávno dobrú spoluprácu medzi Českom a Maďarskom chválila aj šéfka komisie. Maďari poslali Čechom pľúcne ventilátory...
Samozrejme, že V4 je dobrá vec a vzťahy medzi našimi národmi budú vždy blízke. Maďarsko nám teraz poslalo zdravotníkov na plošné testovanie, a my by sme pre nich mali byť rovnakou oporou. Prehlbujme vzťahy v oblasti kultúry, pomáhajme si, ale nebuďme alternatívou k EÚ. V4 pôvodne vzniklo na posilnenie integrácie v rámci EÚ, nie ako jej vnútorný protipól. Maďarská vláda dnes robí deštruktívnu politiku, porušuje ľudské práva svojich občanov a narúša jednotu EÚ, my musíme mať záujem byť demokratickou krajinou a nie byť na okraji.
Máte pocit, že sme?
Táto vláda získala silný mandát aj kvôli silnému protikorupčnému étosu. Najdiskutovanejšou otázkou aktuálne v Európe je, či tie obrovské prostriedky, ktoré v najbližších siedmych rokoch dostaneme z EÚ, budú podmienené dodržiavaním právneho štátu. To znamená nezávislé súdnictvo, prokuratúra, polícia. Čakal by som od premiéra a od predsedu strany, ktorá bola antikorupčná, že povie áno, poďme to zariadiť tak, aby sa eurofondy nekradli. Sú to aj naše peniaze, potrebujeme si to postrážiť. Zdá sa mi, že je buď ticho alebo hovorí, že je to bič na Poľsko a Maďarsko a nechce byť toho súčasťou. V tomto nemá žiadne ambície, pritom je to návrh, ktorý podporuje väčšina členských krajín. EÚ si nemôže zatvárať oči, keď máme členské štáty, ktoré pošľapávajú základné princípy demokracie a ľudské práva. Musíme s tým niečo robiť.
Monika Beňová nesúhlasí s vašou správou, hoví, že sankcie by neboli sankciami voči vládam, ale voči občanom...
Nebudú pykať obyčajní ľudia. Dokonca to ani nie sú sankcie, čo sa navrhuje. Z fondu obnovy na reformy sa jednoducho štátom, ktoré flagrantne porušujú princípy právneho štátu, odoberie správa čerpania fondov. Ak nemáte nezávislých prokurátorov a justíciu, tak máte oveľa väčšie riziko, že sa tie prachy ukradnú. A v Maďarsku sa reálne kradnú. My, daňoví poplatníci, moja dcéra, ktorá bude raz naše dlhy splácať aj za Maďarsko, dávame peniaze nejakým oligarchom a nik to nevyšetrí, lebo nemajú nezávislú políciu. Jediné, čo chceme je, aby sa v prípade systémových problémov odobrala kontrola na európskymi financiami maďarskej vláde. To neznamená, že štát, firmy, občania, o peniaze prídu. Len ich nebude prerozdeľovať skorumpovaná oligarchická maďarská vláda.
Celý rozhovor si prečítajte v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ.
Fotografie europoslanca Šimečku si pozrite v galérii.