Tip na článok
Ernest Bognár: Niekdajšieho strážcu zákona v minulosti odsúdili na šesť rokov väzenia za to, že v decembri 1998 desať dní väznil v bratislavskom prenajatom byte zneužitého chlapca.

Smiešne tresty za sexuálne zneužívanie detí vás šokujú

Verdikty súdov za sexuálne delikty sú neuveriteľne benevolentné. Jednému mužovi dali za zneužitie chlapcov podmienku, druhému znížili trest!

Galéria k článku (5 fotografií )
Ernest Bognár: Trojicu chlapcov omámil rohypnolom, vyzliekol, spútal a potom ich fotil a nakrúcal.
Milan Maxian, bývalý učiteľ a spoluautor viacerých kníh o matematike, v minulosti učil aj na gymnáziu v centre Bratislavy.
Justičný palác: Oba šokujúce verdikty padli v tejto budove.

Jeden mesiac a hneď dva šokujúce verdikty odzneli na bratislavských súdoch. Oba sa týkajú sexuálnych deliktov a v oboch prípadoch bolo zneužitých viacero detí. Rozhodnutia, ktoré vyriekli senáty platené z peňazí daňových poplatníkov, pritom nešokovali svojou prísnosťou, ale, naopak, páchatelia sexuálnych trestných činov na deťoch odišli s povážlivo nízkymi trestmi.

Učiteľ matematiky

Prvý prípad, ktorý pobúril verejnosť a v rodičoch môže vyvolávať dojem, že štát deti dostatočne nechráni, sa týka matematického génia Milana Maxiana. O prípade zneužívania dospievajúcich chlapcov niekdajším učiteľom a spoluautorom viacerých matematických kníh sa verejnosť dozvedela v januári 2012.

„Vyšetrovanie preukázalo, že obvinený od roku 2003 do roku 2011 postupne jednotlivo viackrát sexuálne zneužil štyroch, v tom čase maloletých chlapcov,“ informovala vtedy policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.

V minulosti rešpektovaný učiteľ matematiky, ktorý mal v čase obvinenia zo sexuálneho zneužívania a sexuálneho ohrozovania mravnosti sedemdesiatdva rokov, putoval po zadržaní napriek vysokému veku do väzby. Sudca sa totiž obával, že môže v páchaní trestnej činnosti, v sexuálnom vyčíňaní, pokračovať.

Bývalý pedagóg, ktorého žiaci volali Maxo, sa s deťmi zoznamoval v nákupných centrách v Bratislave. Orientoval sa najmä na mladých chlapcov zo sociálne slabších rodín. Policajtom sa podarilo nájsť štyri jeho obete, všetci chlapci pochádzali z Bratislavy. Ich opis udalostí, ktoré sa vraj odohrali v byte Milana Maxiana, vyrážajú dych.

„Z nákupného centra ma odviezol k nemu domov. Ľahli sme si na rozložený gauč, začal ma hladkať po celom tele aj medzi nohami a chcel, aby som ho aj ja masíroval,“ opísal mužom zákona jeden z chlapcov.

Vo výpovediach školopovinných detí možno nájsť aj nasledujúce vety: „Vyzliekol sa a potom som mu masíroval holý chrbát, najskôr rukami a potom masážnym strojčekom. Potom si dal dolu aj trenky, pustil mi porno a poprosil ma, aby som ho rukou ukojil. Keď sa to skončilo, dal mi tristo korún. Mal som vtedy asi dvanásť alebo trinásť rokov.“

V byte spoluautora cvičebníc matematiky, ktorý bol podľa niekdajších žiakov na hodinách priateľský a zábavný, sa údajne vystriedalo viacero detí. Nikdy tam však podľa susedov nevideli žiadne dievčatá. „Deti vraj doučoval. Chcel doučovať aj syna, ale nedala som mu ho. Počula som totiž, že ho pre sexuálne zneužívanie už v minulosti zadržali policajti,“ prezradila nám jedna zo susediek.

Namiesto dvanástich rokov tri

Milanovi Maxianovi hrozilo za sexuálne zneužívanie a ohrozovanie mravnosti dvanásťročné väzenie. Ako to však na Slovensku chodí, dnes je všetko inak. Začiatkom októbra si niekdajší matematikár, ktorý bol už za podobné trestné činy v minulosti dvakrát trestaný, vypočul verdikt. Za zneužitie štyroch chlapcov dostal trojročný trest s podmienečným odkladom.

Zo súdu tak mohol odísť spokojný, takmer s výrazom ctihodného občana. Paradoxné je, že Maxian v minulosti učil v škole, ktorú navštevovali aj dvaja ministri vnútra.

„Áno, tohto človeka som poznal, stretával som ho na chodbe, ale mňa priamo neučil,“ povedal krátko po zadržaní Milana Maxiana exminister vnútra Vladimír Palko. Ďalším absolventom bratislavského Gymnázia na Grösslingovej ulici, kde svojrázny pedagóg učil, bol bývalý minister vnútra Daniel Lipšic.

Bývalý policajt

Verdikt v prípade matematika Milana Maxiana však nepochopiteľné rozhodovanie niektorých bratislavských sudcov a sudkýň nekončí. Ďalšie rozhodnutie o znížení trestu pre páchateľa sexuálneho trestného činu spáchaného na deťoch sa týka jedného z najväčších sexuálnych škandálov Slovenska za posledné roky.

Hlavnou postavou smutného príbehu je bývalý policajt Ernest Bognár. Niekdajšieho strážcu zákona v minulosti odsúdili na šesť rokov väzenia za to, že v decembri 1998 desať dní väznil v bratislavskom prenajatom byte zneužitého chlapca. Spútal mu nohy a ruky a znásilnil ho. Pri odchode z bytu chlapca pripútal k radiátoru.

Prípad sa prevalil po tom, ako sa chlapcovi podarilo z bytu na trinástom poschodí utiecť po bleskozvode. Bognár si trest odsedel a po jeho odpykaní sa dostal na slobodu. Súd mu po prepustení nariadil ambulantnú liečbu u uznávaného psychiatra Petra Hunčíka. Bognár sa u Hunčíka liečil od mája 2008 do novembra 2009.

Ani to však nepomohlo. Niekdajšiemu policajtovi sa dokonca podarilo oklamať aj odborníka. Polícia totiž zistila, že Bognár už v čase návštev u známeho psychiatra zneužil ďalšieho chlapca. „Je to strašné, som šokovaný, neviem, čo by som spravil inak,“ reagoval v minulosti Hunčík.

Psychiatrovo meno pritom figurovalo aj pod posudkom pre dunajskostredský súd, v ktorom v novembri 2009 napísal, že „Ernest Bognár nejaví žiadne znaky deviácie a ďalšie liečenie už nie je potrebné“.

Hrôzostrašná spoveď

Bognárove zverstvá sa prevalili v júli 2010 a pri ich vyšetrovaní mali čo robiť aj ostrieľaní policajti. Na prípad upozornila matka štrnásťročného chlapca, ktorý odišiel s Bognárom na služobnú cestu ako brigádnik počas leta. V jeden júlový večer zalarmovala políciu, dôvodom bol synov telefonát. Expolicajta zadržali po rozsiahlej pátracej akcii v stane neďaleko Senca.

Spolu s ním tam ležal aj omámený chlapec. Bognár si chlapca fotil a nakrúcal na video. Keď policajti prezreli záznamy na kamere a fotoaparáte, zostali v šoku. V Bognárovom archíve našli ďalšie detské obete. Ich počet presahoval číslo desať. Postupom času sa strážcom zákona podarilo vypátrať ďalších dvoch chlapcov, ktorých Bognár nasnímal. Identitu ostatných sa dodnes nepodarilo zistiť.

Krátko po prevalení škandálu sa nám podarilo stretnúť s jedným zo zneužitých chlapcov. Jeho slová vykresľujú hrôzostrašné chvíle, ktoré musel s Bognárom prežiť.

„Dal mi vypiť fernet a zrazu sa mi začala motať hlava. Pri pohľade na fotky som si spomenul, ako som bol nahý v stane, na rukách aj na nohách som mal kovové putá a bol som omotaný červeným remeňom. On sa ma dotýkal, nakrúcal zo všetkých strán, fotil a dával pritom do rôznych polôh.“

Desivé spomienky sa chlapcovi vybavili až po tom, čo mu strážcovia zákona ukázali zábery z Bognárovho fotoaparátu. Podobné zverstvá spáchal Bognár aj na ďalších chlapcoch. Deti boli omámené rohypnolom a na hrozivé chvíle si spomínali len čiastočne alebo vôbec.

Nižší trest

Za tri obete, ktoré sa Bognárovi podarilo preukázať, dostal od Okresného súdu v Pezinku pätnásťročný trest. Proti verdiktu však podal sťažnosť a prípad smeroval na odvolací Krajský súd v Bratislave, ktorý zasadol minulý týždeň. Obhajkyňa bývalého policajta predniesla pred súdom „srdcervúci“ preslov o tom, aký je pätnásťročný trest za zneužitie troch chlapcov pre Bognára neľudský.

Jej slová zrejme zapôsobili na senát bratislavského súdu. „Zhodnotili sme osobu obžalovaného aj tie skutky, ktoré boli spáchané. Rozhodli sme sa pre úhrnný trest v trvaní desať rokov,“ vyslovila predsedníčka senátu svoj verdikt.

Nezabudla dodať, že Bognárove veci, putá, reťaz, remene a špagát prepadnú štátu. Bognár po vynesení rozsudku neskrýval spokojnosť. O podmienečné prepustenie na slobodu môže totiž požiadať už o necelé tri roky. Záhadou zostáva, prečo sú naše súdy také veľkorysé k mužom, ktorí siahli na deti a ukájali si na nich svoje sexuálne chúťky.

VIDEO Plus 7 Dní