1. Prezidentský kandidát

Jedným z najočakávanejších bodov sobotného snemu strany Smer bola otázka postavenia prezidentského kandidáta. Líder Smeru Robert Fico sa vyjadril, že v prezidentskom kandidátovi má strana jasno, ale odmieta ho povedať preto, aby ho média nelynčovali. Podľa Fica je na to ešte čas. Oficiálne by jeho meno malo zaznieť vo februári budúceho roka.
Fico sa rovnako nevyjadril či je minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák mimo hry a strana má nové meno. „Bohužiaľ strana Smer nemá nikoho teraz. A nikto ani nie je ochotný ísť kandidovať,“ vyjadril sa k otázke účastník snemu Fedor Flašík či minister Lajčák bude  prezidentským kandidátom Smeru. „Ja si osobne myslím, že to bude Lajčák – Kiska,“predpovedá hlavný súboj budúcoročných prezidentských volieb Fedor Flašík, ktorý pôsobil v minulosti ako mediálny stratég a je aj zakladajúcim členom strany Smer. Podľa Flašíka ak súčasný prezident Andrej Kiska zostane v politike, bude kandidovať na prezidenta. „Kiska nemôže založiť stranu, lebo to je strašná drina,“ dodal.

2. Prorodinné opatrenia

Po vlakoch a obedoch zadarmo prišiel Smer na svojom sneme s takzvanými prorodinnými opatreniami. Tie budú súvisieť s predĺžením obdobia poberania materskej na rok a započítavaní tohto obdobia do odpracovaných rokov na účely dôchodkového zabezpečenia alebo o razantnom zvýšení rodičovského príspevku. Strana chce pomôcť matkám, ktorým muži neplatia výživné a to tým, že im bude platiť štát, ktorý by zároveň prevzal za seba zodpovednosť voči neplatičovi v podobe právnych krokov. V prorodinnom balíku sa počíta aj so znížením dane z pridanej hodnoty na základné potreby pre narodené dieťa. Teda na  plienky, detskú výživu či základné hygienické potreby. Rodičia prvákov by mali dostať stoeurový príspevok na základné školské potreby. Prorodinný balík uzatvára zrušenie správnych poplatkov v prípade zmeny priezviska v dokladoch manželov po svadbe.
   

3. Vyhrať voľby a zostaviť vládu

Parlamentné voľby v roku 2020 chce Smer vyhrať po piatykrát a zároveň zostavovať vládu. Fico to uviedol vo svojom úvodnom prejave snemu Bude si to podľa neho žiadať aj personálne zmeny a povedať si, kde strana urobila chyby. Predčasné voľby podľa lídra strany nebudú a nevidí ani dôvod, aby sa uskutočnili.  V súčasnej opozícii Fico nevidí nič programové. „Tam len niekto šteká a neviete kto. Lebo je ich tam osem a vkuse niekto breše. Nerozumejú tomu ľudia a to je zatiaľ výhoda Smeru. To nie je večné. Aj to si treba uvedomiť,“ vyjadril sa na margo opozície účastník snemu Fedor Flašík, ktorý vidí potenciál sociálnej demokracie na Slovensku až v 40 percentnej podpore obyvateľstva vo voľbách.

4. Personálne zmeny

Úspech vo voľbách si podľa lídra Smeru vyžaduje aj personálne zmeny na rôznych úrovniach riadenia. „Vieme, že musíme zohľadniť výsledky, pokiaľ ide o komunálne voľby a naše predstavy fungovania strany. Hovoril som o personálnych výmenách na všetkých stupňoch riadenia strany Smer-SD," povedal Fico.

5. Právo na odpoveď

Snem sa zaoberal aj právom na odpoveď pre verejných činiteľov. Zároveň by sa mali prijať opatrenia, aby internetové diskusie v médiách neboli anonymné. Zodpovednosť by mal niesť vydavateľ, pod ktorého článkom je takáto diskusia. „Nech píšu, že Pellegriniho a Fica treba obesiť, ale nech sa pod to podpíšu,“vysvetlil predseda Smeru, podľa ktorého je to jediná možnosť, ako zaviesť na Slovensku aký-taký poriadok.

6. Proti papalášizmu

O potrebe obnovy dôvery sa vyjadril súčasný premiér a podpredseda Smeru Peter Pellegrini. Ten upozornil svojich straníckych kolegov na papalášizmus a kauzy. Podľa Pellegriniho je nutné ľuďom v regiónoch hovoriť o riešeniach a výsledkoch, ktoré vláda presadzuje. „Cítim zodpovednosť, aby naša vláda prinášala riešenia a výsledky. Musíme jasne pomenovať, aké výhody prinášajú tieto opatrenia pre ľudí. Zostaňme ľuďmi, ktorí sa starajú o iných ľudí. Nemôžeme skĺznuť do nejakej formy papalášizmu," povedal na sneme Pellegrini.
      

7. Chýbajúca vízia

Napriek prorodinným opatreniam a úsiliu vyhrať aj nadchádzajúce voľby na celom sneme nezaznela ucelená vízia, akým smerom by sa táto krajina mala uberať, myslí si člen snemu Fedor Flašík. „Nič mimoriadne som zo snemu neočakával, ale toto mi tam chýbalo,“ uviedol Flašík podľa ktorého by určitá stratégia štátu mala byť zostavovaná našimi aj medzinárodnými odborníkmi. Tá by slúžila ako podklad k vládnutiu. „Ak by sa takáto vízia schválila ústavnou väčšinou, tak to je taký základný program pre všetky vlády než sa naplní,“vysvetlil. Na Slovensku však podľa Flašíka panuje „blbá nálada“ v rámci dôvery verejnosti v politikov a preto by ju mal predstaviť tím odborníkov než držitelia moci.