Tip na článok

„Spamätajte sa!“ odkazuje zodpovedným minister kultúry. Kauza otvárania listov ho poriadne naštvala

Otvárať a prečítať! Nariadenie ohľadom listových zásielok poslancom, ktoré dostali úradníčky národnej rady, nie je v poriadku. Ministri nad ním krútia hlavou.

Galéria k článku (14 fotografií )
Pán minister: Marek Maďarič hrad navštívil v roku 2012. Aktuálne tvrdí, že sprístupnený verejnosti by mohol byť v roku 2020.
Kamaráti: Na krste albumu si Marek Maďarič najlepšie rozumel s moderátorom a hercom Petrom Marcinom.

Čítanie pošty poslancov skritizovali aj ministri z vládnej koalície. „Je to nonsens,“ povedal minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič. V utorok opoziční poslanci ukázali, že v parlamente nechránia listové tajomstvo.

Danko vinný? Nie, úradníci

Viacerým zákonodarcom úradníci NRSR otvorili listy. Hovorkyňa Zuzana Čižmáriková vysvetľuje, že tak robili na základe usmernenia z ministerstva vnútra a chceli tak zvýšiť bezpečnosť poslancov.

„Úradníci, ktorí to urobili, by sa mali spamätať a takéto nariadenie, ktoré je v rozpore s ústavou, odstrániť,“ tvrdí Maďarič. Vinu za čudnú smernicu však nehľadá u Andreja Danka, pripisuje ju horlivosti úradníkov.

„Kancelária Národnej rady sa zachovala alibisticky, pretože sa odvolala na usmernenie ministerstva vnútra, a to usmernenie, ako som si ho čítal, je v poriadku,“ dodal Maďarič.

Nech si to riešia sami

„Vnímam to ako priveľkú horlivosť, ako keby niekto nemal dostatočný cit alebo znalosti pre primeranú proporciu medzi bezpečnosťou a ochranou súkromia,“ povedala zasa ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Juraj Roščák

Foto: Juraj Roščák

„Z pozície ministerky spravodlivosti nemám vo vzťahu k parlamentu žiadne kompetencie, toto si musia vyriešiť medzi sebou v parlamente,“ dodala.

VIDEO Plus 7 Dní