“Posledná výzva,” svieti zvýraznený titulok v liste adresovanom slovenským podnikateľom. Dokument je celý v angličtine a odvoláva sa na niekoľko právnych noriem Európskej únie, zároveň však oznamuje, že EBN nie je vo vzťahu so žiadnou inštitúciou EÚ. Odosielateľ žiada o doplnenie firemných údajov a zvýrazňuje dátum 22. decembra, ktorý by mal byť posledným termínom, dokedy je možné zaslať vyplnenú návratku. Tá je súčasťou listu a práve tu je pes zakopaný. Malé písmenká naspodu formulára totiž hovoria, že ide o objednávku, ktorou si odosielateľ záväzne objednáva reklamné služby EBN, za ktoré ročne zaplatí 771 eur. Kontrakt sa uzatvára na tri roky a po uplynutí tejto doby sa automaticky predlžuje na ďalší rok. Ak ste tento formulár vyplnili a odoslali, očakávajte faktúru.

Opakovaný špinavý trik

Nemecká katalógová firma EBN European Business Number sa o podobný typ podvodného konania nepokúša po prvýkrát. Prvú várku listov podnikateľom vo viacerých európskych krajinách zaslala ešte v roku 2015. Vtedy si za uverejnenie firemných údajov v ich katalógu účtovala 480 eur ročne. Firmám, ktoré naleteli, zaslala faktúry a keď ich neuhradili, nasledovali upomienky, predžalobné výzvy a vyhrážky súdmi. V Českej republike bol odosielateľom zástupca vymáhačskej firmy.

“Tiež sme omylom podpísali a poslali. Hneď keď prišla faktúra, napísal som im email o nedorozumení a neželaní si žiadnej inzercie našej firmy. Potom začali chodiť upomienky číslo 1 a 2 a práve prišiel Final Reminder na 703,30. Ako môže byť nejaká zmluva právoplatná bez podpisu druhej strany? Na tom formulári nie je žiaden ich podpis, tiež chýba na faktúre. Pod žalobu na túto firmu sa rád podpíšem. Takýchto otravných a parazitujúcich ludí treba pozatvárať,” píše jeden z podvedených Slovákov Milan Valášek.

Nič neplaťte!

“Je zrejmé, že tento list má navodiť dojem, že ho vytvorila Európska únia, ktorá však s ním nemá nič spoločné. Celý list je písaný tak, aby vzbudil dôveru, ale zároveň vyvolával strach z postihu, pokiaľ neodpoviete. Preto je napísaný v angličtine. V skutočnosti ide o iniciatívu súkromnej spoločnosti, ktorá prevádzkuje katalóg podnikateľov e-b-n.eu. Tento je prakticky neznámy a toto konanie vyvoláva dojem, že bol vytvorený len za účelom získavania peňazí od obetí,” hovorí štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská.

Podľa nej, pokiaľ takýto formulár dostanete do poštovej schránky, okamžite ho hoďte do koša. Ak ste tento formulár vyplnili, prípadne ste nestihli vypovedať zmluvu v uvedenom termíne, požiadajte firmu, aby Vám doložila oprávnenie – povolenie alebo súhlas EÚ pre akreditáciu alebo uvádzanie firiem EÚ do európskych databáz. “Predpokladám, že takéto oprávnenie Vám firma nedoloží. Ak by skutočne došlo k súdnemu sporu, bude treba doložiť, že ste firmu požiadali o oprávnenie, ktoré Vám nebolo doložené a z toho dôvodu ste boli uvedený do omylu. Preto odporúčam na takéto listy neodpovedať, v žiadnom prípade neposkytovať osobné údaje, čísla bankových účtov, ani čokoľvek iné, čo by mohlo narušiť bezpečnosť a súkromie osôb. Ak má niekto podozrenie, že sa takýmto konaním stal obeťou trestného činu, môže sa obrátiť na políciu a podať trestné oznámenie. Odporúčam neplatiť a hodiť takýto dopis do koša! V ničom Vám to neprospeje, naopak prídete o svoje peniaze,” dodáva štátna tajomníčka Jankovská.