Gigantické tokajské vinárstvo Chateau Grand Bari lieta v problémoch. Pri budovaní novej pivnice v ich areáli totiž v utorok ráno zemina zavalila muža. Kým sa k chlapovi dostali, bol v bezvedomí a na mieste ho museli oživovať. Našiel ho kolega, ktorý ho spod zavalenej zeminy spolu s hasičmi aj vytiahol. Všetkým bolo jasné, že ide o kritickú situáciu a nevládneho muža začali sami oživovať. Nakoniec sa ho podarilo prebrať k životu a zastabilizovať privolaným záchanárom.  Vrtuľníkom ho previezli do nemocnice. Tam po niekoľkých hodinách zraneniam podľahol.

Stabilné podložie?

"Pri prácach na nových, verejnosti nesprístupnených pivničných priestorov, ktoré realizovala externá firma pod dohľadom banského dozoru na základe objednávky došlo k nehode. Zranený bol jeden pracovník. Ten bol prevezený do nemocnice vrtuľníkom. Situáciu vyšetrujú kompetentné orgány,"skonštatoval za Chateau Grand Bari Peter Drotár.

Pracovník mal v spomínanej spoločnosti vo vyhĺbenej komore steny vrch novo budovanej pivnice obkladať tufou. Malo to byť nielen kvôli vizuálnej stránke, ale aj kvôli spevneniu stien pivnice. Okamžite sa totiž rozprúdila diskusia o tom, že podložie, v ktorom sa mala realizovať pivnica nemusí byť stabilné a vhodné na takýto účel. No tento fakt vedenie spoločnosti odmieta. Celý prípad preveruje špeciálny vyšetrovací tím a miesto si prišli prehliadnuť i pracovníci banského úradu, ktorí vydávajú povolenie na takýto druh kopania.

Víno bez vinárstva

Toto košické vinárstvo začalo písať svoju tokajskú históriu len pred pár rokmi. Prvýkrát sa viac zvýraznilo, keď pred dvoma rokmi mestu Košice prenajalo hektár tokajských viníc a z tejto vinnej révy robilo pre metropolu východu 1000 fliaš vína Furmint pod názvom Cassavita. A to ešte v čase, keď ich pompézne vinárstvo na slovenskom Tokaji nestálo.

Za krátku dobu a za podpory vlády a eurofondov vybudovala spoločnosť gigantické a jedinečné vinárstvo v slovenskom regióne Tokaja. Z akčného plánu rozvoja okresu Trebišov žiadala napríklad spoločnosť ešte vlani 1,6 milióna eur na vytvorenie konferenčných priestorov. A podľa zverejnených dokumentov ich žiadosť bola aj úspešne schválená.