Ruky si na znak predvolebnej spolupráce podali Dzurinda a Sólymos. Pozrite si GALÉRIU

Vyzerá to tak, že veľkej časti pravicových politikov dochádza dych. Na mysli máme teraz najmä tých, ktorí sú združení v stranách Demokrati, Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Modrí - Európske Slovensko či Most-Híd 2023. Napriek tomu, že v pondelok (29.5.) posledne dva menované politické subjekty ohlásili spoločnú kandidátku pod názvom Modrí, Most-Híd (MM), ťažko možno očakávať, že oslovia potenciálnych voličov v dostatočnej miere. "To spájanie je už skoro taký, ako by som povedal, až eufemizmus, pretože viac tých strán vzniká, ako zaniká," komentoval pre PLUS 7 DNÍ aktuálnu situáciu politológ Michal Cirner z Prešovskej univerzity v Prešove. 

Vpravo predseda strany Modrí - Európske Slovensko Mikuláš Dzurinda a vľavo predseda strany Most - Híd László Sólymos.
Zdroj: TASR/ Martin Baumann

"Spojenectvu medzi Modrými a Mostom-Híd som sa veľmi potešil. Napriek tomu, že nebolo veľa času, sa nám to podarilo dosiahnuť, pretože to spojenectvo je nesmierne prirodzené," uviedol bývalý predseda vlády a líder strany Modrí - Európske Slovensko, Mikuláš Dzurinda. "S kým iným by sme mali strážiť našu euroatlantickú orientáciu, ak nie s tými, s ktorými sme pred desaťročiami našu krajinu do EÚ a NATO doviedli," vyhlásil šéf "vzkrieseného" Mosta-Híd László Sólymos.

Nové politické partnerstvo strán, ktoré v prieskumoch vykazujú zanedbateľný "výtlak" zatiaľ nemá spoločné programové vyhlásenie. "Doposiaľ sme sa dohodli na všetkom, čo je potrebné na podanie spoločnej kandidátnej listiny. Generálna politická dohoda tu je, v týchto hodinách zrýchľujeme práce tak na programe, ako aj na technických a personálnych záležitostiach," vysvetlil pred novinármi v pondelok Dzurinda. A dokonca jeho spojenectvu so Sólymosom sľúbil podporu v kampani aj bývalý dlhoročný politik Béla Bugár. "Je to moja srdcovka," vyhlásil pre médiá o MM Bugár a sľúbil, že Dzurindovi a Sólymosovi rád pomôže. Zároveň však podčiarkol, že čo sa jeho osoby týka, ako aktívny politik sa na slovenskú politickú scénu už vrátiť nemieni.

Aktuálne je to bez formálnych rokovaní

Strana sa zatiaľ dohodla na tom, že lídrom bude Dzurinda a druhým na kandidátke bude Sólymos. Kandidátna listina sa má následne na striedačku dopĺňať ľuďmi z oboch strán. MM deklarovala, že je pripravená kandidátnu listinu otvoriť aj ďalším politickým stranám. Formálne rokovania o spolupráci s ďalšími stranami podľa Dzurindu v súčasnosti neprebiehajú. "Ja neskrývam, že sa stretávam a rozprávam aj so Zsoltom Simonom a Eduardom Hegerom, ale žiadne formálne rokovania v tejto chvíli neprebiehajú. To, čo vidíte dnes pred sebou, to je pevná os, to je fundament, to je základ," dodal. 

Politológ: Vyzerá to komplikovane

Politológ Michal Cirner je však skeptický. "Strana Modrí ma už v podstate tretí názov, dokonca tam poznáme aj tú históriu so stranou Spolu. Navyše, strana Most – Híd v podstate, ako keby už ani neexistovala, pretože to bola platforma hnutia Aliancia. Sú to len bývalí členovia strany Most – Híd, ktorí z pôvodného bloku odišli, pretože na kandidátke Aliancie bude asi na 150. mieste pán György Gyimesi. Takže áno, už keď teraz o tom hovorím, tak to vyzerá komplikovane," zhodnotil zložitú situáciu Cirner.

Ak sa nič významnejšie neudeje, hlasy prepadnú

Podľa experta na politické reálie, politický subjekt s novým názvom nemá podľa relevantných prieskumov šancu na to, aby zamiešal pomyselné karty pred voľbami. "Z druhého pohľadu vieme, že tam prebieha intenzívna snaha aj zo strany Demokratov Eduarda Hegera o spájanie. A to je ďalší možno nejaký potenciálny partner. Do uzatvárania kandidátok je niečo ešte vyše mesiaca, takže možno sa niečo udeje. Ale zatiaľ to vyzerá tak, že asi budú kandidovať samostatne. Vyzerá to tak, že môžu stiahnuť nejaké, zatiaľ jedno – dve percentá hlasov, ktoré by vo voľbách prepadli. Takže, ak za ten mesiac, alebo za tie nasledujúce týždne sa niečo významnejšie neudeje, tak tie hlasy jednoducho prepadnú," upozornil pre PLUS 7 DNÍ Cirner.

Politológ si síce myslí, že stále na pozadí prebiehajú diskusie. Ambícia vytvoriť politický subjekt, ktorý získa aspoň päť percent vo voľbách, tu podľa neho je. Stojí a padá to však na tom, či dzurindovci a sólymosovci budú naďalej vytrvalo odmietať Demokratov Eduarda Hegera, alebo nie. "Treba ešte počkať na ďalšie prieskumy verejnej mienky, keď uvidia, že sú bez šance, tak sa možno dohodnú. Ak by sa nedohodli, bolo by to, samozrejme, trestuhodné. Ale viete, komentovať tú stredopravú scénu s tými naozaj mini stranami, je však zložité. Ako sa hovorí, je to väčšinou o deviatich k piatim," podotkol politológ z Prešovskej univerzity.

Expert očakáva u hegerovcov rozpory aj zemetrasenie

Aj keď faktom je, že Demokrati nie sú pre pravicové strany na spájanie sa zaujímavé, za istých okolností to politológ ešte definitívne nevylúčil. Obrovským problémom však podľa Cirnera je osoba bývalého predsedu vlády. "Lídrom by nemohol byť určite Heger. Myslím, že aj v jeho vlastnej strane Demokrati sú isté tlaky, aby išiel viac do úzadia. Jeho jedinou výhodou ako politika bola jeho funkcia premiéra. Akonáhle prišiel o funkciu, tak už nedokáže nič ponúknuť. Prezývajú ho potulný kazateľ, človek bez charizmy, človek, ktorý sa nevzoprel Igorovi Matovičovi. Nie je v poriadku, ak takýto človek je na bilbordoch a má robiť predvolebnú kampaň. Myslím si, že v strane Demokrati dôjde k rozporom už pred voľbami. A keď nie pred voľbami, tak po voľbách tam nastane určite zemetrasenie," dodal odborník.

KDH ohlásilo návrat Františka Mikloška

Pripomíname, že parlamentnú budúcnosť po septembrových voľbách nemajú neistú iba hore spomínané mikrostrany, vrátane Maďarského fóra, ktoré pod svoje krídla už prichýlilo viaceré ešte menšie strany. Prekročiť prah národnej rady nemusia napríklad ani politici KDH. Kresťanskí demokrati, ktorí opakovane potvrdili, že do volieb idú samostatne, v pondelok preto vytiahli na voličov ďalšie "eso". Na kandidátku sa vracia dlhoročný člen hnutia František Mikloško.

Sprava predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Milan Majerský a bývalý predseda parlamentu a dlhoročný člen hnutia František Mikloško počas tlačovej konferencie KDH, na ktorej ohlásili návrat Františka Mikloška do KDH. V Bratislave, 29. mája 2023.
Zdroj: TASR/Dano Veselský

KDH vyrukovalo s Mikloškom. Majerský hovorí o predvolebnej posile. Viac v GALÉRII

"Po vládach Smeru-SD a jednej vláde OĽANO si ľudia zaslúžia, aby sa mali lepšie," uviedol šéf KDH Milan Majerský. Verí, že k tejto zmene môže dopomôcť i staronová posila. Ani Mikloško však podľa odborníkov nemusí KDH pred prípadným volebným neúspechom zachrániť.