Tip na článok
V britskej metropole Londýn sa stopa Dominika Jezerčáka stratila.

Slovenský golfista bez stopy zmizol v Londýne. Otec ho ide hľadať sám

Mladý golfista Dominik Jezerčák je už niekoľko mesiacov nezvestný. Jeho otec cez Vianoce nedokáže nečinne sedieť doma. Rozhodol sa pátrať po ňom v Anglicku na vlastnú päsť.

Galéria k článku (7 fotografií )
Dominik Jezerčák: Je nezvestný už takmer tri mesiace.
Rodičovský dom v Bystrej: Dominik Jezerčák odtiaľ odišiel za prácou do Anglicka.
Malebná dedina: Domáci poznajú Dominika Jezerčáka ako príjemného, bezproblémového chalana.

Má dvadsaťštyri rokov, od detstva sa venoval golfu a vypracoval sa na elitného hráča golfového klubu Tále. Asi pred rokom odišiel z vysokej školy a začal pracovať v zahraničí, aby si splnil sen - stať sa profesionálnym golfovým hráčom, na čo treba okrem talentu a pracovitosti aj nejaký ten kapitál.

Už takmer tri mesiace je však Dominik Jezerčák nezvestný. Jeho meno aj s fotografiou visia na stránke Interpolu, policajti aj nešťastná rodina po ňom pátrajú zatiaľ márne.

Pátranie na vlastnú päsť

Dominik Jezerčák pochádza z Bystrej pri Brezne a naposledy bol doma na Slovensku na jeseň. „Prišiel na dva týždne na dovolenku. Druhého októbra som ho odprevadil v Podbrezovej na autobus, mal kúpenú letenku do Londýna. Prikázal som mu, aby sa na letisku v Bratislave alebo v Londýne pripojil na internet a zavolal cez Skype. To však neurobil,“ spomína Dominikov otec.

Odvtedy syna nevidel, Dominik sa s nikým nekontaktoval ani o sebe nepodal žiadnu správu. Vystrašená rodina najskôr začala pátrať na vlastnú päsť v Bratislave.

Na Letisku Milana Rastislava Štefánika zistili, že prešiel colnou kontrolou. Neskôr sa ozvala cestujúca z lietadla, že si Dominika pamätá z letu do Londýna. Rodina tak mala aspoň istotu, kde hľadať ďalej. Keďže ďalšie pátranie na vlastnú päsť neprinieslo žiadne konkrétne výsledky, Dominikovi rodičia sa obrátili na políciu.

Na mŕtvom bode

Hoci je isté, že nádejný golfový hráč priletel na londýnske letisko, kam viedli jeho ďalšie kroky, zostáva záhadou. „Od vyšetrovateľov v Londýne sme sa dozvedeli, že na letisku pristál. Tu sa však stopa stratila. Pýtali sme sa kamarátov aj známych. Nič nezistil ani Dominikov spolubývajúci,“ vymenúva nešťastný otec všetkých, ktorých oslovili.

Čo by mohlo byť dôvodom synovho záhadného zmiznutia, netuší. „Nevieme o ničom, čo by nasvedčovalo tomu, že by mal problémy, pre ktoré by odišiel,“ tvrdí otec.

Dominik Jezerčák, podľa známych spoločenský a priateľský mladík, pracoval v londýnskom centrálnom sklade v Tescu. Do zamestnania mal nastúpiť už v deň príletu, na pracovisko však nedorazil. Neprišiel ani do ubytovne a jeho telefóny sú nedostupné.

„Po troch týždňoch od zmiznutia mu vysťahovali veci z izby. Keď neprišiel do práce, ukončili s ním pracovný pomer,“ pokračuje Dominikov otec.

Smutné Vianoce

Najväčšou vášňou mladého Slováka je golf, s ktorým mal podľa otca plány aj do budúcnosti. Po roku v Anglicku si chcel nájsť novú prácu. Podmienkou bolo, aby súvisela s golfom. Dominikov otec si nepripúšťa, že by sa synovi mohlo stať niečo zlé.

„Verím, že je v poriadku, ale viete, aký je teraz svet. Hľadáme ho po vlastnej linke, lebo sa nám zdalo, že policajti pracujú nejako pomaly. O jeho zmiznutí by mal vyjsť článok v anglických novinách,“ približuje momentálnu situáciu.

Dúfa, že napokon sa všetko vysvetlí a syn sa vráti domov. Blížiace sa Vianoce však nebudú pre rodinu Jezerčákovcov jednoduché. Aj keď ich Dominik neplánoval prežiť v kruhu rodiny na Slovensku, fakt, že najbližší netušia, čo je so synom, je zdrvujúci.

„Domov mal prísť až v lete. Cez sviatky sa vraj lepšie zarába. Podobne to bolo aj minulý rok. Vtedy sme si volali večer aj ráno. V kontakte sme boli často,“ spomína otec s trpkosťou v hlase.

Priznáva, že tohtoročné sviatky pre neho nemajú zmysel. Sedieť doma so založenými rukami, čakať a zožierať sa pochybnosťami sa však nechystá. „Od dvadsiateho decembra do dvanásteho januára mám voľno a pôjdem ho hľadať do Anglicka. V takejto situácii nemám čo riešiť. Musím robiť, čo treba,“ hovorí muž, ktorý sa živí ako vodič kamióna.

Už vopred je vďačný za každú informáciu, ktorá by mu pomohla v pátraní po synovi. „Ak niekto vie o Dominikovi čokoľvek, nech sa ozve,“ obracia sa na verejnosť.

Pátranie po Slovákoch

Polícia pátrala tento rok po viac ako dvadsaťjedentisíc ľuďoch. Úspešná bola takmer v pätnásťtisíc prípadoch, v pátraní tak zostáva čosi vyše šesť a pol tisíca osôb (necelá päťstovka spadá do kategórie nezvestní, sedemdesiattri z nich sú deti).

Do hľadáčika polície sa môžu dostať okrem nezvestných aj ľudia podozriví zo spáchania trestného činu, osoby, na ktoré bol vydaný príkaz na zatknutie, väzni na úteku a basisti, čo sa „zabudli“ vrátiť späť za mreže, osoby, ktoré utiekli z ochranného liečenia nariadeného súdom, alebo potomkovia, čo ušli z „polepšovne“. Polícia hľadá aj prípadných svedkov trestných činov.

Pátraním po ľuďoch sa zaoberá samostatný útvar, ktorý využíva aj špeciálny informačný pátrací systém. Ak je predpoklad, že sa hľadaný nachádza v cudzine, polícia požiada o spoluprácu zahraničných kolegov. Pátranie ukončia po dvadsiatich rokoch od vyhlásenia pátrania. Ak by sa objavili nové skutočnosti vedúce k vypátraniu dotyčnej osoby, začne konať.

VIDEO Plus 7 Dní