A predsa sa mu postavili. Prekonali strach a teraz sa uchádzajú na súde o svoje práva. Konkrétne o vyplatenie akcií bývalých severoslovenských papierní a celulóziek, známych ako ružomberské Severoslovenské celulózky a papierne, SCP.

Ide o milióny

Nejde o fazuľky, ale o desiatky miliónov eur. Presnejšie o pätnásť percent akcií, ktoré sa mali po privatizácii podniku v roku 1996 dostať do rúk zamestnancov. Keďže sa to do dnešného dňa nestalo, ľudia, ktorí, pochopiteľne, chcú svoje peniaze, zažalovali multimilionára Milana Fiľu, ktorý papierne cez spoločnosť ECO INVEST privatizoval. Fiľo však považuje ich nároky za iluzórne a neoprávnené.

Platná privatizácia: Zmluva s FNM hovorí o balíku 15 percent akcií pre zamestnancov. Milan Fiľo tvrdí, že ho k ničomu nezaväzuje.Foto: Rudolf Felšoci

Na to, že ide skutočne o riskantný boj, poukazujú aj samotní bývalí zamestnanci. V Ružomberku sa žije v strachu. „Viete, je to predsa malé mesto a Mondi SCP je veľký zamestnávateľ. Ak tam nemajú bývalí zamestnanci zamestnané deti, tak určite niekoho z príbuzných a známych. A strach, že prídu o prácu, je privysoký,“ prezrádza jeden z bývalých zamestnancov.

Na súd: Ani sme nevedeli, že taký nárok máme, aj keď som niečo podpísala, ani som nevedela, čo z toho vyplýva. Hnevá ma, že takto s nami zaobchádza, všelijaké pamflety a vyhrážky, pohoršuje sa Kleta Drusková. Práve ona stojí za bývalých zamestnancov v čele žaloby voči Milanovi Fiľovi.Foto: Rudolf Felšoci

Zdanlivý mecenáš

Fiľo navonok vystupuje ako mecenáš, ktorý pre Ružomberok urobil viac než dosť. Štedro financoval mnohé investičné akcie - napríklad vynovenie futbalového štadiónu. No mnohí sú presvedčení, že za vyhrážkami kvôli nárokom na akcie papierní stojí práve on. Majú totiž v rukách list, podpísaný Fiľom, kde ich taktne upozorňuje, že ak sa s ním budú súdiť, budú mať aj problémy.

Kto pomáha bývalým zamestnancom papierní dostať sa k peniazom, na ktoré majú nárok? A aké sú ich šance? Dozviete sa to v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.