Mária Šofranko sa už medzi občanmi do 29. februára na verejnosti neukáže. Išli sme teda na východ zistiť, kto je vlastne dáma, ktorá si získala najlepšiu pozíciu na listine hnutia.

Na ceste do Spišskej Novej Vsi, kde Mária Šofranko žije, sme sa zastavili v obci Smižany. V žltej budove kultúrneho centra, ktorému šéfovala, sme našli vynovenú sálu a bývalého kolegu, ktorý bol trochu skúpy na slovo. „Prekvapilo ma, že išla do politiky,“ povedal o rozhodnutí svojej bývalej šéfky. Meno ani fotografiu si neželá zverejniť a hovorí, že tak, ako zažil s Máriou Šofranko za 2,5  roka spolupráce „to dobré“, boli aj chvíle, na ktoré by sa posťažoval. 

ŠŤASTNÁ S tmavými vlasmi a spokojná. V Harichovciach robila detské tábory. Tu sa tiež zoznámila s Matovičovcami.
ŠŤASTNÁ S tmavými vlasmi a spokojná. V Harichovciach robila detské tábory. Tu sa tiež zoznámila s Matovičovcami.
Zdroj: ARCHÍV M.Š.

Dobré aj zlé

 

O dobrom ani o zlom však nechce hovoriť. Nedá sa presvedčiť ani vtedy, keď mu hovoríme, že ľudia ju veľmi nepoznajú a jeho príhody by im možno pomohli utvoriť si názor. „Nech ju spoznajú. Verím, že každý môže zmeniť svoje správanie a tie negatívne skúsenosti, ktoré sme spolu mali - nechcem ich tu rozprávať, aby som nebol nespravodlivý -, možno ľutuje a možno sa mení. Verím, že jej morálny kódex bude o to vyšší, o akú zodpovednosť sa uchádza teraz,“uvažuje. Dodal však, že nápady mala dobré a vlastne nijako mu neublížila. Jednoducho si nerozumeli vo všetkom.

Jeho očakávania od nej a všeobecne od politikov? „Aby to nešlo dolu vodou. Aby sa zabrzdil aspoň úpadok, lebo neverím, že to pôjde hore,“opísal skromné nádeje. Voliť nebude ani Šofranko, ani nikoho iného. Je totiž jedným zo zarytých volebných „abstinentov“. „Viem, že je to výsada, ale vzhľadom na ponuku sa tejto výsady radšej vzdávam,“ komentuje. Mladý muž, tridsiatnik, sa venuje výtvarnému umeniu a s Matovičovou „obyčajnou ženou z východu“ pracoval napríklad na prípravách typickej dedinskej fašiangovej zabíjačky.

Kto je „Maťka“ Dugasová

„U nás na Spiši som známa, ľudia ma poznajú tam, kde som predtým pôsobila. Všetci ma však poznajú ako Maťu Dugasovú. Keďže som sa však nedávno rozviedla, vrátila som sa k svojmu dievčenskému priezvisku Šofranková. Navyše nedávno zomrel môj otec a z úcty k nemu som si nechala len Šofranko,“ uviedla o sebe v jednom z prvých rozhovorov. Neklamala, lebo „Maťka“ ju volajú viacerí.

Kolegovia zo školy na ňu spomínajú ako na šikovnú pani učiteľku, ktorá odslúžila nultý ročník aj prvý stupeň. Obetavo trávila čas v škole aj po vyučovaní, naštartovala projekt recyklácie odpadov, ktorého výtvory stále zdobia druhé poschodie budovy školy na Komenského ulici v Spišskej Novej Vsi. 

„ZAŤOV“ DRES V škole visia dresy hokejistov, ktorí tu študovali. Prvý patrí snúbencovi Šofrankovej dcéry
Adamovi Jánošíkovi.
„ZAŤOV“ DRES V škole visia dresy hokejistov, ktorí tu študovali. Prvý patrí snúbencovi Šofrankovej dcéry Adamovi Jánošíkovi.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

„Základka“patrí medzi priemerne veľké školy v meste a je to sídlisková škola, postavená medzi panelákmi. Na múroch chodby visia dresy hokejistov, na ktorých sú tu všetci hrdí. Bodák, Hudáček, Jánošík. Ten posledný dres kedysi nosil Adam Jánošík, hráč Litvínova, ktorý sa stane čoskoro zaťom Márie Šofranko.

Riaditeľ školy, kde chodí vyše 400 žiakov, Peter Kresťanko hovorí, že keď videl svoju bývalú zamestnankyňu v televízii po boku Igora Matoviča, bol trochu prekvapený. Nechce ju veľmi komentovať, lebo škola má zostať apolitická. „Organizačné schopnosti mala výborné, to sa jej nedá uprieť,“ vraví, keď sa z neho snažíme vydolovať aspoň jednu charakteristiku jednotky strany, ktorá má šancu vyhrať voľby.

Čo by mohla urobiť pre školstvo? Riaditeľ sa zasmeje a odpovedá, že toho, čo sa zanedbalo, je veľa, a aby to všetko vymenoval, mohol by s nami sedieť do večera. „V školstve je množstvo nezmyselných vecí. Zmien už bolo veľa a ja sám som ich zažil množstvo. Možno by bolo treba začať sa pozerať na školstvo s nadhľadom a nie cez oči politickej príslušnosti a hlavne by všetkých potešilo, keby bolo školstvo už konečne prioritou. Aj politici chodili do školy, niekto im to vzdelanie dal, bez neho by sa nedostali nikde, na to by nemali zabúdať,“ povedal.

Komunálne špinavosti

Slovo prekvapenie počujeme aj v Harichovciach. „Pre mňa to bolo absolútne prekvapenie. Odvtedy, ako je jednotka OĽaNO, sme sa nerozprávali. Naposledy som ju videl asi pred pol rokom,“ povedal Lubomír Belej. Zastupujúci starosta v obci, kde jednotka Obyčajných ľudí a nezávislých osobností organizovala cirkevné tábory a zájazdy a kde sa vlastne s Igorom Matovičom zoznámila, vraví, že má o ňu trochu strach.

„Poznám pani Šofranko, je to jedna nádherná žena, ale podľa mňa dosť jemná. Keď vidím, aké špinavosti sa robia tu na komunálnej úrovni, tak sa bojím toho, čo ju čaká,“ povedal Belej. Nemala skôr začať na obecnej úrovni, ako sa hneď vrhnúť na veľkú politiku? „Odporúčať jej niečo? To nie, ona asi vie, čo robí,“ odvetil.

Lubomír Belej je člen strany Smer. Politická príslušnosť však v tejto 750-ročnej dedine, kde žije okolo dvetisíc ľudí, neprebíja ľudské vzťahy. S úsmevom a rád vraví, že Šofranko si ako človeka veľmi váži. Bude ju aj voliť? „Asi budem voliť Smer,“ smeje sa. „Škoda, že nie je na kandidátke tak, ako to býva na komunálnej úrovni, kde je jednotná kandidačná listina a volič si môže vybrať kandidátov z rôznych politických strán, lebo ju by som volil určite,“ dodal. Dedinu čakajú aj voľby o miesto starostu, v apríli.

VOLIL BY JU Zastupujúci starosta Lubomír Belej hovorí, že Maťku by volil. Keby nebol členom Smeru.
VOLIL BY JU Zastupujúci starosta Lubomír Belej hovorí, že Maťku by volil. Keby nebol členom Smeru.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Smerák je z Matovičovho esa celý paf

Asi za desať rokov, počas ktorých s Máriou Šofranko spolupracoval, si Lubomír Belej nespomína na vážnejšie problémy so zdravím. „Tuším, že bola operovaná, mala problémy s chrbticou. Teraz je však babičkou, trochu sa ponamáhala. Mítingy sú tiež náročné pre človeka, možno sa jej to vrátilo. Ale vravím, nie som jej osobný lekár,“ zamyslel sa.

Má Šofranko kompetencie političky? To zastupujúci starosta nevie posúdiť. Má od nej nejaké očakávania, keby sa dostala do parlamentu? Dúfa, že „jej pozitívna energia a aura obrúsia napätie v politike aj v spoločnosti“. Belej spomína, že z regiónu Spiša pochádza viac politikov. „Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda z SDKÚ či ministri Gustáv Krajči a Vojtech Tkáč z HZDS, ale je ich vraj čím ďalej, tým menej. Pri takej silnej zostave sa mohlo urobiť pre tento región viac.“