Tibor Gašpar má k Norbertovi Bödörovi a súkromnej bezpečnostnej službe Bonul bližšie, ako bol doteraz ochotný priznať. Kým Bödör sedí už niekoľko týždňov vo väzbe za pranie špinavých peňazí v megakorup­čnej kauze Dobytkár, PLUS 7 DNÍ zastihlo bývalého policajného prezidenta, ako mieri priamo na miesto, kde Národná kriminálna agentúra len nedávno hľadala dokumenty súvisiace s úplatkárstvom. Do centrály Bonulu.

Úniky policajných informácií

Gašpar čelí vážnym podozreniam, že počas jeho pôsobenia vo funkcii policajného prezidenta mal Norbert Bödör nevídaný vplyv na dianie v polícii. Je možné, že mohol ovplyvňovať trestné stíhania a napríklad pre Mariana Kočnera zabezpečovať tiež z policajných databáz osobné informácie o nepohodlných novinároch vrátane Jána Kuciaka.

Toho bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov podľa svojho prvotného vyjadrenia lustroval práve na Gašparov pokyn. Vorobjov následne svoju výpoveď zázračne zmenil. V každom prípade, adresa Jána Kuciaka sa napokon dostala do rúk ľudí, ktorí mladého novinára s priateľkou pripravili o život.

On nič, len rodina

Norbert Bödör ako svedok v procese Kuciakovej vraždy na súde opisoval svoj vzťah s Gašparom takto: „Moja babka a babka manželky pána Gašpara boli sesternice. Stretnutia boli časté, stretávame sa ako rodina asi raz za dva týždne.“

FOTO Tibora Gašpar v Bonule nájdete v GALÉRII >>

Poprel, že by u Gašpara na polícii čokoľvek zisťoval či vybavoval. Komunikácia s Kočnerom cez Threemu však ukazovala niečo iné. Kočner sa na Bödöra často obracal so žiadosťami o informácie z vyšetrovaní či lustrácie. Zaujímalo ho aj vyšetrovanie Kuciakovej vraždy. Oligarcha z pozadia strany Smer písal Koč­nerovi aj o svojej firme. Majiteľom esbéesky, ktorá za vlád Smeru zarobila na štátnych zákazkách desiatky miliónov eur, je papierovo jeho otec Miroslav.

Norbert Bödör v nej tri mesiace pôsobil ako prokurista, no cez šifrovanú aplikáciu napísal to, čo si mnohí mysleli. V podstate priznal, že firmu riadi on. „Nemôžem byť toľko preč, lebo firma pôjde do p… Aj tak ma už je.li za tento rok o 20 percent dole s obratom. Aj so ziskom o 30 minimálne. Obrana a životko. Desať miliónov dole. Neobnovili zmluvy alebo nečerpali,“ sťažoval sa
Bödör. Z kontextu a čísel možno ľahko dedukovať, že reč je o Bonule.

Predĺžená ruka

Bödörove niekdajšie kontakty v prostredí nitrianskeho podsvetia nevadili Národnému bezpečnostnému úradu ani vtedajšiemu predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Mladý Bödör ho sprevádzal na vianočných večierkoch Bonulu a zrejme s ním bol aj inak v kontakte.

Minulý mesiac putoval Norbert Bödör do vyšetrovacej väzby. Podľa obvinenia bol vrcholom korupčného reťazca v Pôdohospodárskej platobnej agentúre, na jeho účte vraj končili milióny prepraných peňazí z prijatých úplatkov pri prideľovaní agrodotácií. Policajti z Národnej kriminálnej agentúry v rámci prípadu zasahovali aj v sídle Bonulu v Dolných Krškanoch.

Nekorunovaný šéf Bonulu teda nateraz sedí za mrežami. A bývalý policajný prezident, ktorý si s Bödörom údajne vždy užíval len rodinné stretnutia, sa zrazu zdá blízky aj jeho biznisu. Minulý týždeň v stredu ráno o deviatej hodine prišiel do sídla Bonulu. Zaparkoval na mieste vyhradenom pre konkrétne, zrejme manažérske vozidlo. O štyridsať minút s diplomatkou v ruke vychádzal z dverí. „Som súkromná osoba a nemám dôvod vám asistovať svojou odpoveďou vo vašich účelových článkoch. Pokiaľ viem, tak návšteva rodiny či priateľov nie je protizákonná,“ odpovedal na otázku, čo v kontroverznej esbéeske robil. Prívlastok predĺžená Bödörova ruka Gašparovi z minulosti nie je cudzí. Žeby ňou bol v čase jeho nútenej neprítomnosti naďalej?

FOTO Tibora Gašpar v Bonule nájdete v GALÉRII >>

Prečítajte si tiež: