Tip na článok
Smrť právnika: Vraha známeho advokáta Ernesta Valka polícia stále nepozná. Zastrelil ho 8. novembra 2010 v jeho dome v Limbachu.

Šokujúce odhalenie: Na polícii existuje svedecká výpoveď s menom Valkovho vraha

Už takmer rok sa bývalý príslušník polície a neskôr SIS Ľuboš Kosík vyhýba trestu, ktorý mu vlani koncom júna v kauze falšovania troch zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur potvrdil Najvyšší súd SR.

Galéria k článku (8 fotografií )
Ľuboš Kosík: Vyfasoval 14 rokov za falšovanie zmenky. Ušiel však do Mali.
Skrýval ho: Bývalého policajta a exsiskára vraj našli u Ibrahima Maigu.
Skrýval ho: Bývalého policajta a exsiskára vraj našli u Ibrahima Maigu.

Zo Slovenska tento špeciálne vycvičený muž, zapletený aj do zavlečenia Michala Kováča mladšieho, zrejme ušiel krátko po správoplatnení rozsudku.

Vypátrať sa ho podarilo za päť mesiacov v africkom štáte Mali. Odvtedy Slovensko márne žiada o jeho vydanie, čo nie je nezvyčajné. S Mali totiž nemáme v tomto smere uzavreté žiadne dohody a komunikácia je preto značne problematická. Samotný Kosík by mal na konečné rozhodnutie, čo sa vydávania týka, čakať v tamojšej väznici.

Špinavé praktiky: Čo spája konkurz v Mecom Group a vraždu Ernesta Valka?

Či to naozaj tak je, je otázne, keďže podľa medializovaných informácií sa pred časom prostredníctvom mobilnej aplikácie kontaktoval s niekoľkými ľuďmi, napríklad so starostkou obce Limbach, kde má postavený dom. A s našou redakciou. Lebo, ako tvrdí, rozhodol sa bojovať o svoj život a prehovoriť o závažných informáciách, o ktorých by mali ľudia na Slovensku vedieť. Napríklad o vražde prominentného právnika Ernesta Valka.

Šokujúce priznania mafiánov: Piťovci prehovorili o vražde bosa Takáša, študenta Tupého a Ernesta Valka

Kto je Kosík

Ešte predtým, ako prezradíme, kto údajne stojí za doteraz neobjasneným prípadom takmer spred siedmich rokov, povedzme si čosi o človeku, ktorý sa rozhodol prehovoriť. Ľuboš Kosík má 52 rokov, pochádza z Piešťan a koncom osemdesiatych rokov sa rozhodol vstúpiť do služieb polície. Jeden z jeho prvých „služobných“ šéfov sa o ňom údajne kdesi vyjadril, že Kosík bol mimoriadne bystrý, šikovný a, čo je prekvapujúce, pokorný. Vyrastal v kresťanskej rodine. O to väčšmi ho prekvapili informácie o rôznych kauzách, do ktorých je Kosík zapletený.

Najnebezpečnejšie vrahyne na FOTO: Tieto ženy sedia za mučenie a zabitie, medzi obeťami sú aj ich deti!

Ľuboš Kosík: Vyfasoval 14 rokov za falšovanie zmenky. Ušiel však do Mali.
Ľuboš Kosík: Vyfasoval 14 rokov za falšovanie zmenky. Ušiel však do Mali.
Michal Smrčok

Ako vycvičený príslušník polície bol jeden z tých, ktorí sa 31. augusta 1995 priamo podieľali na zavlečení syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča do cudziny. Teda na skutku, ktorý údajne zosnovala Slovenská informačná služba. Kosík, podľa pôvodnej obžaloby, patril do skupiny, ktorá mladého Kováča brutálnym spôsobom vytiahla z jeho auta, naložila do pripraveného vozidla tajnej služby a v ňom ho počas jazdy do zahraničia, konkrétne do Rakúska, mučila.

Takto bývajú slovenskí milionári: V okázalých nevkusných rezidenciách aj nedobytných pevnostiach

Na túto prácu si Kosíka údajne najal verejnosti zrejme viac známy muž spájaný s tajnou službou, Michal Hrbáček. Krátko nato sa z nich stali spolupracovníci. Kosík totiž ešte v deň zavlečenia opustil rady polície a vstúpil do SIS. O niečo neskôr sa zamestnal v bezpečnostnej službe IBeA 3, ktorú viedli vedúci pracovníci SIS z mečiarovskej éry. O tejto SBS sa však už dlhé roky špekuluje, že ide o kryciu firmu SIS. Nahrávajú tomu aktuálne Kosíkove vyjadrenia. Tvrdí totiž, že je stále príslušníkom SIS, keďže doteraz nedostal rozkaz o prepustení. Údajne stále disponuje aj služobným preukazom.

Dcéra zavraždeného právnika Ernesta Valka: Nemajú ma radi

Útek do Mali

Či je to naozaj tak, ťažko povedať, ak by to však bola pravda, znamenalo by to, že okolo Kosíka vznikla zvláštna situácia. Už niekoľko rokov sa proti jeho osobe vedie niekoľko stíhaní pre páchanie rôznej, pomerne závažnej trestnej činnosti. Za jeden skutok, a to falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur, ho vlani vo februári Špecializovaný trestný súd poslal na 14 rokov za mreže a uložil mu finančný trest 100-tisíc eur. Toto rozhodnutie o niekoľko mesiacov potvrdil Najvyšší súd.

Takáčovec „Tatranka“: So sudcom sa vždy dohodla suma. Výpalné odovzdával Počiatek

Do basy sa však Kosík nedostal. Stihol totiž ujsť. Našim orgánom trvalo zhruba päť mesiacov, kým ho v novembri našli v africkom štáte Mali. Skrýval sa v hlavnom meste Bamako, v príbytku, ktorý údajne patril rodine tamojšieho rodáka Ibrahima Maigu, „umelca“ na Slovensku známeho pod prezývkou Čierna Bača. Maiga Kosíkovi pomohol, pretože sa výborne poznali a mali blízke vzťahy. Navyše, Čierna Bača sa môže v Mali pochváliť výbornými konexiami. Jeho rodina tam má vraj dobré postavenie. Kosíkov tajný pobyt vraj prezradil akýsi klient, ktorému dával v Mali výcvik. Podľa iných zdrojov ho zas zradil niektorý z jeho blízkych kamarátov.

Bašternákovo Bugatti je na predaj v bratislavskom bazári

Skrýval ho: Bývalého policajta a exsiskára vraj našli u Ibrahima Maigu.
Skrýval ho: Bývalého policajta a exsiskára vraj našli u Ibrahima Maigu.
Matej Kalina

Nech už je, ako chce, odvtedy by mal byť Kosík v malijskej base a čakať na vydanie, o ktoré žiada Slovensko. Tamojšie úrady v tejto veci oficiálne stále nerozhodli, čo nám potvrdil hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. „Zatiaľ nemáme právoplatné rozhodnutie o vydaní, na základe ktorého by odsúdeného mohli prevziať slovenské justičné orgány,“ uviedol a dodal, že podľa informácií, ktorými rezort disponuje, je Kosík stále vo väzbe.

Mečiar vo forme v Ta3 útočil, zavádzal a konšpiroval: „Ide o Ficovu hlavu“

Komunikoval cez Viber

O to zvláštnejšie zneli správy, ktoré pred niekoľkými dňami priniesla televízia Markíza, že Ľuboš Kosík z basy vyvoláva cez mobilnú aplikáciu Viber kadekomu, od svojho slovenského právnika Martina Kanasa až po starostku obce Limbach Adrianu Čechovičovú. Potvrdili to obaja menovaní. Podľa advokáta mu jeho klient oznámil, že Mali ho na Slovensko nevydá. Starostka Limbachu zas uviedla, že Kosík ju kontaktoval ohľadom istého konania týkajúceho sa jeho domu.

Jedna z najdesivejších samovrážd nášho šoubiznisu: Herecký velikán pred rokmi vyskočil z okna psychiatrie! Nezvládol, že mu lekári neverili!

Nuž a Ľuboš Kosík sa ozval aj našej redakcii. Rozhodol sa vraj prehovoriť, pretože len tak vie bojovať o svoj život. „Sú to vážne veci a niekto ich už musí povedať. Ľudia musia pochopiť, prečo som tak ďaleko, prečo ma museli odsúdiť a zavrieť. Viem veľa vecí, ktorých sa štát zľakne, lebo sú v tom zamontovaní veľkí dôstojníci a veľkí ľudia. A ja viem všetky mená,“ pustil sa do vysvetľovania muž, ktorý volal z malijského čísla a tvrdil, že je Ľuboš Kosík. „Myslíte si, že ja chcem byť v Afrike? Bol som tu vo väzení, ležal som na zemi a jedol tanier ryže denne. Dvadsaťpäť rokov žijem s manželkou a deťmi a teraz sa hanbia za otca, za to, že ich otec bol čestný chlap a pracoval pre štát. Spravili zo mňa obyčajného vagabunda! Asi niekto zabudol na to, že som v inom štáte chránil Mečiarovi život…“ rozohnil sa Kosík, ktorý na otázku, kde sa nachádza, odvetil, že stále v base a že telefón má požičaný.

Tragické konce, z ktorých behá mráz po chrbte: Samovraždy a záhadné úmrtia nášho šoubiznisu!

Chcel prehovoriť k niekoľkým kauzám, k tomu, čo predchádzalo zavlečeniu mladého Kováča, k samotnej kauze zavlečenia, k smrti Róberta Remiáša, ale i ďalšiemu pôsobeniu istých ľudí, ktorí majú všetko na svedomí. S nimi si síce do istého času rozumel aj Kosík, kde presne však nastal zlom a kedy sa zo spolupracovníkov stali nepriatelia, zatiaľ neprezradil.

Vražda Valka

Zaujímavý prípad, ku ktorému čosi naznačil, je bezpochyby vražda prominentného právnika a bývalého predsedu Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky Ernesta Valka. Doteraz neznámy páchateľ, respektíve páchatelia ho zastrelili 8. novembra 2010 v jeho vile v Limbachu. Hoci polícia odvtedy zaistila množstvo dôkazov, vypočula desiatky svedkov, pracovala s verziami zahŕňajúcimi všeličo od lúpežnej vraždy až po nájomnú vraždu, kauza stále nie je uzavretá.

FOTO Hlavu v smútku po zrušení amnestií nemá len Lexa: Problémy hrozia aj týmto mužom!

Ľuboš Kosík však tvrdí, že vie, kto za smrťou Ernesta Valka stojí. Údajne to je človek, s ktorým sa spájajú mnohé iné prípady. Aj zavlečenie prezidentovho syna do Rakúska, teda exsiskár Michal Hrbáček Dôvodom likvidácie Valka mala byť kauza Rašelina Quido, ktorá sa ako jeden z možných motívov spomínala aj krátko po právnikovej vražde. V tejto súvislosti bol vraj Kosík ešte približne v roku 2015 vypovedať na polícii, čo sa odvtedy deje, nevie povedať.

FOTO Najhoršia choroba v dejinách: Spôsobila smrť desiatok miliónov ľudí

Michal Hrbáček: Hoci Kosík na neho ukázal prstom, polícia exsiskára v prípade Valkovej vraždy nevypočula.
Michal Hrbáček: Hoci Kosík na neho ukázal prstom, polícia exsiskára v prípade Valkovej vraždy nevypočula.
Matej Kalina

FOTO Žili s mŕtvolami a jedli ľudí: Príbehy týchto čudákov sú poriadne desivé

Pripomeňme, že všetko v prípade Rašelina Quido sa točilo okolo už zosnulého Tobiáša Loyku, vzácneho náleziska rašeliny na Orave, niekoľkomiliónovej zmenky, finančného žraloka Branislava Prieložného, banskobystrickej správkyne konkurznej podstaty Gabriely Matuškovej, ale tiež dvoch exsiskárov Michala Hrbáčka a Martina Lieskovského. Nebezpečnou záležitosťou sa rašelinisko, o ktoré sa zaujímali rôzni ľudia aj silné záujmové skupiny, stalo v roku 2005, keď si vraj Loyka objednal vraždu štyroch spomínaných ľudí, aby tak zabránil konkurzu firmy. Táto časť kauzy je však pre Loykovu smrť od 30. októbra 2015 právoplatne uzavretá.

Rozprávkové majetky Kaliňáka a Počiatka: Kde na toto zobrali?

Nepotvrdilo sa to

Loyku, čo sa majetkových káuz týka, zastupoval aj Ernest Valko. A práve v súvislosti s Rašelinou Quido sa v minulosti spájalo vlámanie do jeho kancelárie, keď zhodou okolností vypadla elektrina na celej ulici. „Povedal som mu, že hľadali zmenku k ,rašeline‘, lebo otvárala dvere k jedenástim miliardám,“ uviedol vtedy bezpečnostný analytik a Valkov priateľ Milan Žitný, ktorý je však k aktuálnym informáciám o tom, kto za Valkovou vraždou stojí, skeptický.

EXKLUZÍVNA SPOVEĎ Najlepší priateľ muža, ktorého usmrtil Lipšic, prezradil šokujúce podrobnosti o nehode

„Tvrdenie, že by za tým mal byť vami spomínaný exsiskár, znamená, že by malo ísť o zmenku, ktorú svojho času veľa ľudí a veľmi úporne hľadalo. Ale už veľmi dávno sa vie, a vie to aj Hrbáček a celá partia okolo, že Ernest Valko tú zmenku nemal. Bola v súdnom spise a nejakým šikovným trikom ju odtiaľ dostal Loyka. A on ju dal niekde mimo republiky. Takže ak niekto zmenku chcel, mal smolu. Ernest Valko to vysvetľoval aj Prieložnému, odkázal to aj Hrbáček, že tú zmenku nemá, aby sa obrátili na Loyku. Čiže toto tvrdenie je absolútne nepravdepodobné, nelogické, nedáva to zmysel a je to len taká Kosíkova dojmológia,“ myslí si Milan Žitný.

EXKLUZÍVNE SPOZA MREŽÍ Černák prehovoril pre Plus 7 Dní!

Policajný hovorca Martin Wäldl nám v súvislosti s vraždou Ernesta Valka povedal, že „vyšetrovateľ v rámci vykonávaného vyšetrovania preveruje viacero verzií motívu spáchania skutku, pričom jednou z verzií bolo, že predmetná vražda môže súvisieť s kauzou Rašelina Quido, pričom sa však vykonanými úkonmi nepodarilo predmetnú verziu potvrdiť“. Viac informácií však prezradiť odmietol, aby nemohlo dôjsť k ohrozeniu, respektíve mareniu vyšetrovania.

Oslovili sme aj exsiskára Michala Hrbáčka, o ktorom bývalý parťák tvrdí, že má prsty vo vražde prominentného právnika. „Nie je to pravda, v tom čase som bol vo väzbe,“ konštatoval stručne s tým, že na polícii vo veci Valkovej vraždy vypovedať nikdy nebol.

VIDEO Plus 7 Dní