Tip na článok
Stanislav Kubánek vyrazil posledný rokovací deň do parlamentu na čiernom mercedese.

Smerák Kubánek si užíva dve funkcie i Mercedes manželkinej firmy

Poslanec za Smer Stanislav Kubánek sa vozí na Mercedese, ktorý patrí firme jeho ženy. Minister Kažimír za to iných podnikateľov tvrdo kritizuje.

Galéria k článku (6 fotografií )
Poslanec: Stanislav Kubánek takto vyrazil posledný rokovací deň do parlamentu.
Novostavba v Ružinove: Byt tu nevlastní Kubánek, ale jeho svokra, ktorá sa k tomu nechcela vyjadriť.
Pre poslancov: Ubytovanie na Kohútovej pridelil parlament aj Kubánkovi. Radšej však využíva svokrin byt.

Smerácky poslanec Stanislav Kubánek je vo verejnosti takmer neznámy. Hoci v parlamente sedí už tretie volebné obdobie, veľmi ho nepočuť. V počte vystúpení sa umiestňuje v poslednej tridsiatke našich volených zástupcov. Aj keď v pléne veľa nerozpráva, v reálnom živote sa zrejme vie obracať.

V Bratislave žije v byte v novostavbe v Ružinove. Podľa miestnych tam býva aj s manželkou, jej matka je oficiálnou majiteľkou tohto bytu. Napriek tomu, že Kubánek býva v Bratislave, berie príplatok 250 eur mesačne ako mimobratislavský poslanec.

Ružinovský byt, oficiálne písaný na jeho svokru, nie je podľa katastra zaťažený hypotékou.

Štát platí zbytočne

Kubánek však má okrem toho k dispozícii, podobne ako ďalší poslanci, služobný byt na Kohútovej ulici. Potvrdila nám to priamo Národná rada, ktorá byty poslancom prenajíma. Obvykle sú v jednom byte dvaja zákonodarcovia. Kubánkov spolubývajúci mal byť košický primátor Richard Raši. „Pôvodne som tam bol prihlásený, ale teraz bývam u rodiny v inej časti mesta,“ vysvetlil Raši.

Za byt pritom parlament platí 418,24 eura mesačne. Na prvý pohľad sa zdá, že zbytočne. No podľa našich informácií v dome určenom pre poslancov vídavať Kubánkovu dcéru. Či tam náhodou nebýva ona, sme sa spýtali aj pána poslanca. Na otázky však neodpovedal.

„Na byt má nebratislavský poslanec právo, ale ak ho nepotrebuje, mal by ho vrátiť a určite by ho nemal využívať pre svoju rodinu,“ myslí si Gabriel Šipoš z Transparency International. Rovnaký názor má aj Zuzana Wienk z Aliancie Fair play.

„Nech je to akokoľvek, poslancom by malo záležať na peniazoch daňových poplatníkov a mali by robiť všetko pre to, aby nimi neplytvali. Ak poslanec byt reálne nevyužíva, nie je v poriadku, že necháva parlament zaň platiť,“ myslí si Wienk.

Svokra mlčí

Byt v ružinovskej novostavbe patrí podľa katastra svokre Stanislava Kubánka. Našli sme ju v Prešove, odkiaľ je aj Kubánek. Keď sme sa jej spýtali na jej bratislavský byt, okamžite nás poslala preč.

Kubánek v bratislavskej novostavbe evidentne býva. Napríklad minulý štvrtok večer prišiel domov aj s manželkou po ôsmej hodine večer. A ráno zasa vyrážal do parlamentu tesne pred deviatou, hoci rokovanie sa v ten deň začínalo o 8.30. Asi sa chystal až na „povinné“ hlasovanie o jedenástej hodine.

Socialisti môžu?

Zaujímavé je aj auto, na ktorom Kubánek išiel do parlamentu. Nablýskaný čierny Mercedes triedy E má bratislavské evidenčné číslo. Kubánek má však trvalý pobyt v Prešove, a tak auto s najväčšou pravdepodobnosťou nevlastní. Napokon, toto auto, ktorého cena sa podľa výbavy šplhá až k 74-tisíc eurám, Kubánek v majetkovom priznaní za minulý rok nespomína.

Podľa tvrdenia jedného z poslaneckých kolegov, ktorý si neželá byť menovaný, vozidlo patrí firme jeho manželky. Na základe čoho a za akých podmienok ho používa pán poslanec, nevedno.

Možno by to mohol vysvetliť Kubánkov stranícky kolega minister financií Peter Kažimír. Ten totiž nedávno navrhol, aby si firmy mohli odpisovať autá z daní len do sumy 48-tisíc eur. Zdôvodňoval to tým, že podnikatelia dávajú firemné Ferrari manželkám a odpisujú ich z daní, ktoré potom neplatia štátu. Smeráckeho poslanca jazdiaceho na aute patriacom firme jeho manželky sa však táto kritika zrejme netýka.

Hrá sa na pštrosa

„Každopádne by mal vysvetliť, odkiaľ auto má a kto uhrádza náklady,“ dodáva Wienk z Aliancie Fair play. Kubánek však na naše otázky nereagoval. Snažili sme sa s ním spojiť v priebehu siedmich dní na štyroch mobilných číslach, na úrade Prešovského samosprávneho kraja, kde je riaditeľom, aj e-mailom, ktorý mu jeho asistentka, podľa jej slov, ešte raz preposlala. Bez reakcie.

Aj podľa príkladov z minulosti dobre platený verejný funkcionár Smeru takto „komunikuje“ s voličmi, ktorí sa mu na jeho pôžitky skladajú zo svojich žobráckych platov.

Dve funkcie

Kubánek nie je len poslancom Národnej rady. Zároveň je aj riaditeľ úradu Prešovského samosprávneho kraja. V čistom zarába 1 158 eur, čo je drobné prilepšenie k triapoltisícovému platu poslanca. Ako to všetko stíha, je otázne.

Jeho kolega, riaditeľ úradu Banskobystrického kraja Martin Beluský, ktorý pracuje pre Mariana Kotlebu, uviedol: „Ja mám toľko práce, že by som si ďalšie zamestnanie určite nehľadal.“ Podobne sa na to pozerá aj Zuzana Wienk. „Nemyslím si, že sa dá plnohodnotne skĺbiť taká dôležitá manažérska funkcia s poslaneckými povinnosťami.

Poslanec Kubánek má mizivý počet návrhov zákonov, položených otázok, počet jeho ospravedlneniek z rokovania prevyšuje záznam z jeho aktivít,“ hovorí Wienk.

Plagiátor?

Poslanec Kubánek sa na stránky novín dostal naposledy v roku 2009. Podľa denníka Sme vo svojej bakalárskej práci skopíroval celé odstavce z knihy Manažment od Mikuláša Sedláka bez toho, aby ich citoval. Plagiátorstvo pritom školy netolerujú.

Čerstvý Bc. Kubánek ani vtedy na otázky neodpovedal. Neskôr od médií žiadal, aby mu dali pokoj. Teraz podľa stránky Národnej rady už má aj inžiniersky titul. Ešte jedno volebné obdobie a možno bude aj profesorom.

VIDEO Plus 7 Dní