“Sme v bani, tu sa s niečím podobným ráta, ale je to obrovské nešťastie,” vraví dlhoročný baník, ktorý pozná všetkých zranených. Najbližší vzťah mal práve s Julom z Kanianky, ktorá je od bane vzdialená asi 11 kilometrov. “Obidvaja sme tu cez tridsať rokov, čakali sme na kompenzačné príspevky, a že nám dajú rekvalifikačné kurzy, zmluvy máme do decembra. Potom sa baňa uzatvára. On sa sem ale už nevráti,” netajil hlboké sklamanie zo situácie.

Odkaz od kolegov

Baník vysvetľuje, že riziká si uvedomujú každý deň. S Julom preskákali spolu časy, keď sa baníkom oplatilo byť. A aj tie horšie. “Julo, bojuj!” - odkazuje vzápätí kamarátovi. A okolostojaci baníci, ktorých sme v Novákoch stretli, sa pridávajú. Veria, že ich kolega sa z najhoršieho dostane. Aj keď to pre baníka, ktorému zapálený metán ťažko poškodil zdravie, nebude zrejme nikdy také, ako predtým.

Bolestivá rana pre manželku a najbližších

Rodina je zúfalá. Julova manželka nám len cez neter odkázala, že ju to mrzí, ale od žiaľu sa nevládze k ničomu vyjadriť. Čaká, ako sa udalosti vyvinú. “Mám so strýkom vynikajúci vzťah. Je veselý človek. V bani je od skončenia školy, teda celý život,” povedala nám o Julovi. “Viete, môj muž je hasič, ja pracujem v hasičskom zbore tiež, ale najnebezpečnejšia sa ukázala práca v bani,” smutne pre PLUS 7 DNÍ konštatovala neter ťažko zraneného baníka. 

Pripomíname, že v Bani Nováky došlo uplynulú stredu pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu - metánu. Deväť ľudí utrpelo na mieste popáleniny alebo sa nadýchali splodín horenia. Zranených prijali nemocnice v Bratislave, Košiciach a Bojniciach. Štyroch ťažko zranených previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave. Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia, dozor v trestnej veci bude vykonávať prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín.