Europoslanec Vladimír Maňka by hlasoval za zrušenie Mečiarových amnestií. Po ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi je tak ďalším politikom Smeru, kto sa v tejto téme vyslovil proti názoru väčšiny v strane. K straníckym kolegom sa navyše pridala aj europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová.

Pribúdajú

Maďarič po premiére filmu Únos povedal, že keby sedel v parlamente, podporil by zrušenie sporných amnestií. Pred pár rokmi, keď bol poslancom, sa pri hlasovaní o tejto téme zdržal. Situácia sa vraj zmenila. Presvedčili ho názory právnikov, že zrušenie amnestií možné je.

Teraz sa k nemu pripojil stranícky kolega z Bruselu. „Myslím si, že takáto vec, ktorá sa stala pred mnohými rokmi, je neprípustná. Nemali by sme dovoliť, aby sa to niekedy v budúcnosti na Slovensku opakovalo,“ povedal Maňka o zločinoch za éry Vladimíra Mečiara. Maňka sedí v predsedníctve Smeru.

Europoslanec Vladimír Maňka je člen predsedníctva strany Smer.
Europoslanec Vladimír Maňka je člen predsedníctva strany Smer.
Zdroj: Michal Smrčok

„Podporiť zrušenie Mečiarových amnestií by pomohlo na začiatok k postupnému zlepšovaniu morálky a etiky v slovenskej politike a aj celej spoločnosti,“ myslí si zas europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Svoj názor prezentovala na Facebooku, kde na otázku fanúšika, či by svoj názor nemala povedať aj svojmu predsedovi, teda Robertovi Ficovi, odpovedala: „Urobila som to verejne a predseda vlády v NR SR nehlasuje.“

Únos syna prezidenta Kováča, či vražda mladého Róberta Remiáša zostali vďaka amnestiám expremiéra, doteraz nevyšetrené. Slovenský parlament bude o zrušení amnestií hlasovať na najbližšej schôdzi. Potrebných 90 hlasov na zrušenie sa zrejme nenájde.

Nekonečný príbeh

Maďarič, Maňka aj Flašíková sú v tejto téme vo vlastnej strane skôr osamelými bežcami. Ani jeden z nich navyše nesedí v národnej rade a teda hlasovať „za“ nemôžu.

Pred Vianocami parlament posunul návrh na zrušenie amnestií 77 hlasmi do druhého čítania. Za zrušenie hlasovali poslanci SaS, OĽaNO, Mosta-Híd, nezaradení poslanci, ĽSNS a Sme Rodina. Návrh nepodporili poslanci Smeru ani SNS. O rušení amnestií sa bude hlasovať už deviatykrát od roku 2002.

Zdroj: Plus 7 dní

V Smere vládne všeobecný názor, že zrušenie amnestií nie je právnicky možné. Zrušenie odmietajú, prijali len deklaráciu. Píše sa v nej, že vláda odsudzuje „amnestie vtedajšieho predsedu vlády, vykonávajúceho niektoré právomoci prezidenta, ktoré zabránili poznaniu a potrestaniu páchateľov týchto činov“.

Vyšetrime to

„Vyšetrime to, nech ľudia vedia, čo sa stalo. Je potrebné, aby sme niečomu podobnému zabránili v budúcnosti a preto by som hlasoval za zrušenie amnestií,“ volá po náprave Maňka. Podľa neho by to mohla byť bodka za čiernym obdobím v slovenských dejinách.

Europoslanec zatiaľ film ešte nevidel. „Film Únos si určite pozrieť pôjdem," dodal Maňka, ktorý je členom predsedníctva Smeru.

Viac sa dočítate

Bude vás zaujímať