Tip na článok
Jozef Sokol (vpravo): Synovec emeritného arcibiskupa pracuje najnovšie ako správca skladu v súkromnej firme. O svojej päťmesačnej kariére šéfa Daňového úradu v Trnave nám nepovedal.

Sokolov synovec šéfoval daňovému úradu. Mal zakryť praktiky strýka?

Sokolov synovec stál na čele trnavského daňového úradu, keď vyšetrovali daňové úniky arcidiecézy z jeho čias.

Galéria k článku (6 fotografií )
Domov dôchodcov: Jeho financovanie nie je dodnes uspokojivo vysvetlené.
Koaličná rada: Miesta v štátnej správe a štátnych podnikoch obsadzovala politickými nominantmi zatiaľ každá vláda. Aj tá Ivety Radičovej.
Manželia Garbovci: Ich majetok mala získať dobročinná organizácia, z ktorej tiekli peniaze do Trnavskej arcidiecézy.

Synovec emeritného arcibiskupa Jána Sokola sa po výpovedi v sporiteľni ocitol zo dňa na deň na dlažbe. Jozef Sokol však bez zamestnania dlho neostal, rýchlo postúpil na jeden z lukratívnych flekov, ktoré obsadzovali nominanti bývalej koaličnej vlády Ivety Radičovej. Stal sa šéfom Daňového úradu v Trnave. Teplé miestečko získalo pre Jozefa Sokola koaličné KDH.

A práve tento muž bol istý čas šéfom občianskeho združenia Metropolitánik, ktoré stavia domov dôchodcov v Jacovciach. Jeho podivné fi nancovanie už preveruje prokuratúra. Arcibiskup Sokol totiž na jeho výstavbu venoval dvadsať miliónov korún, teda približne 670tisíc eur, ktorých pôvod sa mu stále nepodarilo hodnoverne vysvetliť.

Daňové resty

Bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák musel pre hospodárenie za éry Jána Sokola zaplatiť daňovému úradu v roku 2011 pokutu vo výške 122 250 eur. Išlo o obdobie rokov 2001 až 2003, keď mal fi nancie v Trnavskej arcidiecéze na starosti bývalý agent ŠtB Štefan Náhlik, pravá ruka Jána Sokola.

Je zrejme len náhoda, že keď arcibiskupovi Sokolovi začalo pre prešetrovanie odvádzania daní v Trnavskej arcidiecéze za jeho éry tiecť do topánok, zrazu obsadil miesto šéfa daňového úradu jeho synovec. Obrazne povedané, Jozef Sokol mal dohliadať na prešetrovanie praktík svojho strýka na arcidiecéze.

Dôvodom prešetrovania boli nesprávne odvedené dane, rozdiel v neprospech štátu bol vyše 27 miliónov korún, teda približne 900 tisíc eur. Tie musela arcidiecéza štátu doplatiť a navyše za tri zdaňovacie obdobia zaplatiť pokuty. Daňový úrad v Trnave vyrubil podľa našich informácií všetky tri sankcie 27. septembra 2011, teda zhruba dva mesiace po tom, čo sa z miesta šéfa trnavského daňového úradu porúčal arcibiskupov synovec.

Za rok 2001 zaplatila Trnavská arcidiecéza pokuty takmer 31 tisíc eur, za nasledujúci vyše 53-tisíc eur a za rok 2003 vyše 38 tisíc eur.

Domov dôchodcov: Jeho financovanie nie je dodnes uspokojivo vysvetlené. Foto: Emil Vaško

Politické nominácie

Ako sa Sokolov synovec na miesto šéfa daňového úradu dostal? Systém obsadzovania postov v štátnej správe i podnikoch pod kontrolou štátu sa už roky nemení. Daňové úrady patria pod ministerstvo financií, ktorému vtedy šéfoval podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš.

Podľa našich informácií mala práve táto strana záujem o post riaditeľa trnavského daňového úradu, nakoniec ho však prenechala kresťanským demokratom výmenou za iný ústupok. Funkciu riaditeľa Krajského daňového úradu v Trnave mal zasa dostať Most-Híd, výmenou za post šéfa inšpektorátu prácu v tomto regióne.

Obsadzovanie postov politickými nominantmi kritizoval vtedajší koaličný poslanec za SaS Igor Matovič, dnes líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Vypracoval zoznam, na ktorom sa ocitol aj Jozef Sokol ako šéf Daňového úradu v Trnave. Matovič síce nevedel, kto Sokola na túto pozíciu nominoval, nám sa však podarilo zistiť, že išlo o KDH.

Koaličná rada: Miesta v štátnej správe a štátnych podnikoch obsadzovala politickými nominantmi zatiaľ každá vláda. Aj tá Ivety Radičovej. Foto: TASR

Jednoducho odborník

Nominácie v Trnavskom kraji pre KDH manažoval krajský predseda strany a poslanec parlamentu Alojz Přidal. Ten naše zistenia potvrdil, zároveň však vyhlásil, že arcibiskupovho synovca vôbec nepozná a nikdy ho ani nevidel. Do funkcie ho mali navrhnúť štruktúry KDH z Galanty. A že o prepojení medzi Jozefom Sokolom a Jánom Sokolom, a teda o potenciálnom konflikte záujmov nemal ani potuchy.

„Pán Sokol bol jednoducho odborník. V oblasti financií. A mal záujem o túto prácu v daňovej oblasti. Takže zúčastnil sa na riadnom výbere,“ vysvetľoval nám Přidal výber Sokolovho synovca.

V prípade Jozefa Sokola však žiadne výberové konanie neprebehlo. Do funkcie bol totiž vymenovaný na „zastupovanie riaditeľa Daňového úradu Trnava“. To znamená, že pri rovnakých kompetenciách, ako má riadny riaditeľ, nemusel prejsť výberovým konaním, na ktoré sa Přidal odvolával.

„Menovaný bol naším zamestnancom od 17. januára 2011. Do dočasnej štátnej služby bol menovaný prijatý v zmysle záko- na bez výberu. Štátnozamestnanecký pomer menovaného sa skončil z dôvodu uplynutia dočasnej štátnej služby dňa 16. júna 2011. V uvedenom období bol menovaný zároveň vymenovaný na zastupovanie riaditeľa Daňového úradu Trnava,“ napísala nám Gabriela Dianová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva.

Žeby zabudol?

Začiatkom augusta minulého roka nám Jozef Sokol ako jedinému médiu poskytol rozhovor. V ňom však akosi zabudol povedať, že po výpovedi zo sporiteľne si „odbehol“ na päť mesiacov na Daňový úrad do Trnavy. „Bol som pol roka nezamestnaný. Hľadal som si robotu. Poposielal som žiadosti... Som robotník, robím v sklade,“ tvrdil nám v auguste. Jeho matka nám navyše prezradila, že žije „z ruky do úst“.

Keď sme sa vlani prišli pozrieť, ako sa Jozefovi Sokolovi darí, jeho bývalí kolegovia nám prezradili, že už dva týždne tam nepracuje, lebo „mu našli niečo lepšie“. Dnes Jozef Sokol robí správcu skladu v zahraničnej firme. Do telefónu nám tvrdil, že nemal ani potuchy o prešetrovaní Trnavskej arcidiecézy. „O tom ja nič neviem,“ povedal. Nechcel prezradiť ani to, ako sa stal šéfom daňového úradu. „Viete čo, nepoviem vám. Čiže bol normálny výber. Keď mi zmluva skončila, tak som skončil.“

Netuší vraj ani to, že by sedel na stoličke určenej KDH a ne chcel komentovať ani kauzu Metropolitánik. „Ja s nimi nemám nič spoločné. Ja som skončil, a tým pádom to pre mňa skončilo,“ uzavrel Jozef Sokol.

Sokol lietal do Ameriky často

Odhalenie, že údajne bezdetní manželia Garbovci mali dcéru, vyvolalo ďalšie pochybnosti nad verziou Jána Sokola, ktorou minulý rok vysvetľoval pôvod peňazí na domov dôchodcov v Jacovciach. Arcibiskup tvrdil, že mu jeho „priatelia“ na osobných stretnutiach hovorili o svojich predstavách, ako ich dar využiť.

Garbova dcéra Darina však pre denník Uj Szó vyhlásila, že o Jánovi Sokolovi nikdy nepočula, „napriek tomu, že som poznala blízkych priateľov svojho otca“, a naznačila, že by mohlo ísť o veľký podvod. „Arcibiskup Ján Sokol lietal do Spojených štátov často. Mal tu veľa známych. Viem o tom, že sa s Edwardom Garbom dobre poznali,“ povedal nám Garbov priateľ z prostredia amerických Slovákov Ján Holý, ktorý dlhé roky pôsobil vo výkonnom výbore Slovenskej ligy a rovnako bol aj jej generálnym tajomníkom. S manželmi Garbovcami sa priatelili a chodili spolu na rôzne spoločenské podujatia, ktoré organizovala Slovenská liga.

„Edward Garba bol veľmi milý a príjemný človek, súkromie si však strážil. Pracoval na Wall Street vo vysokom postavení, bol to nesmierne bohatý človek. Okrem toho bol aktívny aj v Slovenskej lige a vydával časopis Slovák v Amerike. Viem o tom, že s arcibiskupom Sokolom sa stretávali. Naše kontakty boli čisto spoločenské, neviem nič o nadácii manželov Garbovcov ani o tom, komu odkázali svoj majetok,“ vysvetľuje Ján Holý.

Podľa neho išli na podporu cirkvi z rozličných zbierok medzi americkými Slovákmi veľké sumy peňazí. Nedostávala ich iba Trnavská arcidiecéza, ale aj Konferencia biskupov Slovenska, viaceré katolícke združenia aj Slovenský ústav svätého Cyrila a Metoda v Ríme. Tieto prostriedky však údajne nemali nič spoločné s Jánom Sokolom. Arcibiskupa v New Yorku stretli aj niektorí slovenskí novinári a podľa nich sa dá povedať, že v americkom prostredí bol veľmi dobre zorientovaný.

Přidal: Bol to jednoducho odborník

Rozhovor s Alojzom Přidalom, krajským šéfom KDH v Trnave

Prečo sa rozhodlo KDH nominovať do funkcie šéfa Daňového úradu v Trnave Jozefa Sokola, synovca emeritného arcibiskupa Jána Sokola? Pán Sokol bol jednoducho odborník. V oblasti financií. A mal záujem o túto prácu v daňovej oblasti. Takže sa zúčastnil na riadnom výbere.

Lenže v prípade obsadenia tejto funkcie neprebehlo výberové konanie. Máte na mysli teda výber v rámci KDH? To už je otázka na ministerstvo, jednoducho, akým spôsobom ho tam vybrali. Tento človek mal našu dôveru a splnil všetky požiadavky, ktoré boli kladené na to miesto. Ale to už treba osloviť daňový úrad a tých, ktorí ho tam zobrali.

Podľa našich informácií sa v tejto pozícii necítil dobre. Nešlo o priamu intervenciu arcibiskupa Sokola? V žiadnom prípade. Pán arcibiskup Sokol s tým nemal nič spoločné.

Ako ste teda prišli na to, že pán Jozef Sokol bude dobrým šéfom Daňového úradu v Trnave?Bolo to odporúčanie zo štruktúr Kresťanskodemokratického hnutia. V prvom rade sme hľadali odborníka a on tie požiadavky spĺňal.

Kto ho teda reálne na tento post navrhol? Nominácia prišla z okresu Galanta.

Poznáte Jozefa Sokola? V živote som ho nevidel.

Nevideli ste v jeho nominácii konflikt záujmov?V tom čase predsa prebiehala daňová kontrola v Trnavskej arcidiecéze za obdobie, keď bol arcibiskupom Ján Sokol... Odkiaľ som mal mať také vedomosti, že v arcidiecéze prebieha nejaká daňová kontrola?

Vedeli ste, že ide o arcibiskupovho synovca? Nie, nevedel som.

VIDEO Plus 7 Dní