„Smer je stále jedna veľká partia,“ povedal predseda strany Robert Fico pred mesiacom na tlačovke k 11 odídencom zo Smeru na čele s Petrom Pellegrinim. Vtedy ich nazýval zradcami, dnes majú jeho slová o „jednej veľkej partii“ posunutý význam, keďže sú zo vtedajších zradcov teraz spojenci. Hoci ani Fico, ani Pellegrini, to nepriznajú.

Pochopili ste môj odkaz

„Národ má vždy rád zradu, ale nenávidí zradcov. Myslím si, že v tomto ste jasne pochopili môj odkaz týmto ľuďom,“ povedal Fico pred mesiacom, keď 11 Smerákov prezlieklo stranícke tričko a teraz nosia na hrudi logo Hlas – sociálna demokracia s programom „zodpovednej zmeny“. K čomu Fico len toľko dodal, že Peter Pellegrini, ktorý stojí na čele Hlasu „pár mesiacov po voľbách ukázal, ako urobiť zo zodpovednej zmeny zodpovednú zradu“. Nehovoriac o tom, že to, čo urobili odídenci bolo podľa Fica „absolútne neslušné voči strane Smer a voličom“.

„Čo je to za zmenu, keď popri mne takmer 21 rokov stáli a profitovali z funkcií, ktoré mnohí z nich dostávali zadarmo,“ pýtal sa vtedy Fico. Podľa neho mali títo ľudia strane poďakovať, nie zahodiť šancu. „Je to totálne rozbitie ľavice na Slovenku,“ hromžil Fico pred mesiacom. Dnes, zdá sa, ale s odídencami našli v Smere spoločnú reč.

Nehrajú žiadne hry

Poslanci Smeru-SD a nezaradení sa totiž spojili, aby podali návrh na odvolanie predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO). Vraj, ale podľa Fica nejde o žiadne hry, veď Smer-SD podporuje všetky návrhy, ktorá majú zmysel, a teda aj od odídencov a naopak. Tu netreba žiadne špeciálne dohody. Akú intelektuálnu výbavu potrebujete na to, aby ste sa dohodli na odvolávaní Matoviča, to naozaj neviem, jednoducho sme dali dohromady podpisy, boli dva telefonáty, dohodli sme sa, že návrh bude predkladať Juraj Blanár za Smer-SD,“ vysvetlil Fico akoby o nič nešlo. Pellegriniho meno ani raz nespomenul.

Anketa
Prekvapuje ťa spolupráca Smeru s odídencami z vlastných radov?

Následne mal Blanár tlačovku k podaniu návrhu na odvolávanie Matoviča, na ktorej bol s ním nezaradený poslanec Richard Raši, odídenec do Pellegriniho Hlasu.

Ako dôvody odvolania Matoviča uviedli podozrenia z plagiátorstva pri jeho diplomovej práci, nezvládnutie koronakrízy a tiež jeho nekompetentnosť, ktorá sa mala prejaviť na samite v Bruseli. Predseda parlamentu má zvolať schôdzu k odvolávaniu do siedmich dní.

FOTO Fica a jeho odídencov v GALÉRII

Prečítajte si tiež: