Tip na článok
Ivan Varga nechce prezradiť, koľko požičal hlohoveckej nemocnici a z akých zdrojov.

Smerácky poslanec Varga čaruje s peniazmi: Zarobil 80 tisíc eur, vyše 200 tisíc požičal nemocnici

Poslanec Varga, ktorý sa zviditeľnil bitkou o Ficovu figurínu, požičal státisíce eur zadlženej hlohoveckej nemocnici.

Galéria k článku (4 fotografie )
Hlohovecká nemocnica: V prípade exekúcie by poslanec Ivan Varga ako významný veriteľ mohol ovládnuť jej majetok.
Oddaný predsedovi: Ivan Varga ťahal maketu Roberta Fica z rokovacej sály za každú cenu.
Filantrop: Ivan Varga nechce prezradiť, koľko požičal hlohoveckej nemocnici a z akých zdrojov.

Smerácky poslanec Ivan Varga podľa majetkového priznania zarobil za minulý rok 83-tisíc eur. Zadlženej hlohoveckej nemocnici s poliklinikou však dokázal požičať viac ako 220-tisíc eur, a to bez reálnej vyhliadky na ich splatenie.

Vraj jej chce pomôcť, pretože inak by zrejme skrachovala a veritelia by ju mohli poslať do konkurzu. Vargove šľachetné úmysly spochybňuje jeho bývalý spoločník Marián Bobák.

Podľa neho by to teraz mohol byť práve Varga, kto sa ako veriteľ pokúsi ovládnuť majetok nemocnice s poliklinikou cez exekúciu, prípadne konkurz. Tento postup už nedávno realizoval voči ich spoločnej firme a pripravil svojich partnerov o väčšinový balík akcií.

Milionársky filantrop

Redakcia disponuje zoznamom pôžičiek a odkúpených pohľadávok hlohoveckej nemocnice bezmála za 220-tisíc eur. Veriteľom je poslanec za Smer a miestny rodák Ivan Varga. Hlohovčania si ho najčastejšie spájajú s privatizáciou Slovakofarmy a Biotiky v deväťdesiatych rokoch za vlády Vladimíra Mečiara. Spoločne pôsobil v rôznych firmách aj s Vladimírom Poórom.

O svojich bohatých aktivitách vo vedení rôznych spoločností sa nikde nezmieňuje a v oficiálnom životopise si uvádza, že bol iba zamestnanec Slovakofarmy. Jeho pôžičky pre nemocnicu sú úročené štyrmi až piatimi percentami a ich splatnosť je rok. Polovica z nich je už po termíne, a tak poslanec má právo na úroky z omeškania 0,01 percenta za každý jeden deň, čo môžu byť tisíce eur.

Hoci nám viacerí bývalí veritelia nemocnice potvrdili, že Vargovi predali svoju pohľadávku, on to odmieta a priznáva iba poskytnuté pôžičky, a to dokonca vo vyššej sume ako oficiálnych 220-tisíc eur. Koľko teda presne požičal, už povedať nechce.

„Požičal som nemocnici, aby žila. Hlohovčania ju potrebujú. Nie je to predsa zakázané.“ Na otázku, prečo poskytuje úročenú pôžičku inštitúcii, ktorá má viac ako dvojmiliónový dlh a peniaze mu nemá z čoho vrátiť, odpovedal, že nikto nemôže vedieť, ako to bude so splácaním.

V rozhovore sme chceli pokračovať, ale poslanec to bez vysvetlenia odmietol a zmizol v rokovacej sále parlamentu. Keď ho tam o pár minút začal fotiť náš fotograf v rámci riadneho fototermínu, Varga sa komicky začal skrývať v lavici, aby ho nebolo vidieť.

Telefonicky sa ozval až o dva dni, keď zistil, že sme sa o jeho aktivity zaujímali aj priamo v hlohoveckej nemocnici a u primátora. Našu snahu získať objektívne informácie označil za nekorektnú a dožadoval sa rozhovoru. Keď sme mu však v dohodnutý deň zatelefonovali, žiadal čas do ďalšieho týždňa a následne zložil telefón.

Poslanec Ivan Varga sa skrýval pred naším fotografom počas fototermínu v rokovacej sále. Foto: Martin Domok

Obavy z exekúcie

„Z mojej osobnej skúsenosti si dovolím povedať, že Varga môže týmto sledovať exekúciu nemocnice, pretože rovnaký postup uplatnil aj v prípade našej spoločnej firmy Arena Servis,“ hovorí Marián Bobák, ktorý na Vargu podal trestné oznámenie a vedie s ním niekoľko sporov.

„Našej firme, kde bol menšinový akcionár, najprv poskytol úročenú pôžičku približne dva a pol milióna eur a cez ďalšiu svoju spoločnosť odkúpil od Slovenskej sporiteľne pohľadávku voči našej firme bezmála za dva a pol milióna eur. Zrazu napriek všetkým dohodám podal ako veriteľ návrh na exekúciu a pripravil nás o akcie. To môže byť osud aj hlohoveckej nemocnice s poliklinikou.“

Či to môže byť pravda, sme sa od poslanca Ivana Vargu nestihli dozvedieť, keďže ušiel. Riaditeľom hlohoveckej nemocnice je Jozef Sobotovič, ktorý zasadol aj na čelo spomínanej spoločnosti Arena Servis po tom, ako voči nej Varga inicioval exekučné konanie.

Hoci ani Sobotovič situáciu nechcel veľmi komentovať, prijal nás vo svojej kancelárii. Vargove peniaze vraj boli pre nemocnicu posledná záchrana.

„Do konkurzu nás nedá. Veď prečo by to robil?“ hovorí Sobotovič. Varga vraj dokonca súhlasil, že dlh mu môže nemocnica splatiť až vtedy, keď opäť začne vykazovať zisk a bude schopná vziať si ďalší úver, z ktorého vyplatí všetkých veriteľov. Kedy to však bude, nikto nevie. Napriek tohtoročnému vyrovnanému rozpočtu nemocnica pred sebou stále tlačí starý dvojmiliónový dlh.

Aj riaditeľ Sobotovič priznáva, že s takýmto bremenom bude ťažké presvedčiť nejakú banku, aby im dala úver. Prečo Varga okrem pôžičiek skúpil aj pohľadávky nemocnice a v prípade konkurzu by sa ako najväčší veriteľ mohol stať pánom situácie, už Sobotovič neodpovedá.

„Ja vám nič hovoriť nebudem, overte si to. Nie som tu na to, aby som rozprával, čo tu robí fyzická osoba Ivan Varga. Mne je úplne jedno, komu dlhujeme. On je filantrop a pomáha Hlohovcu, to by ste mali napísať!“ uviedol riaditeľ nemocnice.

Nemocnicu vlastní mesto Hlohovec a súkromná spoločnosť Klimati, ktorá je s poslancom Vargom personálne prepojená cez svojho konateľa Ivana Čuláka. Ten je zároveň predseda predstavenstva v spoločnosti G. V. Pharma, kde kedysi predsedal Ivan Varga.

Navyše podľa majetkového priznania tam stále pôsobí. Primátor Hlohovca Peter Dvoran verí, že za pôžičkami a skúpenými pohľadávkami Ivana Vargu netreba vidieť žiadne hrozby, iba vôľu pomôcť.

Keď tému preberali koncom minulého roka na mestskom zastupiteľstve, poslanec Oliver Pestún namietal, že Varga si tak zabezpečil, aby mu peniaze z nemocnice tiekli do vrecka aj ďalšie roky. Rokovanie opustil so slovami „chce sa mi vracať“.

Dobre utajený poslanec Varga

Nenápadný poslanec za Smer Ivan Varga sa prvýkrát zviditeľnil, keď sa v septembri počas odvolávania premiéra vehementne zmocnil papierovej makety Roberta Fica.

V následnej roztržke ju za každú cenu ťahal von z rokovacej sály. Podľa očitých svedkov to vyzeralo, akoby si vypil, a nasvedčovalo tomu aj následné video, na ktorom pred novinárskymi otázkami, že z neho cítiť alkohol, utiekol na toaletu. Zmohol sa iba na konštatovanie, že je pod vplyvom liekov. Inak je veľmi ťažké nájsť známky Vargovej poslaneckej práce.

Podľa stránky Národnej rady predkladal zatiaľ jediný zákon. O cestnej premávke. Inak nepredložil žiaden pozmeňujúci návrh alebo interpeláciu na ministra Ficovej vlády. Do debaty o prerokovávaných bodoch sa zapája minimálne. Podľa digitálneho archívu mal od začiatku volebného obdobia iba deväť vystúpení, aj to väčšinou formálnych ako spravodajca.

Na porovnanie, pri iných poslancoch sú to väčšinou desiatky až stovky záznamov - Jana Vaľová ich mala 239, Viera Tomanová 205, Juraj Miškov 136, Ľubomír Petrák 166.

VIDEO Plus 7 Dní