Tip na článok

Šok na súde: Černákov zradca Kaštan môže byť čoskoro na slobode

Černákovec Miloš Kaštan dostal za objednávku dvoch vrážd smiešny trest. Vraj pre spoluprácu s políciou.

Galéria k článku (3 fotografie )

Tomu sa vraví obchod. Pravá ruka a neskôr zradca bosa bosov Mikuláša Černáka Miloš Kaštan urobil s prokurátorom biznis, aký je zrejme možný iba na Slovensku. Naše súdy za objednávku dvoch vrážd rozdávajú aj doživotné tresty.

Kaštan, ktorý si za zradu Černáka kúpil slobodu, však nezaháľal. Po obvinení zo spomínaných vrážd začal robiť, čo mu ide najlepšie - znova sa rozospieval. A veruže to muselo byť pôsobivé vystúpenie.

Prokurátor sa do jeho hlasu tak započúval, že s Kaštanom pristúpil na kráľovskú dohodu. Obávaný zločinec sa namiesto možného doživotia pozrie o pár rokov na slobodu. Vďaka super dohode s prokurátorom môže uzrieť denné svetlo už o päť rokov a osem mesiacov!

Čítajte viac:

Ty sviňa! Rozhádal si celé Slovensko, kričal na Černáka bývalý kamarát Kaštan

Vraždy

Kaštan pôsobil v Černákovej organizácii na najvyššej úrovni. Keď si niečo zaumienil, málokto sa postavil proti. Koncom deväťdesiatych rokov minulého storočia sa rozhodol pre likvidáciu Miloša Piliara, na ktorého polícia poľovala pre násilnú trestnú činnosť. Kaštan sa bál, že po zadržaní by mohol spolupracovať s políciou, a tak zvolil likvidáciu.

V tom čase Černák už sedel za mrežami a Kaštanovi patrila jedna z najvyšších pozícií v slovenskom podsvetí. Kaštan si však s odstránením nepohodlného Piliara nemienil špiniť ruky.

Skontaktoval sa so šéfom skupiny sýkorovcov Róbertom Lališom a podľa Kaštanových slov si u neho objednal Piliarovu vraždu. Sýkorky, ako ich prezývali, následne vylákali obeť z úkrytu pod zámienkou, že ho schovajú na lepšie miesto.

Odviezli ho na chatu pri seneckých jazerách, kde ho omámili nápojom s drogou. Potom mu do úst natlačili handru a cez ňu liali do omámeného muža chloroform. Keď bol v bezvedomí alebo mŕtvy, naložili ho do auta a previezli do Veľkého Grobu, kde už bol pre Piliara pripravený hrob.

Kostrové pozostatky policajti vykopali pred rokom. V ten istý rok, v júli 1998, si Kaštan objednal ďalšiu vraždu. Meno jeho obete je Alojz Házy. Previniť sa mal tým, že začal kontrolovať vydieračské aktivity po zavraždenom bratislavskom bosovi Eduardovi Diničovi, čo sa Kaštanovi nepáčilo, a nasledoval ďalší verdikt smrti.

So slovami, že Házy sa pridal na zlú stranu, povedal Alojzovi Kromkovi, prezývanému Lojzo Čistič, a ďalšiemu mužovi, aby to vybavili. Tí potom Házyho vytiahli na stretnutie, aby ho neďaleko Ivanky pri Dunaji popravili výstrelmi z pištole.

Dohoda

Za tieto zverstvá hrozilo Kaštanovi doživotie. Lenže muž, ktorý sa v podsvetí preslávil svojím „speváckym“ talentom a potopil azda všetkých svojich kumpánov, sa aj tentoraz prejavil ako dobrý obchodník. Ku všetkému sa priznal. Na prokurátora to zrejme urobilo taký silný dojem, že sa s Kaštanom dohodol na štrnásťapolročnom treste za dve vraždy.

To však nie je všetko. Zhodli sa aj na zrušení trestu za vydieranie z roku 2002, za ktoré dostal sedem a pol roka. Keďže vo väzení si z neho odsedel tri a pol roka, uvedený čas sa mu odráta z trestu za vraždy. Kaštan je vo väzbe od februára tohto roku, čo je ďalšie mínus z trestu. A to sme ešte nespomenuli, že môže požiadať o podmienečné prepustenie po odpykaní dvoch tretín trestu.

Zhrnuté a spočítané - dve tretiny zo štrnásť a pol roka je niečo viac ako deväť a pol roka. Po odrátaní spomínaných bonusov, čo sú dohromady štyri roky, si Kaštan môže posedieť za mrežami necelých šesť rokov.

Pripomeňme, že reč je o dvoch vraždách. V porovnaní s hroziacim doživotím ide z pohľadu odsúdeného o nanajvýš výhodný biznis. A čo na to prokurátor?

„Trest je primeraný. Bolo veľmi podrobne vyhodnocované správanie obvineného, jeho spolupráca pri napomáhaní objasňovania týchto dvoch trestných činov, ale aj iných trestných činov, na ktorých sa podieľal či podieľa v súčasnosti,“ povedal spokojný prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Nuž, ak prokurátor neskrýva spokojnosť s tým, že za objednanie dvoch vrážd sa môže obávaný muž dostať na slobodu už o necelých šesť rokov, tak nás na Slovensku zrejme čakajú ešte zaujímavé časy.

Len podotýkame, že väčšina Kaštanových svedectiev môže pomôcť usvedčiť mafiánov, ktorí sú už aj tak usvedčení z iných závažných zločinov a buď už sú vo väzení, alebo by sa tam dostali aj bez Kaštanovho svedectva.

VIDEO Plus 7 Dní