Väčšina, presne dvadsať, je ich združených v takzvanom Zbore poradcov predsedu vlády SR, ďalší dvaja už niekoľko dní zarezávajú v jeho špeciálnom mediálnom tíme.

A to pritom nemusí byť číslo konečné. Nie je totiž vylúčené, že v najbližšom čase bude skupina odborníkov na komunikáciu doplnená ešte o jedného člena.

Najskôr proti Ficovi, potom zrazu za?

Téma premiérovi poradcovia sa začala pretriasať potom, ako vysvitlo, že úrad vlády prijal do svojich služieb Mariána Bednára a Michala Hlaváča. Obaja posilnili tím okolo Ficovho „mediálneho guru" Erika Tomáša.

Od Procházku k Ficovi: Odborník na mediálnu komunikáciu, bývalý novinár Michal Hlaváč je žiadaný. Pred voľbami bol v tíme Radoslava Procházku, dnes pracuje pre Roberta Fica.
Od Procházku k Ficovi: Odborník na mediálnu komunikáciu, bývalý novinár Michal Hlaváč je žiadaný. Pred voľbami bol v tíme Radoslava Procházku, dnes pracuje pre Roberta Fica.
Zdroj: Archív

Od Procházku k Ficovi: Odborník na mediálnu komunikáciu, bývalý novinár Michal Hlaváč je žiadaný. Pred voľbami bol v tíme Radoslava Procházku, dnes pracuje pre Roberta Fica. Foto: Archív

Upísanie sa oboch spomínaných pánov Robertovi Ficovi verejnosť poriadne prekvapilo, keďže Bednár predtým pôsobil v aparáte pravicového bratislavského primátora Iva Nesrovnala a Hlaváč mal zas na starosti predvolebnú kampaň strany Sieť a voči politike terajšieho predsedu vlády sa pomerne ostro vyhradzoval.

Permanentná kampaň

Posilňovanie mediálneho tímu predsedu vlády je však podľa odborníka v oblasti politického marketingu Michala Novotu pochopiteľná. Podľa neho to treba vnímať ako pokus zaviesť pre premiéra profesionálnu permanentnú kampaň, ktorá nekončí dňom volieb, ale pri obhajovaní jeho stanovísk a rozhodnutí pokračuje až do ďalšej riadnej volebnej kampane.

Silná dvojka: Premiér Robert Fico a jeho dvaja silní muži. Vodca mediálneho tímu Erik Tomáš, vpravo, a šéf zboru poradcov Vladimír Faič.
Silná dvojka: Premiér Robert Fico a jeho dvaja silní muži. Vodca mediálneho tímu Erik Tomáš, vpravo, a šéf zboru poradcov Vladimír Faič.
Zdroj: TASR

Silná dvojka: Premiér Robert Fico a jeho dvaja silní muži. Vodca mediálneho tímu Erik Tomáš, vpravo, a šéf zboru poradcov Vladimír Faič. Foto: TASR

„Tiež to vnímam ako rýchlu záplatu na niekoľko nie práve šťastných vyjadrení premiéra," vysvetľuje Michal Novota. Zdôrazňuje pritom, že každý vrcholový politik, pokiaľ chce smerom k občanom a voličom komunikovať uveriteľne, konzistentne a zrozumiteľne, takýto tím potrebuje.

Tajný špás

Lenže takýto špecialisti nie sú zrejme lacný špás. Ich honoráre sa zvyknú pohybovať v tisíckach eur. Koľko teda zaplatí Úrad vlády SR z našich vreciek pánom Bednárovi a Hlaváčovi? Nevedno, pretože ich cenu prezradiť odmieta - lebo vraj nemôže.

„Na základe aktuálne platnej legislatívy nie je možné zverejniť platové náležitosti zamestnancov, ktorí nie sú riadiacimi pracovníkmi," dozvedeli sme sa z úradu vlády.

A keďže medzi takých patria aj Marián Bednár a Michal Hlaváč, ktorí k 1. novembru 2016 nastúpili na Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, výška ich mesačného príjmu zostáva utajená.

Sumu nezverejnia

Rovnako nezverejnená zostáva aj výška odmien pre dvadsať členov takzvaného Zboru poradcov predsedu vlády SR. Šéfuje mu doktor sociálno-politických vied, poslanec národnej rady, smerák Vladimír Faič.

Kto sú členovia toho zboru a kto by mohol byť ďalšou posilou v mediálnom tíme Roberta Fica? A je podľa odborníka v poriadku, že úrad vlády tají výšku odmien určených poradcom? Dočítate sa to v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Slovenský premiér má desiatky poradcov. Koľko im platí, je tajné
Zdroj: Plus 7 dní