Ozbrojené väzenské komando priviedlo obávaných mafiánov stíhaných pre vraždy v podsvetí do súdnej siene o deviatej hodine ráno.

Hlavne Kýblik, ako Róberta Lališa volá Mikuláš Černák, bol zjavne v dobrej nálade. Novinárom hneď po príchode poslal bozk a keď prechádzal popri nich, nahlas pozdravil. Pred dverami po celý čas stáli kukláči a strážili každý krok prítomných ľudí. Pred sudcom sa nezdržali dlho. Všetko to trvalo asi polhodinu.

Šokujúci verdikt

Pri odchode zo súdnej siene už Kýbel humorom nesršal. Z jeho pohľadu bolo zjavné, že rozhodnutie sudcu nedopadlo tak, ako si predstavoval. Na slobodu ho totiž neprepustil. Spútaného mafiánskeho bosa potom v obkľúčení previedli chodbami súdu až do väzby, kde trávi už druhý rok svojho života. Očakávaný verdikt bol šokujúci. Nie však preto, že by na slobodu prepustil bosa sýkorovcov prezývaného Kýbel.

ŠOK NA SÚDE S MAFIÁNMI: Člen vražedného komanda sýkorovcov odmietol  slobodu

Dôvodom prekvapenia všetkých prítomných bolo rozhodnutie o druhom najvyššom mužovi obávaného gangu. Toho súd prepustil, no pod podmienkou elektronického sledovania jeho pohybu. Vincko, ako Ivana Cuppera v podsvetí prezývajú, však potom prítomných šokoval.

ŠOK NA SÚDE S MAFIÁNMI: Člen vražedného komanda sýkorovcov odmietol  slobodu

Radšej v base?

Na slobodu ísť odmietol a voči rozhodnutiu podal sťažnosť. „Nechce, aby bola jeho rodina obmedzovaná technickým prostriedkom, ktorý musí byť inštalovaný v byte, v ktorom jeho rodina žije,“ vysvetlila Cupperova obhajkyňa Magda Jaňovková. Dôvodom Cupperovho rozhodnutia zostať za mrežami je aj fakt, že mu už 25. septembra vyprší maximálna lehota väzby a na slobodu vykráča aj bez sledovacieho zariadenia.

Kýbel zatiaľ zostáva za mrežami. O jeho prepustení bude teraz rozhodovať Najvyšší súd. Na otázky týkajúce sa vrážd nereagoval. A nevypovedal ani pred sudcom.

Prečo mal ísť Kýbel na slobodu?

Kýbel bol na úteku viac ako tri roky. Na základe dobrej spolupráce s nemeckými partnermi však napokon naši lovci lebiek mohli otvoriť sekt. Bolo to v októbri 2015 a všetci, ktorí sa na úspechu podieľali, si už nepripúšťali, že by sa niekedy tento obávaný muž slovenského podsvetia mohol dostať spoza mreží. Na Slovensku sa však nikdy nedá nič vylúčiť. A nočná mora lovcov lebiek sa stala realitou.

Všetko spočiatku vyzeralo na najlepšej ceste, aby obávaný mafiánsky bos nikdy spoza mreží nevyšiel. Špecializovaný trestný súd ho totiž už vlani v marci spolu s ďalšími dvoma mužmi Ivanom Cupperom, alias Vinckom, a zabijakom mafie Jozefom Roháčom odsúdil na doživotie.

ŠOK NA SÚDE S MAFIÁNMI: Člen vražedného komanda sýkorovcov odmietol  slobodu

Vo februári tohto roku však tento verdikt senát Najvyššieho súdu pod vedením Štefana Harabina zrušil. Dôvodom bol nezákonný senát. Podľa Najvyššieho súdu totiž senát konštatoval Lališovu vinu skôr, než bol za skutky, ktoré mu pripisujú, odsúdený. Podľa Harabina sa tak stalo, keď senát, ktorý odsúdil Lališa a spol. na doživotie, schválil dohody o vine a treste s inými sýkorovcami a vtedy ešte nevinného Lališa menovali celým menom.

ŠOK NA SÚDE S MAFIÁNMI: Člen vražedného komanda sýkorovcov odmietol  slobodu

Zaujímavé je, že na Špecializovanom trestnom súde zostal už len jeden sudca, ktorý v minulosti o sýkorovcoch nerozhodoval. Predseda Špecializovaného trestného sudu preto žiadal, aby vec súdu odňali. Do hry však vtedy vstúpil iný senát Najvyššieho súd pod vedením Juraja Klimenta a ten konštatoval, že senát prvostupňového súdu zaujatý nie je a má teda opätovne o Lališovej vine rozhodnúť. A tak sa aj stalo. Róberta Lališa, Ivana Cuppera a Jozefa Roháča opätovne odsúdili na doživotie. A práve vo fáze medzi zrušením rozsudku a opätovným rozhodnutím o doživotnom treste pre trojicu obávaných mafiánov sa stalo to, čo teraz naháňa hrôzu.

Nezákonná väzba

ŠOK NA SÚDE S MAFIÁNMI: Člen vražedného komanda sýkorovcov odmietol  slobodu

Po verdikte Špecializovaného trestného súdu nemal senát Najvyššieho súdu inú možnosť, než doživotný verdikt opäť zrušiť a poukázať aj na nezákonnú väzbu. „Po preskúmaní dôvodov väzby sme zistili, že u obžalovaných Lališa a Cuppera sú zákonné a opodstatnené a trvajú naďalej. Subjektívnym zavinením však bola väzba 5 mesiacov vykonávaná na nich nezákonne. A s tým sa musí vyrovnať prvostupňový súd,“ reagoval pre týždenník PLUS 7 DNÍ Štefan Harabin, ktorý na nezákonný postup poukázal aj vo svojom rozhodnutí z júla tohto roku. „Už existujú rozhodnutia Najvyššieho súdu, v ktorých práve po zistení nezákonnosti, keď vyšetrovatelia nekonali, konštatoval, že dôvody väzby boli zákonné, trvali, ale keď nekonali, tak rozhodol, že prepúšťa z väzby,“ uzavrel. Lališ aj Cupper sú obžalovaní zo šiestich vrážd z rokov 1998 a 1999. Ide o likvidácie - Eduarda a Roberta Diničovcov, Romana Deáka, Alojza Házyho, Dalera Hlavačku, Miloša Piliara a zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.