Zo zákazu vychádzania, ktorý začína platiť 19. decembra o 5.00 h, bude platiť viacero výnimiek. Sú nimi okrem iných aj výnimka cesty za rodinou, do práce, ale aj na zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb, nákup pohonných hmôt či cesta na poštu a výdajné miesto internetových a iných obchodov. Opatrenia schválené uznesením vlády majú platiť do 10. januára. Po rokovaní vlády to uviedol podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina).

Doplnil, že výnimka sa vzťahuje ďalej aj na zabezpečenie starostlivosti o deti, domáce zvieratá, cestu do banky či poisťovne s tým, že sa predpokladá voľba najbližšej predajne či prevádzky. Ľudia môžu navštíviť podľa schválených výnimiek aj cestu na náboženský obrad. Holý upozornil, že konkrétne podmienky takýchto akcií vzhľadom na regionálne špecifiká upravia regionálne úrady verejného zdravotníctva. Otvorené môžu byť aj lyžiarske strediská, ako Holý vysvetlil, z dôvodu povolených individuálnych športov v exteriéri.

Naopak, postihnuté zákazom sú prevádzky ako kaderníctva či masérske služby.

Výnimka zo zákazu však platí aj na cestu do zariadenia na rekreačné účely. "Platí to pre členov jednej domácnosti a maximálne jednej ďalšej domácnosti," uviedol Holý, ktorý nadväzoval na odporúčanie vlády vytvárať počas sviatkov pri stretávaní "bubliny" najbližších príbuzných a priateľov. Ďalšie odporúčanie smeruje k zamestnancom a zamestnávateľom, aby v čo najvyššej možnej miere umožnili prácu z domu. "Aj to výrazne pomôže brániť šíreniu nákazy," dodal Holý. Odporúčanie vlády vyzýva zvážiť nevyhnutnosť cestovania a uprednostniť prostriedky diaľkovej komunikácie.

Apel k obmedzeniu cestovania, zníženiu mobility a osobnej zodpovednosti adresoval aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS). "Nie je zakázané cestovať, platia naďalej však pravidlá, ktoré sú stanovené pri návrate z tzv. červenej krajiny," dodal.