Podľa posledných prieskumov by ste sa dostali do parlamentu. S kým si viete predstaviť v budúcnosti spoluprácu?

So Smerom nie.

Takých už bolo, čo to vyhlasovali. Po voľbách potom tvrdili - a s kým sme mali ísť?

To by som vyzeral ako blbec. Ja som stará škola. Mám dosť rokov na to, aby som zo seba robil blbca. Predstavte si ma sedieť vedľa Fica s vyhrnutými rukávmi, hoci predtým by som vyhlasoval, že so Smerom nie a bol by som s ním zrazu v koalícii?

Povedali ste, že so Smerom do koalície nepôjdete a môžete si to dať aj vytetovať. A neviete si ani predstaviť spoluprácu so Smerom bez Fica a Kaliňáka?

Nie. KDH je posledná strana, ktorá vznikla na základe emócii. My sme hodnotová strana, Smer vznikol ako projekt aparátnikov. Smer musí zaniknúť, Smer musí zomrieť. Ak by vznikla nová sociálna demokracia na Slovensku, a bol by v nej pán Pellegrini, Maďarič, Kažimír a budeme musieť bojovať proti extrémistom..., tak možno by sa dalo o tom rozprávať.

Takže sú v Smere ľudia pre vás ešte prijateľní?

Áno, ale musia odísť zo Smeru. My im nerobíme personalistov, ale Smer po tom, čo všetko urobil, musí zomrieť. Je nereformovateľný. Viete, keď to je zlé, má to rakovinu, tak to treba vyrezať. Pokiaľ ja budem lídrom KDH, so Smerom nepôjdeme. Po tom všetkom, čo o Smere vieme, nech mu je zem ľahká.

Ale percentá z posledných prieskumov hovoria o inom, stále majú cez 25 percent.

Áno, treba uznať, že Fico je dobrý. Viete, politiku by mali robiť ľudia, ktorí rozumejú politike. Nedá sa robiť politika tak, že si dáte vyťahaný sveter a poviete, že chcete svetový mier.

Moment, na jednej strane vravíte, že by ste s Ficom nešli, na druhej, že je dobrý...

Ja ho rešpektujem ako politika. Každý, kto povie, že Fico nerozumie politike, nehovorí pravdu, Fico rozumie politike. Je dobrý technológ moci, rešpektujem ho ako protivníka.

Viac sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.