Tip na článok
Volebný ťahák: Dôchodcom má byť jasné, kto je ten správny kandidát na župana i poslancov za svoj obvod.

Smeráci v kampani pritvrdili. Dôchodcom roznášajú „ťaháky“ so zakrúžkovanými číslami svojich kandidátov

Niektorí kandidáti na županov a poslancov do vyššieho územného celku (VÚC) skutočne nezaháľajú a o hlasy voličov bojujú všetkými spôsobmi.

Galéria k článku (3 fotografie )
Aktivista: „Je to neetické. Ozývajú sa najmä rodinní príslušníci dôchodcov, ktorým sa takáto agresívna kampaň na ich rodičoch vonkoncom nepáči,“ tvrdí Patrik Magdoško.
Dôchodcovia: V predvolebnej kampani sú najľahšia korisť.
Volebný ťahák: Dôchodcom má byť jasné, kto je ten správny kandidát na župana i poslancov za svoj obvod.

Napríklad v michalovskom okrese okrem toho, že z volebného tímu najsilnejšieho straníckeho kandidáta Richrda Rašiho obvolávajú dôchodcov cez pevné linky a starostlivo ich vyzývajú nielen v účasti na voľbách, dokonca rovno odporúčajú aj koho voliť.

Čerešničkou na torte je roznášanie „volebného ťaháka“ po zariadeniach sociálnych služieb a domovoch dôchodcov.

Ťahák v pošte

„Upozornila nás na to jedna dôchodkyňa, ktorá žije v domove dôchodcov priamo v Michalovciach. Tento letáčik si našla vo svojej počte. Keď sa spýtala riaditeľa, čo to má znamenať a koho má teda voliť, len jej povedal, že veď na letáku to má jasne napísané,“ dozvedáme sa od aktivistu Patrika Magdošku.

Na stránke je zobrazený hlasovací lístok s menom župana a ďalší s hlasovací lístok s menami poslancov za Smer.

V súlade so zákonom, no nemorálne

Ľudí vraj poburuje takéto nútenie na účasť na voľbách. „Ďalšiu pani rozčúlilo, že jej na pevnú linku volala nejaká pani Lengyová, predstavila sa že je z volebného tímu Richarda Rašiho a že jej odporučí, koho má v župných voľbách voliť,“ hovorí Magdoška. Na tieto aktivity ho upozorňujú nielen dôchodcovia, ale najmä ich deti a príbuzní, ktorí to považujú za neprípustný zásah do súkromia dôchodcov.

Či je tento postup v súlade so zákonom, dnes nepotvrdil, ani nevyvrátil nik. „Neverím, žeby si Smeráci nezistili, čo je ešte v súlade so zákonom a čo nie. Môže sa to javiť neférové, no boj o voliča je krutý a tvrdý,“ prezrádza renomovaná právnička z Košíc.

„Ak to aj nie je aj protizákonné, je to rozhodne neetické zneužívanie dôchodcov v predvolebnej kampani. Zneužívajú ich právo rozhodovať sa slobodne, bez nátlaku, koho a či vôbec budú voliť,“ dodáva svoj názor aktivista.

VIDEO Plus 7 Dní