Tip na článok

Slovenský expremiér si v Bruseli poriadne užíva, lukratívny flek vybavil aj asistentke

Mikuláš Dzurinda zamýšľa návrat na domácu politickú scénu. Politológovia si o tom myslia svoje.

Galéria k článku (22 fotografií )
Dzurinda uviedol, že nikto v EÚ sa netúži vrátiť k dobám kontrol na hraniciach.

La dolce vita? Po tom, ako sa expremiér Mikuláš Dzurinda (62) stratil z domácej scény, našiel uplatnenie v Bruseli. A vyzerá to tak, že žije sladký život.

Exminister zdravotníctva prichytený s bohatým podnikateľom. Čo spolu riešili?

Prezident

Dzurinda sa stal prezidentom think-tanku Wilfried Martens v Bruseli začiatkom roka 2014. Svoje povinnosti teda kumuloval do roku 2016 s mandátom poslanca Národnej rady SR. „Prinášame inšpiratívne myšlienky pre akcie a pomáhame utvárať odpovede na európske výzvy,“ píše Dzurinda o tom, čo je jeho úloha, na webe inštitútu konzervatívnej frakcie Európskeho parlamentu.

Exprezident Gašparovič protekčne vybavil lukratívne kancelárske priestory pre seba aj pre svoju ženu

Dzurinda uviedol, že nikto v EÚ sa netúži vrátiť k dobám kontrol na hraniciach.
Dzurinda uviedol, že nikto v EÚ sa netúži vrátiť k dobám kontrol na hraniciach.
Foto: Matej Kalina

Lobista - dalo by sa povedať. Plat expremiéra by sa mohol podľa našich informácií pohybovať približne na úrovni platu europoslanca, teda okolo šesťtisíc eur mesačne. Oficiálne nám ho EPP, frakcia európskych ľudovcov, neprezradila.

SBS s mafiánskym pozadím. Čo s ňou majú spoločné manželky policajných funkcionárov?

Uvoľnený

Obedy s diplomatmi, kávy s bruselskou politickou smotánkou, konferencie o zahraničnopolitických témach či beh za pomoc pre Ukrajinu. Mikuláš Dzurinda si svoju funkciu zjavne užíva. Dokonca aj v slovenských médiách sa ako hosť začal objavovať častejšie ako vtedy, keď bol poslancom. Na neformálnych večeriach sa rád rozhovorí o svojich názoroch. Dokonca aj pred novinármi, keď vie, že hovorí mimo záznamu. Je stále dobrý rétor. Občas pobaví sálu nejakým vtipom, inokedy zas prepne zo slovenčiny do angličtiny, aby sme pochopili, že je v tomto jazyku doma.

Fénix

A jeho názory? Povesť amerikanofila nezaprie. Vojnu v Iraku pokladá za výhru a rád sa hlási k tomu, že malé Slovensko vtedy na rozdiel od veľkého Francúzska stálo pri USA a zásah podporilo. Ak sa ho spýtate, či niečo zo svojej politickej kariéry ľutuje, odpoveď znie - Nie. Nemeckú kancelárku Merkelovú volá Angela, chváli sa obedmi s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a osobnými vzťahmi s republikánskym senátorom a vyzývateľom Obamu z roku 2008 Johnom McCainom.

Politický sponzor čachroval s miliónovými daňami. Do väzenia nepôjde - podľa súdu je príliš starý

Užíva si: Svoju pravú ruku Viktóriu Jančošekovú si vzal Dzurinda aj do Bruselu. Sprevádza ho takmer všade. Na fotografii so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.
Užíva si: Svoju pravú ruku Viktóriu Jančošekovú si vzal Dzurinda aj do Bruselu. Sprevádza ho takmer všade. Na fotografii so šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.
Foto: INTERNET

Dzurinda v Bruseli pôsobí sebaisto a uvoľnenejšie ako v posledných rokoch jeho pôsobenia na domácej pôde, keď sedel v pléne parlamentu ako radový poslanec krachujúcej Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ). Stále štíhly, v kvalitnom obleku, s úsmevom na tvári, nová kariéra vyslúžilého politika pripomína znovuzrodenie mýtického vtáka fénixa.

Žiadna ťažká váha

„Z mojich skúseností je pán Dzurinda taký klasický predseda. Reprezentuje svoj think-tank na rôznych udalostiach, vystúpi s úvodným prejavom, nič viac,“ myslí si o slovenskom expremiérovi výskumník iného prestížneho bruselského think-tanku, Schumanovho centra. „Väčšinou sú jeho vystúpenia dopredu napísané. Nespomínam si, že by niekedy spontánne odpovedal na otázky v debate alebo vystupoval ako jeden z rečníkov v paneli,“ dodáva. „Ako osoba sa mi zdá príjemný a prístupný,“ pozoruje člen Schumanovho centra. Diplomatické kruhy si Dzurindu vážia „ako akéhokoľvek iného východoeurópskeho politika s istou reputáciou“.

TOTO má podľa europoslancov poraziť extrémizmus

Asistentka: Viki sa okolo Mikiho pohybuje už od roku 1998. Ešte vlani mu robila poslaneckú asistentku.
Asistentka: Viki sa okolo Mikiho pohybuje už od roku 1998. Ešte vlani mu robila poslaneckú asistentku.
Foto: Robo Homola

Využíva kontakty

„Nemôžem povedať, že by sa o ňom v Bruseli veľa hovorilo. Je tam prítomný, ale jeho hlavná vášeň je Ukrajina. V tejto téme má slovo, ale v európskej politike si myslím, že momentálne nie,“ hovorí iný odborník z Centra pre európske politické štúdie (CEPS). Dzurinda súčasne pôsobí ako radca ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. „Je ten, kto vie vybaviť,“ zhodujú sa kolegovia z konkurenčných politických think-tankov. Ďalšia pozitívna poznámka, ktorá na adresu slovenského politika zaznela, je, že „je vnímaný ako schopný východoeurópsky politik“. Na druhej strane, „bol premiérom malej krajiny“. „Nie je ťažká váha,“ myslí si spolupracovník CEPS. Korešpondenti významných zahraničných novín Politico či New York Times hovoria, že Dzurindu nepoznajú.

Ficova asistentka, s ktorou sa kedysi vášnivo lúčil v aute, bojuje na Úrade vlády proti korupcii

Návrat

„Čo je to koniec v politike? Cítim sa dobre. Politika ma baví. Téma konca v politike mi nenapadla,“ povedal Dzurinda, keď pred letom 2014 s Ivanom Miklošom odchádzali z potápajúcej sa SDKÚ. Nedávno v Českej televízii priznal, že uvažuje o návrate na domácu scénu. Hoci Dzurindova zahraničnopolitická kariéra je v Bruseli pekne rozbehnutá, moc, pardon, rozhodovanie mu chýba. Stretli sme sa s ním na neformálnej večeri, žiadosť PLUS 7 DNÍ o rozhovor - na túto tému - však Dzurinda odmietol.

Úvahy svojho dlhoročného kamaráta a politického spolupútnika nechcel komentovať ani ďalší politik, ktorý našiel uplatnenie na Ukrajine, Ivan Mikloš. „S otázkami ohľadom Mikuláša Dzurindu sa musíte obrátiť na neho,“ povedal. Čo sa Mikloša týka, návrat do slovenskej politiky neplánuje a žiadnu ponuku nedostal. Dzurindove chute nekomentuje ani bývalý člen SDKÚ Miroslav Beblavý, ktorý v súčasnosti rozbieha vlastnú stranu. „Ja si o tom nič nemyslím. Je právo každého skúsiť to, ak si myslí, že má čo dať.“

Odídenec zo Smeru Martvoň: „Vo vedení strany sú gejovia!“

Ako starý hokejista

„Aj starý hokejista môže povedať, že mu chýba hokej, ale ide o to, či by bol schopný ešte hrať, či by ho prijali aj diváci. Zámerne spomínam toto prirovnanie,“ povedal analytik Ján Baránek na margo Dzurindovho rozhovoru v ČT. Ak by Dzurinda reči o návrate myslel vážne, bolo by to podľa Baránka komplikované. „Situácia sa veľmi zmenila. SDKÚ sa rozpadla, vyšla najavo kauza Gorila,“ pripomenul. Hoci generácia voličov sa obmenila, staré hriechy expremiérovu povesť doma špinia naďalej. „Nová generácia voličov s Dzurindom nezažila celý ten zápas s Mečiarom. Dzurinda by sa zaradil do zástupu čakajúcich politikov.“ Na druhej strane Baránek uznáva, že sa nájdu aj politici, ktorým sa comeback podaril. Menuje Churchilla či Zemana. Problém s Dzurindom je, že jednu z najväčších tém Slovenska - korupciu - nevyrieši, veď za neho sa diala Gorila. No a v zahraničnopolitickom smere sa nelíši od prúdu, ktorý razí Fico. Mimochodom, Fico považuje Dzurindu za schopného politika a Dzurinda premiéra tiež častejšie tľapká po chrbte, ako ho kritizuje. „Neviem, čo by mal akože doniesť, aby to zabralo na ľudí,“ uzavrel Baránek.

Expremiér a jeho pravá ruka

Miki a Viki Expremiér Dzurinda hovorí, že v Bruseli trávi tretinu času. Zvyšok delí medzi cestovanie po Európe kvôli práci a svoje aktivity na Slovensku. Často ho na nich sprevádza jeho dlhoročná pravá ruka Viktória Jančošeková (42). Táto šarmantná žena stojí po Dzurindovom boku už od čias jeho najväčšej slávy. Začala mu pomáhať v roku 1998.

Expremiér si ju vtedy vzal na Úrad vlády, neskôr aj na ministerstvo zahraničných vecí za vlády Ivety Radičovej. Keď Dzurinda pôsobil ako poslanec, ona bola jeho jediná asistentka. Bývalý dvojnásobný predseda vlády sa bez Viktórie nevie zaobísť ani v Bruseli. Našiel pre ňu miesto manažérky prezidentovej kancelárie v Centre Wilfrieda Martensa pre európske štúdie. Mimochodom, aj Ivan Mikloš sa o svoju poslaneckú asistentku postaral. Bývalá finalistka Miss Slovensko Natália Urbanová pracuje stále po boku exministra financií. Zamestnal ju v think-tanku MESA 10 a stále spolupracujú.

VIDEO Plus 7 Dní