Len minulý týždeň zverejnili belgické médiá informácie o tom, že tamojšia prokuratúra neplánuje nikoho za smrť Slováka Jozefa Chovanca stíhať. Príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci vraj za úmrtie slovenského podnikateľa nenesú zodpovednosť.

Preto požiadal Generálny prokurátor Maroš Žilinka belgickú generálnu prokuratúru pri odvolacom súde v Mons o oznámenie akýchkoľvek skutočností, týkajúcich sa aktuálneho stavu konania v súvislosti s vyšetrovaním úmrtia slovenského občana.
"Rezortnú kolegyňu som zároveň požiadal o zaslanie konečného rozhodnutia vo veci, ak bola vec na území Belgického kráľovstva medzičasom skončená," napísal Žilinka na sociálnej sieti.

Už roky vyšetrujú

Slovenský občan Jozef Chovanec zomrel v nemocnici 28. februára 2018. Stalo sa tak tri dni potom, čo ho zadržala letisková polícia na letisku Charleroi. Podľa svedkov sa údajne správal agresívne k posádke a voči privolaným policajtom. Chovanca zavreli do cely, odkiaľ ho previezli do nemocnice.

Až dva roky po jeho úmrtí sa do médií dostali šokujúce videá z cely. Chovanec si na nich búchal hlavu o dvere a masívne krvácal. Policajti sa ho snažili "upokojiť" tak, že ho priľahli a prikľakli na posteli. Tvár mal zakrytú dekou. Medzitým sa policajti dobre zabávali a smiali. Jedna príslušníčka dokonca predviedla neonacistickú verziu hajlovania. Napriek surovému zaobchádzaniu usúdili belgickí súdni znalci, že príčinou Chovancovej smrti mal byť edém na mozgu spôsobený silnými nárazmi hlavou. Zastavenie srdca však vraj mala vyvolať injekcia na upokojenie, ktorú mu podali zdravotníci privolaní do cely.