2023, výbuch, baňa Nováky: 9 zranených

Leteckí záchranári ošetrujú zraneného baníka na parkovisku pred baňou v Novákoch v stredu 26. apríla 2023.
Zdroj: TASR

V nemocnici je aj muž, ktorý mal viac šťastia pri banskej tragédii pred rokmi

Minulotýždňová katastrofa v bani Nováky, keď na jednej zo stien vybuchol metán, má za následok 9 zranených ľudí so silnými, aj slabšími popáleninami, ktorých vrtuľníkmi previezli do nemocníc po celom Slovensku. V umelom spánku by mal byť aktuálne už len jeden zo zranených, stav viacerých je ale stále veľmi vážny. “Je uvalené prísne embargo, nikto nič nepovie,” dozvedeli sme sa od zdroja z bane. Medzi zranenými je aj muž, ktorý prežil predošlú tragédiu v nováckej bani pred šestnástimi rokmi. “Snáď bude v poriadku a už nikdy sa tam, preboha, nevráti,” okomentoval jeho situáciu kamarát. 

2006, prieval, baňa Nováky: 4 mŕtvi

Čierna vlajka visela v novembri 2006 po tragédii v bani Nováky.
Zdroj: Kukučka Martin

Manželka exbaníka: Môj muž prežil, ale traumu má dodnes

V roku 2006 otriasla Novákmi veľká tragédia. Silný prieval si vyžiadal v bani štyri ľudské životy. Celkovo bolo na mieste jedenásť baníkov, siedmim sa podarilo uniknúť, ale zvyšní pod závalom zomreli. Pred súdom skončili štyria riadiaci pracovníci, ktorí napriek tomu, že registrovali už niekoľko dní pred katastrofou prítoky vody na predmetný úsek, nevyhodnotili ich ako príznaky prievalu a nijako to neriešili, čo bola ich povinnosť.

Na povrchu nad baňou Nováky sa vytvoril 17. novembra 2006 kráter o priemere 11 metrov. Štyria nezvestní baníci, ktorých zavalilo v Nováckych baniach, boli vtedy stále nezvestní.
Zdroj: archív NMH

Ani život tých, čo tragédiu prežili, však nebol bez poznačenia. “Môj manžel je jedným z tých, čo sa im podarilo dostať von,” povedala pre PLUS 7 DNÍ žena, ktorú sme stretli pred baňou po aktuálnom nešťastí. Psychickú traumu z prievalu prekonával jej manžel roky. Až asi po troch rokoch návštev psychiatra jej dokázal opísať ako sa vlastne dostal von a čo ho ťaží.  “Zrazu mi povedal: ´ja som preskočil mŕtveho Vlada Ondrejku´,” opisuje nám ako dlho trvalo, kým sa manžel rozhovoril. Následky má vlastne dodnes. “Viete čo to pre neho bolo, keď tu teraz krúžili záchranárske vrtuľníky? A cez telefón sa dozvedel, že medzi zranenými je aj Jaro, ktorý vtedy prežil tragédiu s ním? Videla som ako sa trasie,” hovorí manželka bývalého baníka, ktorá je sama zamestnaná v nováckej bani. 

2007: výbuch, Vojenský opravárenský sklad: 8 mŕtvych

Obete tragických explózií vo VOP Nováky v marci 2007.
Zdroj: MARTIN KUKUČKA
Obete tragických explózií vo VOP Nováky v marci 2007.
Zdroj: MARTIN KUKUČKA

Smrť zastihla aj exbaníka, ktorý jej ušiel z lopaty pri prievale

Najväčší počet mŕtvych si vyžiadala tragédia vo Vojenskom opravárenskom podniku v Novákoch, došlo k nej len pár mesiacov po nešťastí v bani, presne 2. marca 2007. V delaboračnej miestnosti muničného skladu, kde sa likviduje munícia, došlo k výbuchu. 
Ľudí rozmetalo na kúsky, identifikovali ich podľa nájdených častí tiel a DNA. Medzi obeťami bol aj muž, ktorý prežil prieval v bani, zmenil prácu a smrť ho zastihla o pár mesiacov neskôr tu… Súd so zodpovednými za tragédiu stále prebieha. “Je to ubíjajúce,” okomentoval situáciu po rokoch Jozef Kováč, ktorému v Novákoch zomrela manželka. “Ono sa hovorí, že čas lieči, ale to vôbec nie je pravda. V skutočnosti sa to psychicky zhoršuje,” okomentoval posledných 16 rokov od tragédie pre PLUS 7 DNÍ. Manželkám baníkov z Novákov však odkazuje, že ak človeku niečo pomôže, aby úplne nepodľahol stresu, je to fyzická aktivita. “Len fyzickou námahou dostanete zo seba tie stresy,” vyhlásil Jozef Kováč. 

pohľad na VOP Nováky po explózii
Zdroj: Archív

Viac fotiek nájdeš v Galérii