Tip na článok

ŠOKUJÚCE FOTO Kruté týranie v rómskych osadách: Psíkov ukameňovali, utopili a obesili

Na Východe Slovenska blízko Popradu a Kežmarku riešia obzvlášť drastické prípady. Obyvatelia osád mali utýrať malé šteňatá na smrť.

POZOR: Fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy a deti

Katastrofálne podmienky, špina a neporiadok. Priamo medzi odpadkami a výkalmi na smetisku ležia telá mŕtvych šteniatok. Utýrali ich údajne obyvatelia rómskych osád na Východe Slovenska. Je však nesmierne náročné ukázať prstom priamo na vinníka, pretože nikto sa k činom nepriznáva.

Československý kastračný program

Zachránený psík: Obyvatelia osady ho obesili na železnom drôte. Foto: Československý kastračný program

Pomáha združenie

Okolo pracovníkov Československého kastračného programu sa počas akcie zhŕknu aj stovky ľudí. Ukazujú na seba prstom, alebo mlčia a len sa smejú. Pobehujú okolo tiel mŕtvych psov akoby sa nič nedialo. „Robíme výjazdy, počas ktorých zdravých psov kastrujeme a očkujeme, chodí s nami aj veterinár. Bohužiaľ, často prídeme neskoro. Minule nám z jednej osady pri Trebišove nahlásili týranie šteniatka, ktoré ukameňovali malé deti. Našli sme ho už mŕtve,“ hovorí Diana Truchlíková, predsedníčka Združenia za práva zvierat. Počas päťdňového výjazdu po celom Slovensku sa snažia venovať nie len túlavým psom, ale aj takým, ktorí žijú po boku svojich pánov v rómskych osadách.

Československý kastračný program

Šťastné zvieratá? Asi ťažko... Foto:Československý kastračný program

S tými je však veľký problém. „Ak sú zvieratá zanedbané, nechce sa k nim nikto priznávať. My ich odchytíme a potom o týždeň k nám prídu do Nitry a žiadajú si psíkov späť,“ vysvetľuje predsedníčka združenia. Keďže ide o výjazdové akcie, priestory na akútne liečenia musia poskytovať samotné obce.

Nepríjemný pohľad

Združenie k nám do redakcie zaslalo priam srdcervúce fotografie. Mŕtve šteniatka, ktoré zomreli krutou smrťou obesením, utopením, či priam biblickým martýrskym ukameňovaním. „Nekontaktovali sme políciu, snažíme sa v prvom rade komunikovať so starostami obcí, niektorí nám pomoc prisľúbia, iní nás odbijú, že je to neriešiteľná situácia,“ hovorí pani Truchlíková. Psy sa túlajú medzi chatrčami v osadách nie len medzi odpadkami, ale aj mŕtvymi telami šteniatok. „Bohužiaľ, deti v týchto osadách považujú živé šteniatka doslova za svoje hračky,“ dodáva Truchlíková.

Československý kastračný program

Psíky sa potulujú okolím. Aj medzi mŕtvymi telami šteniatok. Foto: Československý kastračný program

Dokonca aj na tie ešte živé tvory je veľmi ťažký pohľad. Niektoré nemajú oči, nohy, sú smrteľne vychudnuté, či dobité. Natoľko vysilené, že nemôžu utiecť či vzoprieť sa svojim trýzniteľom. Ako vraví Truchlíková, vymožiteľnosť práva v tomto prípade je veľmi náročná. „Vezmite si už len fakt, že je zo zákona povinné mať zaočkovaného psa proti besnote. Dám ruku do ohňa za to, že v osade nie je ani jeden psík zaočkovaný. Dokonca aj na dedinách dali domácnosti očkovať každého druhého psa. Aj to som optimistka,“ dodáva.

Malé odchytené šteňatá dávajú hneď na dočasnú starostlivosť, chorých a týraných psov k veterinárom a potom do útulkov. Ako však vraví predsedníčka združenia, oni a podobné organizácie nestíhajú kapacitne a finančne suplovať povinnosť štátu vyrovnať sa s touto situáciou, ktorú priamo nazývajú katastrofálnou.

VIDEO Plus 7 Dní