Tip na článok

Šokujúce výsledky volieb: Kotlebovci predbehli Procházku, Sulík žije politický sen

Volilo takmer 60% zaregistrovaných voličov, svetové médiá hovoria o zlyhaní a prehre Slovenska na plnej čiare. Do parlamentu sa dostala strana, pred ktorou dlho varujú antifašisti. Návrat Národniarov a zlyhanie strany Sieť s Radoslavom Procházkom, ktorej predvolebné prieskumy veštili tesný Ficov záves. Smer-SD potvrdil svoju líderskú pozíciu, nie však takým číslom, aké si želal.

Už niekoľko mesiacov avizovali prieskumy víťazstvo strany Smer na čele s Robertom Ficom, čo sa aj potvrdilo. Najsilnejšia ľavicová strana však nedosiahla ideálny výsledok. 28,28% nie je číslo, ktoré ľavičiari očakávali. Po štyroch rokoch nebudú vládnuť sami, musia vytvoriť koalíciu s inou politickou stranou. Majú si z čoho vyberať, samotní politici hovoria o totálnom zlepenci. Do parlamentu sa dostalo 8 politických strán. Voľby 2016 sledoval celý svet prostredníctvom novinárov z BBC i z Financial Times. Do parlamentu sa dostala aj strana, pred ktorou varujú antifašisti.

Sulíkovo prekvapenie

Vysoko sa vyšvihla strana Sloboda a solidarita, hodiť volebný lístok do urny za nich presvedčili 12,9% voličov. Skončili druhí, s až tak prekvapivým pozitívnym výsledkom nerátal ani samotný Richard Sulík, ktorý ďakoval prvotne svojim voličom.

"SaS je strana nás všetkých, je to strana presvedčenia, budovali sme ju celé roky," vyjadril sa na tlačovej besede po zverejnení predbežných výsledkov Sulík. SaS majú pozitívny postoj k registrovaným partnerstvám. Predseda strany oslavoval tak bujaro, že pri otváraní šampanského si poranil ruku, museli ho previezť na ošetrenie do Ružinovskej nemocnice.

Do parlamentu tento rok kandidovalo 23 politických strán. Niektoré z nich pár dni pred volebnou sobotou z kandidatúry upustilo. Odôvodnili to nízkymi preferenciami, svojim voličom odporučili voliť iné strany. Najväčšie prekvapenie vyvolala Ľudová strana - Naše Slovensko na čele s banskobystrickým županom Marianom Kotlebom.

Ten si svoju predvolebnú kampaň založil najmä na odmietaní migrantov. Predvolebné prieskumy avizovali strane, že sa do parlamentu nedostane. Možno aj preto členovia nesledovali v sobotu večer uverejňovanie prvých výsledkov v oficiálnej centrále.

Procházkov prepad

Po uverejňovaní prvých predbežných prieskumov sa Radoslav Procházka stiahol do úzadia, novinárom nedával žiadne vyjadrenia. Niet sa čo čudovať, Sieť počítala s viac ako desiatimi percentami, Procházka bol dlho považovaný za Ficov protipól a výrazného lídra pravice, ktorý, aj podľa odborníkov, dlho v slovenskej vláde chýbal. Sklamanie sa v centrále po uverejňovaní výsledkov dalo krájať. Neslávnych 5,60%, ktorými tesne prešli brány parlamentu a zaistili si 10 kresiel, spôsobia možno to, že členovia strany budú zvažovať odvolanie doterajšieho lídra Radoslava Procházku. Na druhý deň po voľbách sa vyjadril, že o vláde bude rokovať s SaS a Smerom.

Návrat národniarov

Po Jánovi Slotovi prebral rozpadnutú SNS Andrej Danko, ktorý celú predvolebnú kampaň hlásal Odborne, hrdo, slušne. Strane neublížili ani škandály zvnútra, napríklad s kandidujúcim Patoprstým, ktorého spájali s extrémistickou stranou. Danko ho promtne odvolal a do parlamentu ho zvolilo 8% voličov. Po vyhlásení výsledkov sa nevyjadroval konkrétne k tomu, či bude rokovať s Robertom Ficom o vytvorení koalície, varoval skôr pred umiestnením ostatných politických strán.

Koalícia OĽaNO-Nova s pozitívnym výsledkom

Na treťom mieste s 11,2 % sa umiestnila koalícia OĽaNO-Nova s Igorom Matovičom a Danielom Lipšicom, ktorí sa pár mesiacov pred voľbami rozhodli vstúpiť do volieb spolu. Matovič je známy svojimi tlačovkami a výstupmi počas rokovaní, tvrdo bojuje proti premiérovi Ficovi. V predvolebnej diskusii ho dokonca nazval teroristom a zlodejom, dušoval sa, že do vlády so Smerom nikdy nepôjde. Matovič vyzdvihuje najmä vysokú volebnú účasť.

Kollárova rodina sa rozrástla

(Ne)politik Boris Kollár predbehol aj také politické strany, ktorým predvolebné prieskumy predpovedali vysoké výsledky. Nechal za sebou Procházku, Bugára aj Kresťanských demokratov. Multiotecko si výsledky pochvaľuje, odmieta koalíciu s Kotlebom. Stálica KDH zostala za bránami parlamentu s 5,62%.

VIDEO Plus 7 Dní