Tip na článok
Jaromír Čižnár: Do voľby generálneho prokurátora nepôjde skôr, ako rozhodne Ústavný súd.

Smer vyrukoval s kandidátom na GP. Nový vietor zrejme neprinesie

V zainteresovaných kruhoch sa už pred rokom hovorilo o tom, že skutočným kandidátom Smeru na post generálneho prokurátora bude Jaromír Čižnár. Dnes je bratislavským krajským prokurátorom, netají sa svojím priateľským vzťahom s Robertom Ficom.

Galéria k článku (4 fotografie )
Bez šéfa: Generálna prokuratúra bez riadneho vedenia čelí kritike a protestom pre nečinnosť v politických kauzách.
Spolužiaci: Robert Fico sa s Jaromírom Čižnárom pozná ešte zo študentských čias
Skeptický: Daniel Lipšic neverí, že Jaromír Čižnár by priniesol zmenu do fungovania Generálnej prokuratúry.

Svoju kandidatúru na najvyšší prokurátorský post však zatiaľ odmieta prijať. Chce počkať, ako Ústavný súd rozhodne vo veci sťažnosti Jozefa Čentéša. Predseda strany NOVA Daniel Lipšic tvrdí, že Čižnár je predovšetkým človek blízky Dobroslavovi Trnkovi a žiadne zásadné zmeny na Generálnu prokuratúru neprinesie.

Ficov spolužiak

Na Jaromírovi Čižnárovi niektorým politikom prekáža, že bol spolužiakom Roberta Fica na vysokej škole. On sám ich priateľstvo pre televíziu Markíza priznal, ale zároveň odmietol, že by ho to akokoľvek profesionálne ovplyvňovalo. Na spoločné študentské časy si spomína Ľuboš Dojčan, ktorý vtedy býval v internátnej izbe s Robertom Ficom. „Jaromír Čižnár býval vo vedľajšej bunke a pamätám sa, že sme sa všetci traja spolu učievali na skúšky. Bol to poctivý a svedomitý študent, už vtedy bol veľmi oddaný myšlienke práva.“ S dnešným predsedom Smeru vraj boli priatelia, aj keď nie úplne najbližší.

„Všetci traja sme chodili do jedného krúžku, takže sme logicky trávili aj veľa času spolu, zabávali sa na krúžkoviciach a žili bežný študentský život.“ Dojčan si na Čižnára spomína ako na jedného z mála spolužiakov, ktorí sa dali na dráhu prokurátora a neodišli do advokácie, kde sa dalo zarobiť viac peňazí. „To si na ňom vážim. Bol zdravo ctižiadostivý, veľmi poctivý a mal som pocit, že nikdy neuvažoval, že by robil niečo iné ako právo.“

Žiadne kauzy

Z doteraz známych faktov sa nedá povedať, že by Čižnár ako prokurátor zneužíval svoju moc v politicky citlivých kauzách. Je známe, že v roku 2008 chcel trestne stíhať niekdajšieho župného poslanca Smeru a vplyvného podnikateľa Alexandra Rozina za podozrivé nadobudnutie lukratívnych vinohradov v hlavnom meste. Najvyššie smerácke špičky sa vraj vtedy márne snažili zmeniť jeho odhodlanie, až napokon do hry musel vstúpiť vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka a ten vydal pokyn zastaviť voči Rozinovi všetky kroky. „Nerobme z jednej kauzy definitívne závery,“ hovorí Daniel Lipšic.

„Je pravda, že Rozinov spis mu Trnka vzal a stíhanie zastavil, ale to ešte nič zásadné neznamená. Nemusia sa vo všetkom zhodnúť, veď je evidentné, že napríklad v kauze Glance House zasa Trnka narazil na odlišný názor zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého, ktorý je pritom jeho človek.“

Jaromír Čižnár mal ako krajský prokurátor na stole aj kauzu samotného Lipšica, keď ho polícia chcela stíhať za prieskumy verejnej mienky, ktoré si za jeho éry v roku 2005 objednalo ministerstvo spravodlivosti a skúmalo predovšetkým vzťah verejnosti k jeho osobe.

Čižnár to odmietol a stíhanie sa začalo až vtedy, keď sa do veci vložil opäť Dobroslav Trnka ako generálny prokurátor a nariadil konať Špeciálnej prokuratúre. Zdroj z prostredia prokuratúry potvrdzuje, že Čižnár má dobrú povesť, že je „trochu tvrdý“ a nekompromisný. „Má rád poriadok a aj funkciu riaditeľa SIS v roku 2006 od Roberta Fica odmietol preto, lebo mu tam tlačili personálne nominácie, s ktorými nemohol súhlasiť.“ Od svojich podriadených vraj vyžaduje stopercentný výkon a s tými, ktorí to nerešpektovali, sa rozlúčil. „Myslím, že rovnako by postupoval aj po príchode na čelo Generálnej prokuratúry.“

Trnkov človek

„Trnka, Tichý i Čižnár patria do partie prokurátorov, ktorí si pravidelne chodia sadnúť do podniku na Gorkého ulici vedľa sídla Generálnej prokuratúry, vedú tam také neformálne porady,“ hovorí zdroj z prostredia advokácie. Horúceho kandidáta na post generálneho prokurátora si váži ako človeka, ktorý „len tak ľahko neuhne“. Nie je si však istý, či by jeho zvolenie znamenalo zásadnú zmenu vo fungovaní inštitúcie.

Skeptický je aj Daniel Lipšic. „Doktor Čižnár pôsobil vo vrcholných štruktúrach prokuratúry za éry Dobroslava Trnku, preto žiadnu výraznú zmenu by som po jeho zvolení neočakával.“ Na jeho názore nič nemení ani fakt, že Jaromír Čižnár sa z okresného prokurátora stal krajským šéfom v roku 2004, teda za vlády Mikuláša Dzurindu. Podľa niektorých zdrojov to bol vtedy zo strany pravice prejav osobnej dôvery. „Do funkcie bol vymenovaný čerstvo zvoleným generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom a pravicová koalícia na to nemala žiadny vplyv,“ hovorí Lipšic. Dodáva, že Trnka si svojich podriadených vyberal sám. „Napríklad za trnavského krajského prokurátora vymenoval Ľubomíra Klča, ktorý bol vnímaný ako človek HZDS. Je známe, že Trnka pri svojom zvolení do funkcie získal podporu naprieč politickým spektrom, takže to nebol človek pravicovej koalície.

Spätne si myslím, že jeho zvolenie bola chyba.“ Smer si za svojím kandidátom na generálneho prokurátora stojí, aj keď v zákulisí sa šepká, že jeho nekompromisnosť nie je úplne všetkým po vôli.

Predseda ústavnoprávneho výboru Róbert Madej všetky pochybnosti vyvracia. „Za seba môžem povedať, že nevidím žiadnu inú alternatívu ako doktora Čižnára a do dnešného dňa som iné meno nepočul ani v rámci kuloárnych diskusií.“ Na otázku, prečo je Čižnár najlepší kandidát, odpovedal slovami, že má podporu svojich kolegov prokurátorov i odbornej verejnosti. Či by priniesol zmenu do fungovania Generálnej prokuratúry, už komentovať nechcel.

VIDEO Plus 7 Dní