Prečo krajina nevyužila všetky možnosti, aby sa vyšplhala za vyše 20 rokov samostatnosti a 13 rokov v EÚ na úroveň krajín ako je napríklad Slovinsko? Aj to boli témy, ktoré rozprúdili živú debatu v nedeľnej diskusii verejnoprávnej televízie.

Rozkrádanie, rozpredanie, to je jedno

Slovinci dnes zarobia priemerne 1490 eur v hrubom, Slováci niečo vyše 900 eur. Priemerná hrubá mzda v EÚ je aktuálne 2660 eur. Poslancovi Smer-u Miroslavovi Čížovi sa počas vysvetľovania rozdielu medzi Slovenskom a Slovinskom podaril zaujímavý lapsus. Hlavný problém vidí v tom, že na rozdiel od Slovinska, slovenskí politici potenciál krajiny ”rozkrad…rozpredali”. Vinníkom toho, prečo sa naše platy stále nepribližujú západoeurópskym, je podľa neho pravicová vláda, nie mečiarizmus, či súčasná daňová politika.

”Odpustite mi teraz emócie, keď sme rozkrad…rozpredali náš strategický potenciál. Oni si zobrali 2 miliardy mariek pôžičku, a pokúšali sa skonsolidovať v postupnom priebehu. Oni majú priemerný plat 1300 eur v čase, keď Slovensko malo priemerný plat 700 euro, sú to neporovnateľné veci,” vysvetľoval Číž.

Lapsus? Nie, politická korektnosť

Spýtali sme teda podpredsedu poslaneckého klubu strany Smer, ako to teda myslel. Povedal, že hovoril o spôsobe, akým Slovensko "po odchode nenávideného Mečiara a po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu privatizovalo strategické podniky".

Takto vysvetlil rozdiel medzi rozkradnutým a rozpredaným potenciálom Slovenska: