Tichý zabijak, aj takú prezývku má oxid uhoľnatý (CO). Ten sa totiž uvoľňuje pri nedokonalom spaľovaní. Je mimoriadne jedovatý, viaže sa tristokrát silnejšie na hemoglobín než kyslík a neľútostne a v tichosti zabíja. Je totiž bez chuti a zápachu. A mnoho ľudí mu po krátkom čase podľahne. Tí, ktorí prežijú prvotný nápor, však vyhraté nemajú. Jeho odstránenie z krvi trvá niekoľko hodín až dní. Na CO sú najcitlivejšie tehotné ženy a ich plody, malé deti, kardiaci a dôchodcovia. Tí, ktorí takéto priotrávenie prežili, majú vo väčšine prípadov trvalé neurologické následky, poruchy pamäti, zmeny osobnosti.

Štatistiky jasne hovoria o tom, že na následky vdýchnutia oxidu uhoľnatého na Slovensku zomrie 125 až 150 ľudí ročne. Jednou z jeho posledných obetí je 1,5-ročný Jurko z Michaloviec. Bol v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Už mu, žiaľ, nedokázali pomôcť ani lekári. V utorok sa s ním najbližší rozlúčili na cintoríne v Michalovciach.

Nešťastná streda

Tehotná 25-ročná Anna z Michaloviec bola minulý týždeň v Pinkovciach u svojho priateľa, s ktorým plánuje svoju budúcnosť. Mala so sebou aj maličkého synčeka. V osudnú stredu bola s chlapčiatkom doma sama. Išla sa osprchovať, chlapca vzala so sebou do kúpeľne. Keď sa sprchovala počula, ako chlapec začal plakať. Vypla sprchu a náhlila sa k nemu. Mladá žena omdlela. Po čase sa prebrala. Bolo jej zle. Okamžite jej došlo, že sa so synčekom priotrávili a zalarmovala tiesňovú linku 112. Chcela totiž zachrániť nielen seba, ale aj synčeka. Volala aj svojmu priateľovi, ktorý bol v tom čase v robote pár kilometrov odtiaľ.

K domu ako prvý dorazil Annin priateľ Ján a s chlapčekom na rukách už vonku čakal záchranku. Pootváral dom, aby sa smrteľný plyn viac nekoncentroval. „Chlapčiatko bolo ešte živé, plakalo. Bolo ho počuť ešte aj zo sanitky. Po­dľa všetkého utrpelo šok a chýbala mu mama,“ dozvedáme sa od miestnych obyvateľov Pinkoviec. Ján vraj ratoval oboch. Nielen malého Jurka, ale aj svoju milú. „Bola veľmi slabá. Je to drobné milé blonďavé žieňa. Bolo vidno, že je jej zle. Napokon Annu odviezla druhá privolaná sanitka,“dodávajú dedinčania. „Na miesto sme bezodkladne vyslali záchranárov, ktorí ošetrili mladú ženu a transportovali ju do Nemocnice s poliklinikou Michalovce, spolu s ňou aj maloleté dieťa. Zasahovali dve posádky rýchlej lekárskej pomoci a na zásahu sa podieľala tiež polícia a hasiči,“spresnila Alena Krčová, hovorkyňa operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Tragédia poznačila celú dedinu. „Smrť dieťaťa zasiahne každého. Je to veľká tragédia,“hovorí starosta Pinkoviec Ján Kočiš. Podľa neho v mnohých domoch nielen u nich v obci, ale aj v okolí, majú ľudia montované plynové ohrievače vody.

Zavádzajúce príznaky
Zavádzajúce príznaky
Zdroj: Plus 7 dní

Primnoho mŕtvych

Nie je to jediný prípad, keď oxid uhoľnatý na Zemplíne zabíjal. Tesne pred Vianocami pred troma rokmi našli mŕtveho muža v prenajatom byte v Michalovciach. Príbuzní si totiž začali oňho robiť starosti, pretože neprišiel v ten deň na dohodnuté stretnutia a nebral ani mobil. Keď hasiči vylomili vstupné dvere do bytu, bolo všetkým jasné, čo sa stalo. Mužovi už nebolo pomoci. Jeho bezvládne telo našli ležať na zemi. Žiaľ, už nejavil žiadne známky života. Podľa všetkého, keď sa deň predtým vrátil do bytu, pridal si na kúrení. Byt bol vykurovaný plynovými vyhrievačmi. Bytom sa začal šíriť smrtiaci oxid uhoľnatý. Tento plyn je totiž bez chuti a zápachu. A tak zabíja potichu a bez varovných príznakov, že sa v priestore šíri.

„Ďalší prípad sa stal vo Vojnatine. Tam sa muž išiel sprchovať, odpadol a už sa neprebral. Takisto tam unikal oxid uhoľnatý. Bohužiaľ, v priebehu roka evidujeme priemerne dva prípady, pred pár rokmi to boli aj 3-4 prípady. Problém je v tom, že ľudia si síce plynové ohrievače nakúpia, no už veľmi nedbajú na revíziu. Keďže to pre domácnosti nevyplýva zo zákona, tak to jednoducho nerobia a také plynové telesá unikajú pravidelnej revízii a kontrole,“ spresňuje zisťovateľ príčin Hasičského a záchranného zboru Michalovce Marián Kováč. Problémom podľa neho je aj fakt, že tieto plynové spotrebiče sa nachádzajú v miestnostiach, ktoré nie sú dostatočne vetrané.

Podľa neho sa každý spolieha na to, že jemu sa niečo také predsa nemôže stať. „Oxid uhoľnatý vzniká pri nedokonalom spaľovaní organických látok - keď je teplota spaľovania príliš nízka alebo nie je v miestnosti dostatok kyslíka na dokonalé spaľovanie. Žiaľ, ľudskými zmyslami nie je detegovateľný. Pre človeka je veľmi toxický. Smrtiaci je každý nádych. Čím dlhšia inhalácia, tým istejšia smrť. Bohužiaľ,“apeluje na ľudí Marián Kováč, aby nepodceňovali kontrolu svojich plynových spotrebičov aspoň raz do roka. „Následky sú väčšinou tragické a nejde ich zvrátiť. Revízia či kontrola kotla sú predsa len lacnejšie ako cena života,“ dodáva Marián Kováč.

Smrtiace CO

Najväčšia tragédia, kde CO zabíjalo, sa stala 27. októbra 1995 vo vtedajších Východoslovenských železiarňach, keď o deviatej ráno vybuchlo vysokopecné plynové potrubie. Výbuch nastal, keď zvárali toto potrubie. Ešte v ten deň zomrelo 11 ľudí a približne 250 ošetrili v nemocniciach.