Slovenskí turfoví fanúšikovia sa v nedeľu po rokoch opäť do­čkali napínavého vyvrcholenia Veľkej pardubickej steeplechase crosscountry vďaka slovenskému zástupcovi Vandualovi. Dvanásťročný ryšiak v sedle s Francúzom Romainom Julliotom totiž v závere bojoval o prvenstvo.

V bohatej 130-ročnej histórii slávnych dostihov by bolo iba šieste pre koňa zo slovenskej stajne. Naposledy zvíťazil pred 28 rokmi senický Quirinus. Nakoniec zverenec trénera Mariána Štangela skončil tretí. Vyhral velkokarlovický Hegnus, ktorého viedol slovenský džokej Lukáš Matuský.

Našiel sa v dostihoch

Matuský pritom ešte vlani štartoval v sedle slovenského Vanduala a zopakovali ôsme miesto z roku 2018, čo bolo prvé nedotované miesto. „Rozišli sme sa po vzájomnej dohode, Lukáš celý rok jazdí kone pre Holčáka z Velkých Karlovíc,“ vysvetľuje Vandualov tréner Marián Štangel. On dal na poslednú chvíľu dôveru francúzskemu džokejovi. Po dobehu mal z tretieho miesta radosť. „Podal veľmi dobrý výkon, je to pán džokej. Spravil jedinú chybičku na poslednej prútenke a jeden cvalový skok nás asi stál druhé miesto. Inak som nadmieru spokojný, bol to skvelý zážitok,“ hodnotil.

Vanduala dostal Marián do tréningu od majiteľa Miloslava Vadinu z Moravského Svätého Jána vlani. V tohtoročnej, pre koronavírus oklieštenej sezóne ho však pre stajňu Vadual pripravoval úplne od začiatku. „Je to pohodový kôň, valach, môže ho odjazdiť ktokoľvek, nemá problémy so žiadnym skokom,“ konštatoval. „A pomohol nám aj plavecký tréning v jazdeckom areáli x-bionic sphere v Šamoríne.“

Marián je z koničkárskej rodiny, koňom sa rozumie. Ako parkúrový jazdec fandil aj dostihom. Na to, aby ich jazdil, však bol vraj veľký a ťažký. Viacnásobný majster Slovenska v skoku na koni veľakrát reprezentoval v Pohári národov, zúčastnil sa na majstrovstvách sveta aj Európy. Chvíľu to skúšal v sulke v klusáckych dostihoch, no v trénovaní dostihových koní sa našiel. Baví ho to.

Je paradoxné, že až vlani sledoval Veľkú pardubickú prvýkrát naživo, keď tam priviedol Vanduala. Predtým len v televízii. Tohto roku sa už postaral o napínavý záver. Dostal v predstihu pekný darček k novembrovej päťdesiatke. S majiteľom sa už dohodli, že Vanduala bude pripravovať do Pardubíc aj o rok, hoci už je starší. „Je úplne fit, pokojne môže byť v tom veku víťazom,“ tvrdí.

Rozcítený víťaz

Lukáš Matuský, 33-ročný jazdec pochádzajúci z obce Šajdíkove Humence na Záhorí, vlani po ôsmom mieste s Vandualom prorocky poznamenal: „Verím, že dostanem šancu aj o rok, možno s iným koňom, a raz hádam aj vyhrám!“ Šancu dostal od trénera Radka Holčáka v sedle jedného z favoritov Hegnusa a nesklamal.

„Pre maminku do neba!“zneli Lukášove prvé slová v cieli adresované mame, ktorá zomrela dva týždne pred jeho veľkým dňom. A jeho hodnotenie Hegnusovho víťazstva? „Je to ten najlepší kôň! Tréner Holčák ho výborne pripravil. Vedel som, že má skvelý záver. Ale aj ja som tvrdo makal, chodil som trénovať k Mariánovi Štangelovi, ďakujem mu za to, že mi to umožnil,“ nešetril chválou na všetky strany.

Matuský je iba štvrtým slovenským jazdcom, ktorému sa podarilo triumfovať v najťažších prekážkových dostihoch na starom kontinente, aj keď na koni z českej stajne. Pred ním to dokázal iba Jozef Čajda, Tibor Kňazík a Jaroslav Brečka v sedle slovenských víťazov.

FOTO z dostihov v GALÉRII