Tip na článok
Rastie ako z vody: Vonkajšia fasáda honosného domova dôchodcov v Jacoviciach je už takmer hotová. Výstavbe neublížil ani škandál s jeho fi nancovaním.

Sokolova vila v Jacovciach rastie: Presťahuje sa do nej aj emeritný arcibiskup?

Vila v Jacovciach, ktorej výstavbu financovali aj z peňazí získaných za nevyjasnených okolností vďaka Jánovi Sokolovi, je pred dokončením. Presťahuje sa do nej aj emeritný arcibiskup?

Galéria k článku (8 fotografií )
Stíchol: Emeritný arcibiskup Ján Sokol odmieta verejne hovoriť o podivnom fi nancovaní Trnavskej arcidiecézy, ktoré vyšetruje polícia.
Odvolaný: Na podivné fi nančné transakcie v Trnavskej arcidiecéze za čias Jána Sokola upozornil Róbert Bezák. Z funkcie ho následne odvolali.
Miništrant: Bývalý agent ŠtB Štefan Náhlik donášal na františkánov.

Honosná budova v Jacovciach, ktorá sa podľa našich zistení dostala do pozornosti polície pre sporné financovanie a mala by sa oficiálne stať domovom dôchodcov, rastie ako z vody. Vonkajšia fasáda je už takmer hotová, v súčasnosti sa venujú majstri najmä interiéru. Upraviť treba tiež okolie.

Vysoké tempo prác nespomalil ani škandál ohľadne financovania tohto objektu. Občianske združenie Metropolitánik totiž získalo podstatnú časť peňazí za doteraz nevyjasnených okolností vďaka vtedajšiemu trnavskému arcibiskupovi Jánovi Sokolovi.

Kto bude vo vile v skutočnosti bývať, je zatiaľ zahalené rúškom tajomstva. Isté však je, že luxus, ktorý domov dôchodcov v dedinke pri Topoľčanoch poskytne svojim budúcim obyvateľom, si zrejme nebude môcť dovoliť hocikto. A z ušľachtilého zámeru vybudovať útočisko pre starých ľudí tak zrejme zostane iba pozlátka.

Kontroverzné tvrdenia

Združeniu Metropolitánik donedávna šéfoval synovec emeritného arcibiskupa a bývalého metropolitu Slovenska Jána Sokola, rodáka z Jacoviec.

Nekomunikuje: Bývalý šéf Metropolitánika Jozef Sokol s nami ešte v auguste komunikoval. Dnes už vraj nemá čas.Foto: TONY ŠTEFUNKO/PLUS 7 DNÍ

Jozef Sokol sa síce novinárom vyhýba, no nášmu týždenníku ešte v auguste tohto roka potvrdil, že zhruba 660tisíc eurový dar na výstavbu objektu poskytol jeho strýko Ján Sokol.

Emeritný arcibiskup, ktorý pred prevalením škandálu nemal problémy rozdávať rozhovory médiám, takisto prestal s novinármi komunikovať. Informácie, odkiaľ zobral tieto peniaze, dáva len prostredníctvom tlačových vyhlásení. Médiám v minulosti „posunul“ stanovisko, podľa ktorého ide o dar bezdetných manželov zo Spojených štátov, jeho priateľov.

„V snahe postupovať podľa ich vôle som dal založiť občianske združenie, ktorého poslaním bolo domov postaviť. Z tohto dôvodu som zriadil osobitný účet, na ktorý som previedol dvadsať miliónov korún,“ znelo jedno zo Sokolových vyhlásení.

Miništrant: Bývalý agent ŠtB Štefan Náhlik donášal na františkánov.Foto: JURAJ ROŠČÁK/PLUS 7 DNÍ

Neskôr vyšlo najavo, že „bezdetní manželia“ majú dcéru, čo by mal arcibiskup Sokol ako ich „priateľ“ zrejme vedieť. Vo februári 2010 pritom arcibiskup v písomnom vyhlásení, ktoré podpísal, zdôvodňoval pôvod peňazí na výstavbu domova úplne inak.

„Finančné prostriedky vo výške dvadsať miliónov korún pochádzajú z úrokov z finančných prostriedkov zinkasovaných z predaja pozemkov farnosti Rača v roku 2001,“ píše sa v ňom.

Nateraz bez obvinenia

Podivné vysvetlenia pôvodu peňazí, ako aj financovanie sa dostali aj do hľadáčika orgánov činných v trestnom konaní. Polícia začala vyšetrovať údajný zločin skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie.

Existuje totiž podozrenie, že milióny na výstavbu vily v Jacovciach pochádzajú z predaja, prípadne nevýhodného prenájmu majetku Trnavskej arcidiecézy.

A to z čias, keď arcdiecéze šéfoval práve Ján Sokol.

Náš týždenník pritom už v júli informoval, že cirkevné peniaze mohli odtekať na kontá, možno i súkromné, vo Vatikánskej banke. Zistiť tok diecéznych peňazí, ako aj ich pôvod tak bude zrejme hlavnou úlohou polície a dozorujúceho trnavského prokurátora.

Podľa našich zistení sa v súčasnosti prokurátor s trestným spisom oboznamuje, preto zatiaľ nie je obvinená žiadna osoba. V prípade obvinenia hrozí páchateľovi až osem rokov za mrežami.

Podozrivé mlčanie

Na policajné vyšetrovanie sme sa chceli spýtať aj arcibiskupovho synovca Jozefa Sokola. Ten už síce združeniu Metropolitánik nešéfuje, no stále má oficiálne sídlo v jeho dome v Jacovciach.

Arcibiskupov synovec odišiel zo združenia Metropolitánik hneď po tom, ako sa začalo s výstavbou domova. „Ja som sa tam necítil dobre,“ prezradil nám začiatkom augusta, keď bol ešte ochotný hovoriť. Zo združenia vraj odišiel preto, že „išlo o peniaze“.

Zároveň tvrdil, že pôvod strýkových peňazí neskúmal a ani netušil, odkiaľ vysoký finančný dar pochádza. Po odchode zo združenia prišiel Jozef Sokol aj o prácu bankového úradníka.

Pol roka poberal podporu v nezamestnanosti, neskôr si našiel prácu u svojho niekdajšieho zamestnávateľa v topoľčianskej fabrike ako robotník v sklade. Doma ani vo fabrike sme ho pred Vianocami nezastihli.

„Je to slušný človek. Už dva týždne tu však nepracuje. Našli mu niečo lepšie. Robil tu asi rok, on bol taký tichý, o strýkovi s nami nechcel vôbec hovoriť,“ povedal nám jeden z jeho bývalých kolegov.

Po istom čase sa nám podarilo vypátrať, kde arcibiskupov synovec v súčasnosti pracuje. Ide o zahraničnú firmu v priemyselnej zóne na okraji Topoľčian. Jozef Sokol sa už nemusí naťahovať s ťažkými paletami, živí sa ako správca budovy.

Keď sme sa chceli opýtať, ako sa mu v novej práci darí a čo hovorí na policajné vyšetrovanie, zastavil nás vrátnik. Chvíľu s Jozefom Sokolom telefonoval, aby nám odovzdal nasledovný odkaz: Jozef Sokol nemá čas.

Pošpinený

Zhovorčivejšia, aspoň v telefóne, bola pani Sokolová, ktorá býva tiež v Jacovciach. Prezradila nám, že rozhovor pre náš týždenník mohol jej synovi poškodiť. Syna sa zastávala a tvrdila, že on žiadny zlodej nie je.

Podľa nej by bolo lepšie, keby sa nikdy na šéfovanie združenia Metropolitánik nedal nahovoriť. „Čo sa z toho narobilo, to je hrozné voľačo. A ešte ho pošpinili, že mu dal (arcibiskup Sokol - pozn. red.) peniaze. Som z toho strašne zronená. On je veľký poctivec. Nič z toho nemal a toľko dostane ponižovania,“ poťažkala si matka Sokolovho synovca.

Ešte v lete nám pritom prezradila, že jej syn žije „doslova z ruky do úst“. Práve Jozef Sokol ako príjemca štedrého daru od strýka, ku ktorému sa pre náš týždenník aj priznal, by mal byť predvolaný na výsluch. Ďalším by mohol byť jeho strýko Ján Sokol, ktorý v tom čase arcidiecézu viedol.

Eštebácke kšefty

O cirkevných peniazoch pritom v rokoch 1997 až 2009 rozhodoval bývalý agent Štátnej bezpečnosti Štefan Náhlik s krycím menom Rubens. Potvrdzuje to rozhorčený list z roku 1999, ktorý bývalému eštebákovi Náhlikovi napísal biskup Trnavskej arcidiecézy Dominik Tóth.

Ten mal mať oficiálne na starosti financie. „Žalujem na Vás, pán Náhlik, že Vy ste vtiahli otca arcibiskupa do svojich majetkových záujmov (...) Vy mu máte len pomáhať a nie strhnúť ho do svojich záujmov,“ píše sa v liste. Zároveň v ňom biskup Tóth tvrdí, že cez Náhlikove ruky malo pretiecť vyše 24 miliónov eur a tie sa mali strácať na osemdesiatich neevidovaných účtoch v jednej zo slovenských bánk.

Odtiaľ peniaze odchádzali ďalej, mali sa objaviť aj na súkromných kontách vo Vatikánskej banke. Podivné čachre s cirkevnými peniazmi vyšli na povrch až po audite, ktorý po svojej vysviacke dal spraviť dnes už odvolaný emeritný arcibiskup Róbert Bezák.

Sokol, ktorý v súčasnosti žije v jednom z kanonických domov v Trnave, sa k listu Dominika Tótha odmieta vyjadriť a dotieravým novinárom sa vyhráža „esenbákmi“.

Ide o slangové označenie socialistických príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti. Sokol by si mal pamätať Náhlika už z osemdesiatych rokov. Pôsobil vtedy ako kaplán v bratislavskom kostole Blumentál a Náhlik mu miništroval.

Ako agent bol Náhlik úspešný. Jeho prácu ŠtB hodnotila ako „veľmi dobrú“. Sokolov miništrant mal za úlohu donášať na františkánov a rozširovovať medzi nimi dezinformácie. V roku 1983 sa agent Rubens dokonca aktívne zúčastnil na celoštátnej akcii Vír proti rehoľníkom.

Oficiálne nevedno, kde sa v súčasnosti Náhlik skrýva, podľa našich informácií ušiel do Spojených štátov. Práve z USA prišiel v roku 2010 do Trnavskej arcidiecézy šek na milión dvestotisíc dolárov.

„Nie je to až také potešenie, keď dostanete peniaze a neviete, odkiaľ sú,“ vyjadril sa pre médiá odvolaný arcibiskup Bezák. Ešte v roku 2009 prevzal Bezák ako čerstvý arcibiskup ďalší šek v hodnote takmer tristotisíc eur.

Šek mal odovzdať arcidiecéze emeritný arcibiskup Sokol, ktorý je podpísaný na oboch dokumentoch. Peniaze z Ameriky oficiálne pochádzajú od manželov Edwarda a Marte Garbovcov, ktoré vložili do investičného fondu a výnosy z tohto fondu venovali svojmu „priateľovi na Slovensku“ Jánovi Sokolovi.

A „štedrý“ emeritný arcibiskup žijúci zrejme vo všetkej skromnosti „dar“ venoval pre potreby Trnavskej arcidiecézy. Bezák ich vraj mohol použiť podľa svojho uváženia. Rozpliesť klbko podivných finančných transakcií Trnavskej arcidiecézy bude teraz úlohou vyšetrovateľov a prokuratúry. A možno zistíme, že kauza Metropolitánik je len vrchol ľadovca. Rovnako ako údajné dary od „bezdetných“ manželov.

VIDEO Plus 7 Dní